به گزارش پایگاه خبری علت به نقل از  باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از پایگاه اینترنتی آژانس بین المللی انرژی اتمی، یوکیا آمانو — مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی — پس از دیدار با نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل گفت آژانس تاکنون به همه مکان‌هایی در ایران که بازدید از آنها لازم بوده است دسترسی داشته است.

بر این اساس، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی با نماینده آمریکا در سازمان ملل، در نیویورک و در مقر سازمان ملل دیدار کرد. آنها در این دیدار درباره راستی آزمایی آژانس بین المللی انرژی اتمی و نظارت آن بر اجرای تعهدات اتمی ایران گفتگو کردند.

آمانو در این دیدار گفت طرح جامع اقدام مشترک نشان دهنده استفاده قابل توجه و مفید از راستی آزمایی و این موضوع است که ایران به تعهدات اتمی خود بر اساس توافق هسته‌ای عمل کرده است. او در این دیدار نماینده آمریکا در سازمان ملل را در جریان فعالیت های پادمانی موثر و قدرتمند آژانس بین المللی انرژی اتمی در ایران قرار داد.

آمانو تاکید کرد: ایران هم اکنون هدف سختگیرانه ترین رژیم راستی آزمایی در جهان قرار دارد و آژانس بین المللی انرژی اتمی تاکنون به تمامی اماکنی که به بازدید از آنها نیازمند بوده است، دسترسی داشته است. بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی به کار خود به روشی بی‌طرفانه و واقعی ادامه خواهند داد.

مدیر کل آژانس همچنین اعلام کرد در جریان سفرش در به تهران بر روی اهمیت اجرای کامل تعهدات اتمی ایران مرتبط با طرح جامع اقدام مشترک تاکید کرده است.

هیئت دیپلماتیک آمریکا در سازمان ملل نیز در بیانیه ای اعلام کرد هیلی از حرفه ای گری و توانایی های بالای آژانس قدردانی و حمایت آمریکا را از تلاش های آژانس برای نظارت دقیق و قاطع بر فعالیت های هسته ای ایران اعلام کرده است. این بیانیه در پایان افزود: هیلی بار دیگر بر اهمیت دسترسی کامل و شفاف آژانس به تاسیسات هسته ای ایران، تاکید کرد.

رییس آژانس بین المللی انرژی اتمی در حال دیدار از آمریکا است و دیدارها و سخنرانی هایی در واشنگتن،نیویورک و بوستون خواهد داشت و روز جمعه در مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی سالیانه خود را انجام خواهد داد.