حسین  خسروی کوه نورد شهرداری باقرشهر در گفتگوی  اختصاصی با پایگاه خبری علت اظهار داشت در هنگام صعود به قله علم کوه متاسفانه یکی از کوه نوردان با سقوط از کوه دچار شکستگی از ناحیه سر و دست شد با توجه به تماس های مکرر با نیروهای امدادی ،متاسفانه بخاطر عدم حضور امداد هوایی که هم مسیر فرود آن مهیا بود هم شرایط آب و هوایی مطلوب بود بعد از ۷ ساعت دکتر مهدی فولادی بر روی زانوی همنوردش فوت کرد که امیدواریم مسئولین امداد پاسخگوی مرگ یک انسان فرهیخته باشند

اما شرح ماجرا از قول مرتضی امامی / سرپرست باشگاه کوهنوردی زردکوه ایذه

گزارشی از حادثه جبهه شمالی علم کوه

در تاریخ بیست و نهم تیرماه ۹۶ در جبهه شمالی قله علم کوه، در مسیر بازگشت از قله در دهلیز پایین مرجیکش خرسان، کوهنورد جوان زنده یاد «مهدی فولادی» از روی شیب برفی تعادل خود را از دست داد و در حین سقوط با سنگ ها برخورد و دچار شکستگی سر و دست شد.

این حادثه حدود ساعت ۱۲ ظهر رخ داد. از همان لحظات ابتدایی حادثه، از طریق بیسیم به نفرات پایین دست اطلاع داده شد و آن ها نیز موضوع را به امداد و نجات (هلال احمر) منطقه رودبارک و شهرستان کلاردشت اطلاع رسانی کردند، اما دریغ از امداد هوایی و زمینی!

این جوان مجروح تا چندین ساعت، هوشیار بود و حتی شماره کارت بانکی خود را از پایین دره به همنوردش اعلام و عاجزانه درخواست کمک کرد. ولی متاسفانه به علت کم کاری نیروهای امدادی و به خاطر ضربات جزیی و خونریزی، وی حوالی ساعت ۷ غروب سر در دامان همنوردش گذاشت و تسلیم مرگ شد.

جانباخته از آن دست جوانانی بود که هوای مطبوع کوهستان را به امکانات رفاهی و تفریحی در پایتخت ترجیح داده و به کوهستان پناه آورده بود تا چند روزی روح خود را آرامش دهد به مصداق شعر شاعر طبیعت دوست رابرت فراست: «جنگل ها دوست داشتنی، تاریک و عمیق هستند ولی من سوگند خورده ام که از آن ها محافظت کنم و قبل از آنکه به خواب روم کیلو مترها راه رفته باشم.»

۷ ساعت چشم انتظاری از اینکه دستی یاریگری مرهمی بر زخم او باشد، ۷ ساعت دست و پنجه با دیو بدسگال مرگ، ۷ ساعت ضجه های جانسوز. اما در کمال ناباوری در مقابل دیدگان مان پرپر شد.

افسوس و هزاران افسوس که هوای قله علم کوه و منطقه حصارچال حتی فاقد یک لکه ابر بود و عکس های ارسال شده همنوردان گواه این موضوع است و این موجب بهت و شگفتی ما کوهنوردان شد که فرنشینان مراکز امدادی که اگر کمترین حادثه ای در گوشه کوچک این کره خاکی رخ دهد با رفتاری انسان دوستانه در آنی به کمک حادثه دیدگان می شتابند.

چگونه با ۷ ساعت تاخیر و آن هم با حضور چند امدادگر جوان و با کمترین امکانات بر بالین کوهنورد جوان مرگ حاضر می شوند؟

امیدوارم فرودستان بر اریکه امداد و نجات استان مازندران تجسم این حادثه را دقایقی برای فرزند دل بندشان داشته باشند! تا غم جانکاه خانواده به غم نشسته فولادی را دریابند.

همه مرگ را ایم برنا و پیر / به رفتن خرد بادمان دستگیر

تسلیت به جامعه کوهنوردی کشور و خانواده داغدار فولادی

✍🏼 مرتضی امامی / سرپرست باشگاه کوهنوردی زردکوه ایذه

😞 شاهد حادثه حزن انگیز علم کوه / ۲۹ تیرماه ۹۶