به گزارش خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی علت دکتر خلیل نظری، مخترع و پژوهشگر تبریزی موفق شد جایزه ویژه و مدال افتخار جشنواره و مسابقات اختراعات اینپکس ۲۰۱۷ را کسب کند و پرچم جمهوری اسلامی ایران را در صدر برگزیدگان بزرگ ترین مسابقات بین المللی اختراعات در جهان به اهتزاز درآورد. این در حالی است که کمپانی ها و رقبای قدرتمندی از ۴۰ کشور جهان از جمله آمریکا، فرانسه، هلند، آلمان، چین در این جشنواره حضور داشتند.

طی روزهای اخیر جشنواره و مسابقات بزرگ اختراعات ۲۰۱۷ INPEX آمریکا با معرفی برگزیدگان خود به اتمام رسید و بسیار باعث مباهات است که با وجود رقبایی از ۴۰ کشور جهان طرح و اختراع “پوشش گیاهی HL جایگزین مالچ نفتی برای حل معضل ریزگردهای شهری” موفق شد جایزه ویژه و مدال افتخار این مسابقات را نه در یک گروه تخصصی خاص بلکه در کل جشنواره و از بین ۸۰۰ اختراع حاضر در مسابقات کسب کند و این بار نیز پرچم سه رنگ ایران اسلامی در یک عرصه معتبر علمی بین المللی به اهتزاز درآمد و افتخار دیگری در پرونده اختراعات ایران ثبت و ضبط گردید. این برای اولین بار است که یک مخترع ایرانی موفق به کسب مدال افتخار این مسابقات بین المللی می گردد.

اختراع ارائه شده در این مسابقات یک ماده با پایه ی گیاهی برای حل معضل ریزگردهای شهری بوده که جایگزینی مناسب و سازگار با محیط زیست برای مالچ نفتی به منظور حل بحران پدیده گرد و غبار و ریزگرد های شهری است که هیچ نمونه داخلی و خارجی ندارد. امروزه برای مقابله با پدیده هجوم ریزگرد از روش پاشش مالچ نفتی به اراضی مستعد گرد و غبار زایی استفاده می شود، مالچ نفتی ماده‌ایست که از پسمانده‌های نفت خام در برج تقطیر پالایشگاه‌ها بدست می‌آید. این ماده به صورت لایه نازک و قابل انعطافی بر روی تپه‌های ماسه‌ای پاشیده شده و موجب تثبیت موقت این تپه‌ها می‌شود. این در حالیست که مالچ نفتی علاوه بر اینکه گران و باارزش است، زمین را سیاه می کند، بدبوست و حرارت منطقه را بالا می برد و باعث می شود بادهای آن منطقه گرم و بدبو باشد، و مهم تر از همه اینکه باعث نابودی موجودات و گیاهان و تخریب شدید محیط زیست می شود. اما ماده اختراعی حاضر یک ماده جدید گیاهی جایگزین مالچ نفتی برای پاشش بر روی اراضی شن خیز و حل معضل گرد و غبار و شن های روان شهرها است که بر پایه مواد کاملا گیاهی ساخته و فراوری شده و در تمامی انواع خاک و شن ها در تونل باد مورد آزمایش قرار گرفته و نتیجه مطلوب به دست آمده است. استفاده از این ماده به عنوان جایگزین مالچ نفتی برای مقابله با پدیده ریزگرد ها می تواند مزایای زیر را به همراه داشته باشد:

  • گیاهی بوده و کاملا سازگار با محیط زیست است.
  • قیمت آن از مالچ نفت ارزانتر می­باشد.
  • در برابر باد و شرایط جوی و UV مقاوم است.
  • در هنگام پاشش خنک است
  • به حشرات و موجودات زنده محیط هیچکونه آسیب نمی­رساند.
  • بی بو و بی رنگ است
  • آب­های زیرزمینی را آلوده نمی کند
  • اشتعال پذیر نیست

توضیح اینکه به گفته  دکتر خلیلی نظری طی مذاکراتی که با سازمان مدیریت بحران استان خوزستان صورت گرفته است، مقرر گشته است که این اختراع به صورت آزمایشی در یکی از اراضی مستعد ریزگرد مورد آزمایش قرار بگیرد که با تولید انبوه و اجرای این طرح معضل ریزگردهای شهری در کشور حل و مرتفع می گردد.