پایگاه خبری علت : یکی از اجزای مهم سیستم صوت و تصویر خودرو، رادیو پخش یا به اصطلاح دقیق تر، هد یونیت است. همان طور که در گزارش سه شنبه هفته گذشته نیز بیان شد، این بخش نیز هم از نظر کیفی و هم از نظر شدت صوت، بر کارایی سیستم صوت، تاثیر می گذارد. هدیونیت های تصویری (یکی از انواع این محصولات) در سال های اخیر با اقبال بیشتری در بازار مواجه شده است. بررسی ما از بازار نشان می دهد که اکنون این محصولات را می توان از نظر اندازه و نوع صفحه نمایش در سه گروه ثابت با صفحه نمایش کوچک، ایندش (Indash) و دابل (۲Din) خرید. همچنین از محصولات جدیدتر این بازار می توان به پخش های تصویری فابریکی اشاره کرد که خاص داشبورد خودروهای مختلف تولید و روانه بازار شده است. البته این گروه بندی مانع از به کارگیری فناوری های مختلف در این دستگاه ها نیست. در ادامه، نگاهی به ویژگی ها و محدوده قیمتی این چهار دسته از پخش های تصویری خواهیم داشت.
برخی پخش های جدید امکان اتصال به وای فای دارند که به کمک آن می توانید فایل های گوشی هوشمند خود را با آن به اشتراک بگذارید

امکانات پخش های تصویری
قبل از هر چیز باید به مزایای پخش های تصویری اشاره کرد. اضافه شدن بخش تصویر به سیستم پخش، دنیایی از امکانات را به پخش خودروی شما اضافه می کند. به عنوان مثال در مدل های جدیدتر می توانید با استفاده از بلوتوث، گوشی خود را به پخش متصل کنید و مکالمه ها و تماس های خود را از طریق صفحه نمایش لمسی پخش، مدیریت کنید. همچنین برخی از این پخش ها سیستم عامل (مانند اندروید) دارند که برای شما به تنهایی مانند یک تبلت هوشمند عمل می کنند. برخی از این پخش ها آداپتور وای فای نیز دارند. همچنین اتصال دوربین عقب و استفاده از امکاناتی نظیر دوربین مادون قرمز، GPS و گیرنده تلویزیون دیجیتال و… را می توانید به کمک پخش های تصویری، به خودروی خود اضافه کنید.

۱-پخش های تصویری ثابت با صفحه نمایش کوچک
این گروه از پخش های تصویری همان طور که از نام شان پیداست، صفحه نمایش ثابت دارند. ابعاد صفحه نمایش این پخش ها عمدتاً سه یا پنج اینچ است. قیمت این پخش ها هم اکنون از ۱۵۰ هزار تومان بیشتر است. اگر چه این محصولات در برندهای مختلفی عرضه می شوند اما به گفته
نیک خلق، فعال بازار سعدی مشهد، عمدتاً برند مارشال در بازار مشهد خرید و فروش می شود.
۱۵۰ هزار تومان – پخش تصویری کوچک

۲-پخش های تصویری تاشونده (Indash)
ابعاد این پخش ها عمدتاً هفت اینچ است. مانیتور این پخش ها آسانسوری است و امکان جمع شدن به داخل پخش را دارد. از پر فروش ترین برندهای این نوع پخش ها در بازار مشهد می توان به مارشال و مکسیدر اشاره کرد که قیمت هایی در حدود ۴۳۰ تا ۶۳۰ هزار تومان دارند. البته برندهای مطرحی مانند پایونیر نیز بین این محصولات یافت می شود.
۴۳۰ هزار تومان- پخش تصویری تاشونده

۳-پخش های تصویری ۲طبقه (۲ Din)
اما گروه دیگر پخش ها که ثابت هستند، به پخش های دو طبقه، دبل یا دو دین (۲ Din) معروف هستند. ویژگی بارز این پخش ها، ابعاد بزرگ آن هاست که عمدتاً هفت اینچی هستند. البته برخی از آن ها صفحه نمایش کوچک تر و حدود ۶٫۲ اینچی دارند. به این دلیل که محل ورود سی دی/دی وی دی قابل رویت است. اما در بقیه انواع این پخش ها، محل ورود سی دی، پشت پنل است و هنگام ورود سی دی، صفحه نمایش مقداری جابه جا می شود و پس از ورود، مجدد به جای خود بر می گردد. در هر حال، این پخش ها از نظر ویژگی های کیفی تفاوت چندانی با پخش های ایندش ندارند. قیمت آن ها در برندهای معمولی تر در بازه قیمتی ۴۳۰ تا ۶۲۰ هزار تومان است. برندهایی مانند پایونیر نیز قیمت بیشتری دارند. نمونه های با کیفیت تر، تا یک میلیون و ۷۸۰ هزار تومان نیز در بازار مشهد به فروش می رسند.
۵ / ۱ میلیون تومان – پخش تصویری ۲طبقه مناسب

پخش های فابریکی
ارتقای سیستم صوتی خودرو، جدای از هماهنگی قطعات، مستلزم هماهنگ کردن پخش با داشبورد نیز هست که در برخی موارد، ممکن است از نظر ظاهر چندان با آن جور در نیاید. با این حال، در سال های اخیر، پخش هایی هماهنگ با داشبورد فابریک خودروها به بازار آمده اند که دردسرهای یادشده را ندارند. به عنوان مثال، این پخش های تصویری برای پراید در محدوده قیمتی ۷۰۰ تا ۷۵۰ هزار تومان هستند و برای ۴۰۵، پژو پارس، ال ۹۰ و ۲۰۶ از یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان به بالا در بازار مشهد به فروش می رسند. یکی از برندهای عمده در بازار مشهد نیز «وین کا» است. البته به برندهای دیگر نظیر پرونیکس نیز می توان اشاره کرد. این پخش ها همانند پخش های دو طبقه، عمدتاً ابعادی هفت اینچی دارند و البته ابعاد بزرگ تر هم در بازار موجود است.

خراسان/