به گزارش علت نیوز ، خبرنگار ما با یکی از اعضاء شورای اسلامی روستای قمصر از توابع شهرستان ری و تولید کننده تخم بلدرچین ،پای مشکلات تولید کننده ای از این بخش نشست  با فاطمه عباسی عضو شورای اسلامی روستای قمصر و از حال و هوای او در این روزها و تولیداتش در زمینه تخم بلدرچین پرسش کرده است. آنچه در ادامه می خوانید متن کامل این گفت‌وگو است:

لازم به ذکر است از همان چند دقیقه آغازین گفت‌وگو، «فاطمه » درونش با زن پرتلاش به همان اندازه رو راست و صادق خود را نشان می‌دهد. او یک ویژگی دارد که می‌تواند برای زنان ایرانی آموزنده باشد و آن تلاش اوست. او در زمینه تخم بلدرچین تلاش بسیاری نمود اما  ته هر داستانی که از این اداره به آن اداره دارد زحمتش، نوکش قیچی می‌شود و به آنچه دوست دارد نمی‌رسد، تحقیر می‌شود اذیت می‌شود و… اما دوباره سراغ راه  دیگری می‌رود. هرگز شکست نمی‌خورد. لازم است زنان و تولید کنندگان ما این حس او را یاد بگیرند.

عشق به کار او را به سمت و سوی تولید تخم بلدرچین کشاند. حیاط خانه را تبدیل به کارگاه کوچک جهت تولیدات نمود به این امید که با همراهی چند زن دیگر که سرپرست خانوار بودند به استقلال و خودکفایی برسند ، اما رشته ی کار خیلی زود از دستش در رفت  علتش بی توجهی برخی مسئولین بود که با ادله ای مبنی بر اینکه تولید تخم بلدرچین جزء مشاغل خانگی نیست  و از نظر بهداشتی خطرناک است خواستند او را از تولید بازدارند.

اما اگر فقط درصد کوچکی از لحظات شیرین و دلپذیر کار و تلاش برای تولید و اشتغال ،به شما خواننده عزیز منتقل شود، می‌توانید تصور کنید چه لحظات سرخوشانه‌ای این زن و چندین زن دیگر برای تولید داشته‌اند که توسط شماری از افراد بی اطلاع  به کامشان تلخ و ناگوار شده است.

در این گزارش از گذشته به حال بیاییم و از حال به گذشته! دقیقا مثل فیلم. ، می خواهم از زنی بگویم که سنی از او گذشته و تجربه‌ای در کار تخم بلدرچین به دست آورده است.کار فوق‌العاده سختی را شروع کرد. با سرمایه اندک و بدون حامی.

وی  در ابتدای کلامش به اشاره به رهنمودهای مقام معظم رهبری که امسال را سال اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال نامگذاری فرمودند گفت : ما نیز با تاسی از بیانات رهبر معظم انقلاب  اسلامی  در این امر بکوشیم و فضای تولید و اشتغال را گرم نگاه داریم وی در ادامه در تکمیل سخنش افزود: ما نیز از مسئولین می خواهیم تا به امر تولید و اشتغال بهاء دهند.

وی  در این گزارش به همکارمان گفت: مردم به خاصیت تخم بلدرچین واقفند و می دانند که  تخم بلدرچین یک بمب ویتامینی و تغذیه‌ای است! اگر در بین مواد غذایی به دنبال ماده‌ای باارزش و سالم هستید، توصیه می‌کنم تخم بلدرچین مصرف کنید.
تخم بلدرچین نسبت به تخم مرغ، ۵ برابر فسفر، ۷ برابر آهن، ۶ برابر ویتامین B۱۲ و ۱۵ برابر ویتامین B۲ دارد هرچند اندازه یک تخم مرغ حدود ۵ برابر تخم بلدرچین است.تخم بلدرچین منبع غنی اسید چرب امگا ۳ است که برای تقویت هوش و حافظه بسیار مفید است.کلسترول در تخم بلدرچین نسبت به تخم مرغ بسیار کمتر است.

فاطمه در ادامه گفت: بلدرچین در برابر بیماری‌های مختلف بسیار مقاوم‌تر از مرغ است، پرورش آن بدون استفاده از دارو و آنتی بیوتیک انجام می‌شود، بنابراین گوشت و تخم بلدرچین محصولی کاملاً ارگانیک و سالم است که ذخیره داروئی مضری برای مصرف کننده در بافت خود ندارند.
عباسی در بخش دیگری از این گزارش افزود: به تجربه دریافته‌ام وقتی  ماهیگیری یاد بدهی، به جای اینکه مستقیم ماهی بدهی، بیشتر بر افراد جامعه تاثیر می‌گذارد. «شما که غریبه نیستید» ;کار را از ۱۶تخم بلدرچین شروع  کرده بودم که به ۱۰۰۰ رسید. حساب شده کار کرده‌ام.

استقبال فروشگاهها، بسیار زیاد بود ولی واقعیت این است که موقع فروش نه به فکر فروش زیاد هستم، نه آجرکردن نان دیگران.

نخستین چیزی که برایم مهم است، این است که تولیدات  من و زنان روستا  خریداری شود. هر چیزی که بخواهد عادت شود، اول با لذت شروع می‌شود. بنابراین اعتقاد من از نظر سیاسی این است که بتوانم در حد خودم فرهنگ تولید و اشتغال جامعه‌ را بالا ببرم.

می‌خواهم بگویم ما چه فرهنگ و دین خوبی داریم که در آن، کار جوهره ی آدمیزاد و جزء بالاترین عبادات محسوب میشود  و ببینید! که من دور نیستم از آنچه به عنوان کارآفرین و یا تولید کننده  می‌گویید. به عنوان کسی که سی و هشت سال تمام ،بعد از انقلاب نیز پشت این نظام بوده ایم اما انجایی که  صحبت‌هایی درباره حمایت از تولید کننده مطرح میکنند چرا غایب هستیم؟ چرا منتظر باشم تا اینکه دولتی بیاید و قانونی بیاورد  که درباره وضعیت مشاغل خانگی نظر مساعدی داشته باشد یا نداشته باشد؟  نمی دانم روستا و روستایی در ذهن مسئولین چگونه تداعی می شود که حمایتی از من تولید کننده به عمل نمی آورند انگارکه  بین مازندگی نکرده اند. وقتی سر راه تولید کننده این همه سنگ بگذاری، آن هم سنگهایی  که از قد و قواره ی ما بزرگتر است، هیچ تاثیر خوبی ندارد. خصوصیت خوب یک تولیدکننده  را که تولید- اشتغال است را می‌گیرند.

مسئولین  می‌خواهند کتاب قانون  را بر سر من تولید کننده پیاده کنند به طوری که اگر کتاب قانون تولید و اشتغال را تکان دهید، راه حل های ایجاد مشاغل مختلف خانگی و روستایی از آن شره می‌کند !

وی در ادامه می گوید: یکی از لطمه‌هایی که کشور ما و بیشتر کشورهای شبیه ما خورده‌اند و می‌خورند این است که برخی از مسئولین نیاموخته اند که به تولیدکنندگان بدیده احترام بنگرند در صورتی که همه ما سرنوشت مشترکی داریم.

به هر حال مسئولین  تصور می‌کنند باید یکسری از تجربه‌های خود را از طریق دستورالعمل ها و آئین نامه ها به تولید کننده ها بدهند ولی مشکل این است که اینها را خام می‌دهند، بد و زیاد و بی‌جا می‌دهند.

اینها مسائلی است که دولتمردان ما باید رعایت کنند. اما این حرفها جنسش  به معنای گله نیست یا اینکه کسانی که تصمیم‌گیری می‌کنند، این موارد را نمی‌دانند. اتفاقا بعضی از آنان واقعا دلسوز و باهوش هستند ولی گرفتاری‌هایی هست.

 

مسئولین باید روستاها و روستائیان را ببینندباید بدانند که تولید کننده است که فاصله بین تولید وعرضه محصولاتش را با سختی و مشقت، طی می‌کند. اوست که آرزوها، شکست‌ها، خواسته‌ها، اشتباه‌ها، و… همه اینها را به جان می خرد  و اما در این میان برخی ادارات مثل جهاد کشاورزی و دامپزشکی باید بیاموزند که مقام تولید کننده بالاست و باید از او حمایت جدی به عمل آورد. مگر غیر از این است که تولیدات دامی و حیوانی از روستاهاست . اما مثل این است که  آب در کوزه و ما تشنه‌ لبان می‌گردیم .

 

 

خبرنگار : غلامی