حبرگزاری ایلنا: پایگاه خبری «یو پی آی» به گزارش وبسایت خرید آنلاین آمازون که هر سه ماه منتشر می‌شود اشاره کرده که در این گزارش، آمازون گفته سرمایه‌گذاران این وبسایت بعد از اینکه به یکی از خرده‌فروش‌ها اجازه فروش برخی اقلام به یک ایرانی را که در لیست تحریم دولت آمریکا قرار داشته است، داده تحت بازجویی‌های پلیس فدرال قرار دارد. دولت آمریکا گفته این نقض تحریم‌های ایران، توسط آمازون بوده است.

آمازون در گزارش سه ماهه‌اش به سرمایه‌گذاران گفته این وبسایت یک جنس ۳۰۰ دلاری به یکی از افرادی که تحت فرمان اجرایی جرج بوش در لیست سیاه دولت آمریکا قرار داشته، فروخته است.

آمازون یک وبسایت فروش آنلاین اقلامی از قبیل کتاب و پوشاک و وسایل خانه و آشپزخانه و جواهر و وسایل دفتر و اسباب بازی و وسایل آرایشی و بهداشتی و الکترونیکی و ابزارهای موسیقی و غیره است.

هویت این فرد در گزارش آمازون افشا نشده است.

این پایگاه خبری مدعی شد: علاوه بر اقلامی که به ارزش ۳۰۰ دلار به این ایرانی فروخته شده و فرمان اجرایی دولت آمریکا را نقض کرده است، تاکنون این کمپانی هزاران دلار به کسانی که با دولت ایران در ارتباط هستند  فروخته که شاید این هم جزو موارد نقض قانون حقوق بشر سوریه و کاهش تهدیدات ایران باشد.

در این گزارش گفته شده برای مثال ۲۴ هزار و ۷۰۰ دلار به سفارت ایران در خارج از کشور و ۸ هزار و ۱۰۰ دلار به افرادی که برای ۵ سفارت ایران در کشورهای جهان کار می‌کردند، اجناسی فروخته شده است.  این اقلام در فاصله زمانی بین ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۷ به این افراد فروخته شده است.

در ادامه این گزارش آمده است:  بازبینی‌ها در حال انجام است و ما داوطلبانه این گزارش‌ها را در اختیار دفتر کنترل دارایی‌های خارجی در وزارت خزانه‌داری و وزارت دارایی آمریکا قرار داده‌ایم. ما می‌خواهیم به طور کامل با دفتر دارایی‌های خارجی و وزارت دارایی همکاری کنیم و این شاید به اعمال جریمه هم منجر شود.