پایگاه  خبری علت :امین بابایی، مشاور فرمانداری شهرری در گفت‌وگو با خبرنگار انصاف نیوز، با بیان این که ری به عنوان یکی از شهرستان‌های حاشیه‌ی پایتخت همیشه دستخوش حواشی و برخی حوادث بوده است، گفت: روز گذشته بیست و چهارم تیرماه، مشاجره‌ی مرد جوانی با یکی از روحانیون شهرری به نام «خلیل ذوالفقاری» منجر به ضرب و جرح فرد روحانی شد. این حادثه زمانی رخ داد که ایشان در ایستگاه ایستاده و در حال سفر شهری با مترو بود که فرد ناشناسی که در حالت عادی نبوده است، از پشت به او حمله و با تیغ موکت بری ضرباتی را به گردن وکف دست و صورت فرد روحانی وارد کرد که به خونریری شدید منجر شد.
وی افزود: از همان ابتدای حادثه، برخی حاضران در ایستگاه مترو برای دفاع از شخص روحانی وارد عمل شده، به‌طوری که دستان دو نفر از آن‌ها مجروح و به بیمارستان هفتم تیر متنقل و به‌صورت سرپایی درمان شدند، اما روحانی مضروب با انتقال به اتاق عمل از ناحیه‌ی گردن و صورت جراحی شد.
بابایی، با بیان این که «ضارب که شیء تیز برنده دستش بود پس از مواجهه با ایست پلیس و دستوری مبنی بر این که سلاح خود را زمین بگذارد، ممانعت کرد که به شلیک تیر هوایی منجر شد»، اظهار کرد: بعد از شلیک تیرهوایی اول، تیر دوم به پای  ضارب شلیک شد و به دلیل خونریزی شدید به مرگ وی انجامید.
رییس روابط عمومی فرمانداری شهر ری با اشاره به این که «از ابتدا تا انتقال مضروب به بیمارستان و فوت ضارب با موضوعی بنام امر به معروف و نهی از منکر مواجه نبودیم»، نسبت به انتشار برخی گزارش‌ها در این باره ابراز تعجب کرد و گفت: این قبیل برخوردها، آب در آسیاب دشمن ریختن است و رفتارهای این چنینی است که هر موضوع پرتنشی را با موازین دینی و مذهبی مرتبط و درگیر و در رسانه‌ها بهره برداری می‌کنند.
وی با استناد به عیادت فرمانداری از مضروب حادثه و پیگیری ماجرا به روایت وی، گفت: شخص روحانی امروز اذعان  کرد من پشت سر فرد ضارب ایستاده بودم و به هیچ وجه چهره‌ی او را ندیدم که بخواهم قصد امر به معروف و یا نهی از منکر داشته باشم.
انتقاد به گزارش ۲۰:۳۰
بابایی با اشاره به گزارش تصویری منتشره شده در برنامه ۲۰:۳۰ شبکه‌ی دوم صدا و سیما درباره‌ی حادثه‌ی متروی شهرری، تأکید کرد: در حالی با بهره برداری از این موضوع قصد ارائه خودشان را دارند که این گونه رفتاهای ایذایی و شومن گونه دیگر منسوخ شده است و این موضوع در اذهان عمومی ما به دلیل ترویج شبکه‌های مجازی به اندازه کافی وجود دارد که متاسفانه از سوی رسانه‌های رسمی نیز دامن زده می‌شود.
وی افزود: در گزارش پخش شده، هیچ استناد قانونی و عینی مبنی بر موضوع امر به معروف یا نهی از منکر به عنوان علت بروز حادثه وجود ندارد و در واقع با مسوول مرتبطی همچون پلیس یا مرجع قضایی گفت‌وگویی صورت نگرفته که گفته شود امر به معروف و نهی از منکر در کشور قربانی داده است.
مشاور فرمانداری ری تصریح کرد: این درحالیست که به نظر می‌رسد حادثه یک موضوع معمولی بوده و یک فردی که شاید موادی مصرف کرده و در حالت عادی یا در شرایط روانی مناسبی نبوده، اقدام به حمله و ضرب و جرح کرده است.
وی یادآور شد: این قبیل رفتارها، بحران را به وجود آورده تا جایی که واکنش برخی مسوولان منطقه‌ای را به همراه داشته است و حتی شخص فرماندار ری نیز نسبت به برخی دروغ پراکنی‌ها در این گزارش انتقاد و گلایه دارد و قرار است نامه‌ای در این باره تنظیم و معاونت سیاسی سیما ارسال شود که علت این رفتارها را رصد کنند.
رییس روابط عمومی فرمانداری شهر ری درباره‌ی این احتمال که فرد مضروب پیش از این قاضی بوده و ضارب قصد انتقام‌گیری داشته است؟ به انصاف نیوز گفت: پرونده زوایای پنهان دارد که در دست تحقیق و بررسی است اما براساس شواهد فعلی و اظهارات فرد مضروب و خانواده و نزدیکانش، قاضی بودن وی ارتباطی با حادثه ندارد و چندین سال است به عنوان یکی از محبوب‌ترین ائمه جماعات شهر ری مطرح بوده است.
وی افزود: اگر قضبه  انتقام‌گیری بود، پس چرا بعد از سالها که از دایره‌ی قضاوت کناره گیری کرده است و امام جماعت بوده، این موضوع رخ دهد و بنابراین به احتمال خیلی زیاد و براساس تحقیقات انجام شده، یک موضوع واکنشی و رفتار پرخاشگرانه و یا ناهنجاری اجتماعی است و صرفاً یک حادثه‌ی بدون برنامه ریزی شده بوده است.
بابابی ادامه داد: در شرایطی که شبکه‌های مجازی با فرافکنی و بهره گیری از تفکرات عوام گونه سعی در تزلزل افکار عمومی می‌کنند، رسانه‌های رسمی همچون صدا و سیما و خبرگزاری و سایت‌های معتبر باید بیشتر به صداقت و شفاف سازی بیندیشند.
وی همچنین احتمال خصومت شخصی به دلیل همسایگی ضارب و مضروب را نیز رد کرد و گفت: در پیگیری‌های اولیه مطرح شد که ضارب ساکن منطقه‌ای بوده که مضروب، امام‌جماعت یکی از مساجد آن جا بوده است، اما تحقیقات خیلی فوری نسبت به این موضوع و احتمال خصومت شخصی صورت گرفت و به‌طور کامل فرضیه رد شد.
مشاور فرمانداری اظهار کرد: این حادثه ممکن است به دلیل بحران روانی یا مصرف روانگردان ها یا مشروبات الکلی رخ داده باشد که می‌تواند در هر فردی، این حالت را ایجاد کند.