وزارت نفت مکلف به تامین «قیر رایگان» در ۶ ماه اول سال شد

وزارت نفت مکلف به تامین «قیر رایگان» در ۶ ماه اول سال شد

وزارت نفت مکلف به تامین «قیر رایگان» در ۶ ماه اول سال شد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مصوبه‌ای وزارت نفت را مکلف به تامین قیر رایگان برای آسفالت راه‌های روستایی در شش ماهه اول سال کردند.

خبرگذاری علت  به نقل از مهر ، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس طرح استفساریه بند (ز)تبصره (۱) قانون بودجه ۱۴۰۰ کل کشور را تصویب کردند.

در این استفساریه آمده است؛ با توجه به مفاد بند (ز) تبصره(۱) قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور آیا وزارت نفت مکلف است در شش ماهه نخست سال نسبت به اختصاص منابع مربوط به تامین ماده اولیه قیر(وی بی) به پالایشگاه‌ها از محل عواید حاصل از جزء(۲) بند(ب) این تبصره به نسبت وصول آن، اقدام کند؟ پاسخ: بلی، وزارت نفت می‌تواند در شش ماهه نخست سال هم نسبت به اختصاص منابع مربوط به تامین ماده اولیه قیر(وی بی) به پالایشگاه ها از محل عواید حاصل از جزء(۲) بند(ب) این تبصره به نسبت وصول آن، اقدام کند.

در ادامه جلسه، محمدمهدی مفتح، سخنگوی کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در توضیح این استفساریه، گفت: در قانون بودجه ۱۴۰۰ موضوع تامین مواد اولیه قیر برای مصارفی نظیر راه های روستایی در مجلس مطرح و به این شکل تصویب شد که از درآمد مازاد نفت مطابق با بند (ز)تبصره (۱) قانون بودجه ۱۴۰۰ کل کشور قیر مذکور، تامین شود؛ به این معنا که مبلغ یکصد و پنجاه هزار میلیارد (۱۵۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال از محل جزء (۲) بند (ب) این تبصره مواد اولیه قیر وی.بی (وکیوم باتوم)، نفت خام را به صورت ماهانه در اختیار پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها قرار دهد و مقادیر مصرف را هم کاملا مشخص کرده است.

وی ادامه داد: براساس این ماده باید از مازاد درآمد نفتی این کار انجام شود و طبیعتا وزارت نفت به عنوان مجری باید تمام درآمد حاصل از فروش نفت خود را در طول سال تامین کند و سپس نسبت به تامین مواد اولیه قیر اقدام کند که بسیار زمان بر بوده و عملا در نیمه دوم سال امکان عملیاتی شدن مصارف مشخص شده به دلیل بارندگی و سردی هوا وجود ندارد.

مفتح تصریح کرد: لذا کمیسیون این موضوع را این چنین مطرح می کند که کل درآمد نفت در طول ۱۲ ماه را به ۱۲ قسمت تقسیم کرده و هر ماه هنگامی که درآمد حاصل از فروش نفت تامین شد، درآمدهای بعد از آن به عنوان مازاد بر بودجه تلقی شده و می توانیم قیر موردنیاز را تامین کنیم.

پس از تصویب این طرح، محمدباقر قالیباف تاکید کرد که دولت در تنظیم آیین نامه آن دقت لازم را به خرج دهد تا این کار قبل از سرد شدن هوا پیش برود.

انتهای پیام /*

مطلب پیشنهادی

سرلشکر باقری درگذشت امیر «سیاوش جوادیان» را تسلیت گفت

سرلشکر باقری درگذشت امیر «سیاوش جوادیان» را تسلیت گفت رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *