پایگاه خبری علت :در حالی که ارتش اسرائیل تصویر هوایی فرودگاه مهرآباد و میدان آزادی تهران را به‌عنوان یکی از پایگاه‌های هوایی ایران در سوریه به رسانه‌ها ارائه کرده است، بی‌بی‌سی فارسی در بازنشر این گزارش، میدان آزادی را از تصویر موردنظر حذف کرده است.

گزارش تسنیم|گاف مشترک ارتش اسرائیل و بی‌بی‌سی درباره پایگا‌ه‌های هوایی ایران در سوریه +تصاویر

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، شب گذشته برخی منابع اسرائیلی به‌نقل واحد سخنگویی نظامیان این رژیم تصاویر و گزارشی درباره پایگاه‌های هوایی و مراکز هدایت پهپادهای ایران در خاک سوریه منتشر کردند. این گزارش بین برخی رسانه‌های دیگر همچون بی‌بی‌سی نیز بازتاب یافت.

اما دقت در تصاویر منتشرشده نشان می‌دهد که «تصویر هوایی از فرودگاه مهرآباد تهران»‌، البته با ۱۸۰ درجه چرخش، به‌عنوان یکی از پایگاه‌های هوایی ایران در خاک سوریه ارائه شده است.

نکته جالب اینجاست که در تصاویری که پایگاه‌ جروز‌الم‌پست منتشر کرده‌اند، تصویر هوایی میدان آزادی تهرانکاملاً هویدا و آشکار است. اما بی‌بی‌سی فارسی ــ در اقدامی سؤال‌برانگیز ــ این بخش از تصویر را که شامل محوطه میدان آزادی است، از تصویر حذف و سپس تصویر را منتشر کرده است.

در ادامه نگاهی موشکافانه به تصاویر جروزالم‌پست و بی‌بی‌سی فارسی می‌اندازیم.

در عکس زیر که از روی صفحه وبگاه جروز‌الم‌پست گرفته شده است،‌ تصویری در صدر گزارش مشاهده می‌شود که دارای این توضیح در بخش زیرین آن است (حروف خاکستری‌رنگ و مایل):

«تصویر اطلاعاتی منتشرشده از سوی “نیروهای دفاعی اسرائیل” در ۱۷ آوریل ۲۰۱۸، که تأییدکننده درگیری [حضور] ایران در سوریه است. (منبع تصویر: واحد سخنگویی “نیروهای دفاعی اسرائیل”)

Photo intelligence released by the IDF on April 17, 2018 proving Iranian involvement in Syria. (photo credit: IDF SPOKESMAN’S UNIT)

در تصویر زیر که بزرگ‌شده همان تصویر بالایی است، به‌راحتی محوطه میدان آزادی تهران کنار فرودگاه مشاهده می‌شود. لازم به ذکر است، همان‌طور که پیشتر اشاره شد، این تصویر ۱۸۰ درجه چرخش داشته است. در زیر همین تصویر، عکسی که از روی گوگل‌مپ گرفته شده است ارائه شده است.

در این بخش، تصویری از میدان آزادی و فرودگاه مهرآباد که از گوگل‌مپ گرفته شده است، ارائه شده است و در ادامه تصویری که ۱۸۰ درجه چرخش داده شده‌ است نیز قرار گرفته است.

این تصویر دقیقاً، در همان جهتی (با ۱۸۰ درجه چرخش) است که تصویر ارائه‌شده از سوی دفتر سخنگوی ارتش اسرائیل به رسانه‌ها نشان می‌دهد.

اما این ماجرا بخش دیگری نیز دارد، در حالی که اصل عکس ارائه‌شده از سوی اسرائیلی‌ها حاوی محوطه میدان آزادی است، اما بی‌بی‌سی فارسی در خروجی گزارش خود، محوطه میدان آزادی را از تصویر حذف کرده است. بی‌بی‌سی نیز در توضیح این تصویر به‌صراحت به عبارت «پایگاه‌های هوایی ایران در سوریه» اشاره کرده است.

انتهای پیام/*