به گزارش پایگاه خبری علت به نقل از  باشگاه خبرنگاران جوان؛ عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور و دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر در نشست خبری که صبح امروز با حضور نمایندگان رسانه‌های داخلی و خارجی در محل وزارت کشور برگزار شد, اظهار کرد: در حادثه شب گذشتهخرمشهر کسی کشته نشده است.

اعتراضات بايد در چارچوب قانون باشند

وزیر کشور با بیان اینکه امنيت مردم اولويت وزارت کشور است, افزود: اعتراضات بايد در چارچوب قانون باشند و در اين صورت از نظر ما مشكلی نخواهند داشت..

وی با اشاره به اینکه مسلما اعتراضاتی كه كف خيابانی باشند، از دست خارج می شوند و در این شرایط افرادی كه سوء استفاده می‌كنند وارد صحنه و باعث ناهنجاری می‌شوند، گفت: قوه قضاييه و نيروی انتظامی بايد در این موارد پاسخگو باشند.

رحمانی فضلی با اشاره به اینکه تقاضای ارز برای مواد مخدر یا قاچاق کالا در نوسانات بازار تاثیرگذار بود, گفت: یکی از مواردی که دولت اصرار به تک نرخی بودن ارز دارد به خاطر این است که به تقاضاهای نامناسب پاسخ درستی بدهیم.

وزیر کشور تصریح کرد: میزان كالاهای قاچاقى كه از مرزهاى غربى و شرقى به صورت غير قانونى وارد مى شد به خاطر نظارت هاى دقيق ٨٠ درصد كاهش پيدا كرده است.

اتحاد و انسجام داخلی باید حفظ شود

وی با بیان اینکه برخى كارهايی انجام می دهند كه مردم به مسئولين بی اعتماد می شوند, بیان کرد: بحث سياه نمايی عليه دولت فقط باعث نا اميدى مردم است و مردم در مقابل اين سياه نمايی‌ها نشاط خود را از دست می‌دهند.

رحمانی فضلی با اشاره به اینکه موضوعاتى مطرح می‌شوند كه شخصيت‌ها و چهره هاى سياسی ما را زده می‌کند, گفت: اين مسايل باعث ايجاد ناكارآمدى  در کشور می‌شوند.

وزیر کشور با بیان اینکه بايد در شرايط كنونى براى اميد مردم تلاش شود، افزود: در سال هاى اخیر موفقيت هاى زيادى كسب كرده‌ایم.

شکایت ٤١ نفر در حادثه ایرانشهر کذب است

وی با اشاره به اینکه در شرايطی كه آمریکا از برجام خارج شده و تبليغات بين المللى عليه ايران در جریان است و تحريم هاى امريكا شروع شده بايد با فهم درست اقدامات مناسبى انجام دهيم، اظهار کرد: ما بايد اتحاد و انسجام داخلى را داشته باشيم و مردم با نظام و مسئولين همراهى كنند.

وزیر کشور با اشاره به اینکه مسئله دختران ايرانشهر در نماز جمعه درست گفته نشد, افزود: يك نفر در این مورد شكايت كرده بود كه بعد از اعلام دادستانى سه نفر هم اضافه شدند, لذا شکایت ٤١ نفر کذب است.

رحمانی فضلی در خصوص زمان نهایی شدن لایحه جامع انتخابات، اظهار کرد: این لایحه اکنون در صحن دولت در حال بررسی است و قرار است کارگروهی پیشنهادات مطرح شده در دولت را بررسی کند تا سرعت کار بیشتر شود. در این لایحه کارشناسی‌های خوبی انجام شده است و امیدواریم این لایحه به انتخابات مجلس سال بعد برسد.

مشكل آب امنيتى نيست

وی با اشاره به اینکه برخى رسانه ها مشكل آب را امنيتى جلوه مي‌دهند كه درست نيست, گفت: مشكل آب امنيتى نيست و اعتراضات اخير به خاطر هيجانات بالا و برخی مشكلات ايجاد شده بود.

رحمانی فضلی با بیان اینکه مشكلات امنيتى ما در مرزها است كه  در این مناطق درگيريم، بیان کرد: امسال ٢٠ تيم عملياتى را در مرزها منهدم كرديم.

وزیر کشور تاکید کرد: بيش از ٣٦ گروه در پشت مرزها در حال برنامه ريزى علیه ایران هستند که از این موضوع مطلعیم.

وزیر کشور در پاسخ به سوال باشگاه خبرنگاران جوان در خصوص تغييرات در بدنه دولت و استانداران بخاطر مشكلات اخير اظهار کرد: ٢٥ استاندار را در يك سال اخير تغيير داديم يا جابه جا كرديم؛ ٥ استاندار باقى مانده كه اگر به راه آخر يعنى تعويض برسيم قطعا تغيير خواهيم داد.

وزیر کشور در پاسخ به سوالی در مورد شکستن شیشه مغازه‌ها در بازار تهران از طرف ماموران نیروی انتظامی گفت: من همین امروز هم در جلسه شورای امنیت از فرمانده نیروی انتظامی همین موضوع را پرسیدم و گفتند با هدف دستگیری برخی افراد این اقدامات بوده است.

وی در بخش دیگری از این نشست خبری با اشاره به اینکه روزی پنج میلیون نفر مراجعه به ادارات وجود دارد، اظهار کرد: من همیشه به استانداران و فرمانداران تاکید کرده‌ام بحث تکریم ارباب رجوع را داشته باشند و شکایات مردمی را ظرف ۲۴ ساعت پاسخ دهند و گرنه با همان مسئول برخورد خواهد شد، زیرا بنای ما در وزارت کشور از صدر تا ذیل رسیدگی به مراجعات مردم است و رضایتمندی مردم فقط ناشی از پول و ارز نیست بلکه این مسائل را نیز در بر می‌گیرد.

وی خاطرنشان کرد: بیش از دو میلیون نفر بیکار در کشور بوده و سالی یک میلیون نفر به آن اضافه می شود اما دولت سال گذشته هشتصد هزار شغل ایجاد کرده که در ده سال گذشته بی سابقه بوده است، تاکیدم به همه این است برای رفع مشکل تلاش آنها تلاش کنیم نه اینکه آنها را تهییج کنیم.

٣ ميليون مهاجر در ایران حضور دارند

رحمانی فضلی درباره دیدار خود با کمیسیونر مهاجرت اتحادیه اروپا گفت: همکاریهایی که در حوزه مواد مخدر و پناهجویان با اروپا داشته ایم اغلب به صورت یک جانبه بوده است و تنها ما در این موارد تلاش کرده ایم.

وی با بیان اینکه ١٠ هزار تن مواد مخدر در افغانستان توليد شده كه نسبت به سال هاى گذشته دو برابرافزايش داشته است, اظهار کرد: در مناطق مرزی و در مبارزه با قاچاق مواد مخدر ٣٧٠٠ شهيد داده ایم؛ به طوریکه ببش از هزار درگيرى داشته‌ایم و ١٢٠٠ تن مواد مخدر كشف کرده ایم.

وزیر کشور با اشاره به اینکه نزديك به ٣ ميليون مهاجر در ایران داريم كه ٩٧ درصد آنها در شرايط عادى و بين مردم زندگى می‌كنند, افزود: موضوع پناهنده براى ايران يك مسئله انسانى محسوب می شود.

رحمانی فضلی با بیان اینکه ارزيابى فرماندار و استاندار جز سخترین ارزیابی هاست و بى شك استانداران هم ضعف دارند، اظهار کرد: تغییر استاندار آخرین مرحله براى وزارت كشور است.

هنوز خانه ای ندارم

وی با اشاره به اینکه هيچ اتفاقى نيست كه من فرماندهى نكنم, تصریح کرد: عملياتى عمل كردن اين نيست كه بنشينم توئيت كنم.

رحمانی فضلی با بیان اینکه كار عملياتى اين است كه پشت فرمان كشور بنشينم و مسائل را مديريت كنم, افزود: در فشند خانه باغى دارم كه ٩٧ متر است؛ فشند نه فشم!

وزیر کشور  با اشاره به ایکه زمانى كه در صدا و سيما بودم اين خانه باغ را اقساطى خريدم, گفت:انجا ٢٠٠ خانه باع وجود دارد كه فقط خانه رحمانى فضلى خراب شده است؛ رسانه ها زدند “عمارت رحمانى فضلى”, خب مردم حق دارند به وزير كشورشان بدبین شوند.

رحمانی فضلی با بیان اینکه من هنوز خانه ندارم و تازه پيش خريد كرده ام, بیان کرد: اين ها مظلوميت وزير كشور است.

برای آزادی “سعید براتی” با پاکستان رایزنی خواهیم کرد

وزیر کشور با اشاره به اینکه اخیرا طی انتشار عکسی از زنده بودن سعید براتی سرباز ربوده شده در مرز میرجاوه مطلع شدیم, گفت: از طريق وزارت خارجه ودیگر مبادى رسمى كشور با پاکستان برای آزادی وی رایزنی خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه مصرف ترياك در كشور بيشتر شده است و اين موضوع جز سياست‌هاى ما بود تا مواد كم خطر جايگزين مواد پر خطر شود, تصریح کرد:  شيشه از كيلويى ١٨ ميليون تومان به ٧٠ ميليون تومان رسيد و اين نشان از مبارزه سختگيرانه است.

رحمانی فضلی اظهار کرد: به خاطر سختگيرى ها و تلاش زياد ماده مخدر كراك تقريبا از ليست مصرف كشور خارج شده است.

وزیر کشور با بیان اینکه اعدام مسئله اى است كه اروپايى ها اصرار بر حذف آن دارند, اظهار کرد: كشورهاي زيادى مثل چين و ايران به خاطر شرايطشان نمی‌توانند اعدام را حذف كنند؛البته مجلس مجازات اعدام را به حداقل رسانده است.

رحمانی فضلی با اشاره به اینکه ما به اروپايى ها گفتيم هيچوقت كسى را به خاطر مواد مخدر اعدام نمی‌كنيم, افزود: كسانى كه اعدام می‌شوند به خاطر انجام جرايم سخت است؛ جرايم سخت يعنی حمل سلاح گرم، درگيری، توزيع مواد مخدر و …که تجميع شوند؛ آمريكا هم همين برخورد را دارد.

عکس‌های کازان را به اسم عکس خانم‌ها در ورزشگاه آزادی منتشر کردند

وزیر کشور اظهار کرد: با اعتمادی که به نیروهای امنیتی و اطلاعاتی دارم اجازه دادم که در بازی ایران و اسپانیا خانواده‌ها هم در ورزشگاه حضور یابند؛ دیدم بعضی سایت های خارجی و داخلی را که عکس خانم های کشف حجاب کرده در کازان روسیه را به اسم عکس خانمها در ورزشگاه آزادی پخش کردند،‌ در حالی که هیچ گزارشی در مورد مسال اخلاقی به ما نشده است.

وی با اشاره به اینکه ۲۴۷ حزب در کشور فعال هستند که هیچ کدام برای تجمع درخواستی به وزارت کشور نداده‌اند، در ادامه و در پاسخ به سوال دیگری بیان داشت: اتفاقات کازرون برای همه متاثرکننده بود؛ به هر حال جمعیت آنجا زیاد شد و باید ارتقا می‌یافت تا بودجه بیشتری برایش در نظر گرفته شود

وزارت کشور علاقه‌مند به تقسیمات کشوری نیست

وزیر کشور با بیان اینکه وزارت کشور علاقه‌مند به تقسیمات کشوری نیست و تقسیمات کشوری بی‌مورد مشکلات زیادی به همراه دارد، خاطرنشان کرد: در مورد کازرون قرار شد تا رضایت همه محقق نشود کاری صورت نگیرد.

وزیر کشور ادامه داد: بنای من این است که هر سه ماه در خدمت اصحاب رسانه باشم و آخر سال هم جمع بندی سال را خدمت مردم ارائه کنم؛ بنابراین اسفند ماه جمع بندی از وضعیت کشور ارایه کردیم.

رحمانی فضلی گفت: اولین اولویت ما برای امسال موضوع امنیت است و آن را یک موضوع اصلی می‌دانیم، در ادامه آن بحث وحدت را مطرح می‌کنیم. با توجه به خواست و مطابه مردم وحدت را موضوع بعدی قرار دادیم. موضوع رضایتمندی را هم مخرج مشترک تمام فعالیت‌های سیاسی فرهنگی اجتماعی و سیاسی می‌دانیم.

وی افزود: در این حوزه معاونت‌های مختلف همچون سیاسی اجتماعی منابع انسانی دستور کاری داشتند که بتوانند در حوزه‌های مختلف کارشان به گونه‌ای باشد که خروجی اش رضایت مندی باشد.

رحمانی فضلی تصریح کرد: وزارت کشور با توجه به فعالیتش در سطح ملی اجرای امور حاکمیتی و پیگیری را در سطح کشور به عهده دارد؛ بنابراین توسعه را دستور کارمان قرار دادیم و تلاش کردیم به نحو احسن امر توسعه را پی بگیریم.

وزیر کشور تاکید کرد: در حوزه آسیب‌ای اجتماعی ظرف دوسال گذشته ماموریتی داشتیم؛ بنابراین شد در حوزه ساماندهی اجتماعی فعالیت‌ها را به گونه‌ای بیش ببریم که بتوانیم در کاهش اسیب‌های اجتماعی گام برداریم.

وی بیان کرد: در حوزه سیاسی بحث مشارکت کماکان در دستور کار بوده و هست تلاش کردیم تشکل‌های سیاسی به گونه فعالیت کنند که در حوزه دستور سازی بر طبق برنامه مشارکت پیش بروند.

رحمانی فضلی افزود: با منشور گفتگو سیاسی شرایط مد نظر را فراهم کردیم، اما توقعات هنوز بر طرف نشده است. با ظرفیت ماده ۱۳ خانه احزاب مکان‌هایی را در دولت مصوب کردیم که با حفظ امنیت و دوری از مزاحمت برای رفت و آمد عمومی اعتراضات در آنجا برگزار شود. در این رابطه با احزاب جلسات مختلفی داشتیم. در حوزه آزادی مدنی با بحثی که در تجمعات دانشجویی بوده تلاشمان این است که این فضا را تقویت کنیم.

رحمانی فضلی خاطرنشان کرد: به انتخابات مجلس آتی نزدیک می‌شویم. ملاحظاتی داریم که درباره آن با احزاب و چهره‌ها صحبت می‌کنیم. تمام تلاش وزارت کشور بر این استوار است که فضایی با نشاط امن و کارآمد ایجاد کنیم. همه همکاران ما در بخش‌های مختلف شبانه روز تلاش می‌کنند تا شرایط لازم را فراهم کنند، تا همه دستگاه‌ها کارشان را به خوبی انجام دهند.

وی افزود: ماده ۱۳ احزاب تاکید کرده که شرایط لازم را برای تجمعات فراهم کنیم. تجمعات باید با توجه به ویژگی‌های قانونی که هر تجمعی مکان، مسئول و شعارهایش کاملا مشخص باشد برگزار شود؛ تا کنون ما درخواست مشخصی نداشتیم. اگر این درخواست بشود ما بررسی می‌کنیم.

من مسئول رفتن بانوان به ورزشگاه نیستم

وی در پاسخ به این پرسش که تکلیف ادامه حضور زنان در ورزشگاه‌ها چه می‌شود، اظهار کرد: من مسئول رفتن بانوان به ورزشگاه نیستم بلکه مسئول امنیت کشور هستم. اگر نهادهای مسئول در این زمینه از ما درباره تامین امنیت ورود زنان به ورزشگاه سوال کردند ما حتما جواب آنها را می‌دهیم.

وزیر کشور همچنین درباره پیگیری درگیری‌های اخیر در مرز ایران و آذربایجان نیز خاطرنشان کرد: در مرز با آذربایجان ما واقعا مشکلی نداریم و هر دو ملت در تامین امنیت تلاش می‌کنیم البته ممکن است برخی حوادث در مرزها رخ دهد. درگیری اخیر از داخل آذربایجان بوده و ما تیمی را مشخص کرده‌ایم که موضوع را دقیق بررسی کند.