به گزارش  پایگاه خبری علت  به نقل از گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان؛  آتش سوزی در نیزار‌های تالاب میقان اراک که از  بامداد امروز آغاز شده به دلیل جهت وزش باد   گسترش یافته است.

هنوز علت این حریق مشخص نشده است اما نیروهای امدادی و آتش نشانی اقدامات اولیه را برای مهار این آتش سوزی انجام داده اند .

به دلیل گسترش حریق در تالاب میقان مهار آتش با تجهیزات آتش نشانی زمینی با مشکل مواجه شده و برای خاموش کردن آتش نیازفوری به بالگرد است.

سعید فرخی مدیر کل مدیریت بحران استان مرکزی که در محل حادثه حضورر دارد، گفت : گروه هایی از آتش نشانی ؛ منابع طبیعی ؛ و محیط زیست هم اینک در محل آتش سوزی در نیزارهای تالاب میقان مستقر هستند و در حال تلاش برای مهار این حریق می باشند .

فرخی افزود: این آتش سوزی بر اثر بی احتیاطی فرد یا افرادی در روشن کردن آتش به وجود آمده است

بیش از چهار هکتار از منطقه تالاب میقان گرفتار حریق شد

مدیرکل بحران استانداری مرکزی هم در این رابطه گفت: آتش سوزی در منطقه‌ای در حدفاصل شرکت معدنی سولفات سدیم و فرودگاه اراک رخ داده و، چون در منطقه باتلاقی اتفاق افتاده قابل کنترل نیست.

سعید فرخی بیان کرد: هم اکنون مسئولان و نیرو‌های امدادی مدیریت بحران، آتش نشانی، منابع طبیعی و محیط زیست در منطقه حضور پیدا کرده‌اند و با بررسی‌های انجام شده متوجه شدیم که در این شرایط تنها راه خاموش کردن آتش، استفاده از هواپیمای اطفای است که در این راستا هم اقدامات لازم انجام شده است.

معاون پایش و نظارت محیط زیست استان مرکزی درباره این آتش سوزی گفت: صبح نیزار‌های تالاب میقان اراک دچار آتش سوزی گسترده شده که این آتش سوزی به سبب وزش باد، خشک بودن و تراکم نیزار، گستردگی شدیدی پیدا کرده است.

رضا میرزایی تصریح کرد: نیرو‌های محیط زیست، منابع طبیعی و آتش نشانی در حال حاضر در محل حضور دارند، اما چون محل تالاب باتلاقی است تردد و نزدیک شدن به آتش و خاموش کردن آن ممکن نیست.

میرزایی معاون پایش و نظارت اداره کل محیط زیست استان مرکزی  با بیان اینکه منطقه امکان اطفای حریق با ماشین آتش نشانی وجود ندارد ، گفت :به احتمال زیاد درخواست اتفای حریق می‌شود.

وی افزود: قسمتی از آتش پس از رسیدن به منطقه تالابی به طور طبیعی خاموش شده، اما هنوز آتش سوزی در قسمت‌های دیگر جریان دارد البته هماهنگی لازم انجام شده تا در صورت لزوم هلیکوپتر اطفای حریق به منطقه فرستاده شود و آتش را خاموش کند.

معاون پایش و نظارت اداره کل محیط زیست استان مرکزی عنوان کرد: با ارسال دوربین‌های هوایی درصدد ارزیابی حجم حریق هستیم، چون هنوز اطلاع دقیقی از حجم آتش سوزی نداریم.

میرزایی خاطرنشان کرد: از طرف دیگر خوشبختانه این آتش به زیستگاه گرندگان مهاجر آسیبی نزده و پرندگان هم از آسیب محلفوظ مانده‌اند این در حالی است که در منطقه نیزار نیز گونه‌های زیستی اندکی وجود دارند.

وی اضافه کرد: به دنبال راهی بر‌ای نزدیک‌تر شدن به آتش هستیم، تا بتوانیم با استفاده از تجهیزات آتش نشانی، از گسترش آنجلوگیری کنیم.

هوای اراک مجددا آلوده شد

مرکز پایش هوای اداره کل محیط زیست استان مرکزی اعلام کرد: به دلیل آتش سوزی گسترده در تالاب میقان و تغییر جهت وزش باد به سمت اراک از ساعت ۱۲ امروز رشد محسوسی در میزان آلاینده ها به ویژه منو اکسید کربن و ذرات معلق مشاهده شده به طوری که کیفیت هوای اراک به صورت لحظه ای در وضعیت ناسالم برای گروههای حساس قرار گرفته است.

 

تالاب میقان در آتش / هوای اراک مجددا آلوده شد + تصاویر

 

تالاب میقان در آتش / هوای اراک مجددا آلوده شد + تصاویر

تالاب میقان در آتش / هوای اراک مجددا آلوده شد + تصاویر

 

تالاب میقان در آتش / هوای اراک مجددا آلوده شد + تصاویر

 

تالاب میقان در آتش / هوای اراک مجددا آلوده شد + تصاویر

 

تالاب میقان در آتش / هوای اراک مجددا آلوده شد + تصاویر