۱۰۷۵۷۸_۲۵۵

وزارت امور خارجه پاکستان اعلام کرد، اسلام آباد رسما برای پیوستن به گروه تامین کنندگان هسته‌ای درخواست داده است؛ اقدامی که احتمالا منجر به یک درگیری در این گروه می‌شود که با درخواست‌هایی برای پذیرش هند به عنوان یکی از اعضایش نیز مواجه شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه نیشن، گروه تامین کنندگان اتمی متشکل از ۴۸ کشور است که با کنترل صادرات و تبدیل مجدد موادی که می‌توانند به ساخت سلاح‌های اتمی کمک کنند، مانع گسترش تسلیحات اتمی می‌شود.

وزارت امور خارجه پاکستان در بیانیه‌ای گفت، پاکستان تخصص، نیروی انسانی، زیرساخت وهمچنین توانایی تامین موارد کنترل شده گروه تامین کنندگان اتمی، اجلاس و خدمات برای طیف کامل درخواست‌های اتمی برای استفاده‌های صلح آمیز را دارد.

کمپین عضویت هند در گروه تامین کنندگان اتمی به عنوان اقدامی که خطر دشمنی پاکستان و همچنین چین را به همراه دارد، تلقی شده است و این احتمال وجود دارد که چین هرگونه درخواست هند را وتو کند.

چین همچنین تاکید دارد که به عنوان شرط عضویت هند، پاکستان نیز باید اجازه داشته باشد تا به گروه تامین کنندگان اتمی بپیوندد.

این درخواست پاکستان به تنش‌های قدیمی با هند می‌افزاید. پاکستان نسبت به آزمایش‌های موشکی اخیر هند بسیار نگران است و به این مساله با ارتقاء تدابیر دفاعی‌اش واکنش نشان خواهد داد.

وزارت امور خارجه پاکستان افزود: اسلام آباد بر لزوم پذیرش یک رویکرد اصولی و غیر تبعیض آمیز توسط گروه تامین کنندگان اتمی در خصوص عضویت کشورهایی که هرگز بخشی از معاهده منع گسترش تسلیحات اتمی نبوده‌اند، تاکید دارد.

هند و پاکستان معاهده منع گسترش تسلیحات اتمی را امضا نکرده‌اند این معاهده پیش شرطی برای عضویت در گروه تامین کنندگان اتمی محسوب می‌شود.

گروه تامین کنندگان اتمی که در واکنش به نخستین آزمایش اتمی هند در سال ۱۹۷۴ میلادی شکل گرفت قرار است در ژوئن سال جاری میلادی نشستی برگزار کند.

انتهای پیام