پایگاه خبری علت : سازمان هواشناسی و اورژانس تهران در خصوص وقوع طوفان و افتادن اجسام طی روز جاری به شهروندان هشدار داد.

به گزارش مهر، سازمان هواشناسی اعلام کرد که در روز شنبه وزش باد شدید لحظه ای در شمال پایتخت رخ خواهد داد و به همین خاطر به شهروندان توصیه شده تا در صورت رخداد صاعقه یا طوفان موارد زیر را در نظر بگیرند.

اگر در حال رانندگی یا سرنشین خودرو هستید بهتر است در خودرو بمانید و پیاده نشوید.
از گاردریلهای فلزی کنار جاده‌ها فاصله گرفته و در نزدیکی آنها قرار نگیرید
از پناه گرفتن در زیر درختان خودداری نموده و همچنین از اجسام فلزی بلند مانند دکلهای انتقال نیرو قرار فاصله کافی داشته باشید.
در نقاط مرتفع و بلندی‌ها توقف نکنید.

همچنین رضا معتمدی، معاون عملیات اورژانس تهران در گفت و گو با میزان، اظهار داشت: با توجه به پیش بینی های سازمان هواشناسی مبنی بر بارش نزولات جوی و وزش شدید باد در تهران، اورژانس تهران پایگاه ها و مرکز دیسپیج خود را به خالت آماده باش درآورده تا در صورت بروز هرگونه حادثه احتمالی امدادرسانی کند. وی ادامه داد: افرادی که در حال بازگشت در جاده هستند، از توقف در مکان های حادثه خیز و کنار جاده ها که ارتفاع دارد خودداری کنند. معتمدی افزود: شهروندان در هنگام وزش شدید باد در مکانی مسقف حاضر شوند و از تردد زیر چراغ برق، ساختمان های نیمه ساز، درختان کهنسال و کنار خودروها خودداری کنند. همچنین از تردد در کنار رودخانه ها، صخره ها، مسیل ها و پل های عابر و تابلوهای تبلیعاتی خودداری شود. معاون عملیات اورژانس تهران تاکید کرد: در صورت بروز هرگونه حادثه بلافاصله با ۱۱۵ یا ۱۲۵ تماس گرفته شود تا نیروهای امدادی به کمک شهروندان بیایند.

صمیم روزبهانی، سخنگوی سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران نیز با بیان اینکه از ستادهای بحران مناطق خواسته ایم تا نسبت به وضعیت ایمنی مناطق خود بررسی های لازم را انجام دهند، گفت: هرچند سازمان هواشناسی در خصوص وقوع طوفان برای امروز اخطاریه جدی صادر نکرده و صرفاً اعلام کرده که باد موقت با سرعت حداکثر ۱۵ متر بر ثانیه معادل ۶۰ کیلومتر بر ساعت روی خواهد داد؛ اما با توجه به سوابقی که از سالیان گذشته در مورد وقوع طوفانهای ناگهانی در فصل بهار وجود داشته لازم است شهروندان نیز آمادگی لازم را داشته باشند.

حسین الماسی، مدیرکل بحران استان تهران نیز در گفت وگو با ایسنا دراین باره گفت: سازمان هواشناسی در این خصوص پیش بینی هایی داشته و ما از دو روز قبل و امروز هشدارهای لازم را به شهرستان های استان تهران همچون اسلامشهر، رباط کریم، پرند، نسیم شهر، بهارستان، ورامین، دماوند، رودهن، بومهن، فیروزکوه، پردیس و… ارائه داده و از آنان خواسته ایم تا آمادگی خود را حفظ کنند.