پایگاه خبری علت : فولکس واگن تیگوان یک خودروی کراس اوور است که از سال ۲۰۰۷ در سبد محصولات فولکس واگن قرار دارد. این خودرو در حقیقت رقیبی برای مزدا CX-5 و تویوتا راو۴ به شمار می‌رود. نخستین خودرو در سال های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۶ بر روی خط تولید قرار داشت و هیچ گاه بازار ایران را پیدا نکرد اما نسل دوم این خودرو که از سال ۲۰۱۶ معرفی شده است توسط شرکت ماموت خودرو در بازار کشور عرضه خواهد شد. البته برای عرضه آن باید فعلاً منتظر باز شدن ثبت سفارش ماند.
فلوکس واگن تیگوان را باید کراس اوری جذاب با مشخصات فنی قابل توجه و البته امکانات و کیفیت مناسب ارزیابی کرد. این خودرو در بازار جهانی با موتورهای مختلفی از نوع دیزلی و بنزینی عرضه می شود اما برای بازار ایران خوشبختانه یکی از قویترین نسخه های خودرو وارد خواهد شد.
نسخه ای که ماموت خودرو در بازار ایران عرضه خواهد کرد به یک موتور ۴ سیلندر ۲ لیتری مجهز است که این موتور با کمک سیستم تزریق مستقیم سوخت و توربوشارژر می‌تواند ۱۸۰ اسب بخار قدرت را در دور موتور ۳۹۴۰ تا ۶۰۰۰ دور بر دقیقه تولید کند، گشتاور این موتور نیز به ۳۲۰ نیوتون متر در دور موتور ۱۵۰۰ تا ۳۹۴۰ دور بر دقیقه می رسد.
نیروی موتور در این خودرو با استفاده از یک گیربکس خودکار ۷ سرعته به هر چهار چرخ های خودرو انتقال پیدا می کند. فولکس واگن تیگوان در این نسخه با وزن ۱۶۴۵ کیلوگرمی خود می‌تواند در عرض ۷.۷ ثانیه سرعت خود را به ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت برساند و حداکثر سرعت آن نیز به ۲۰۸ کیلومتر بر ساعت می‌رسد.
در خصوص مصرف سوخت این خودرو باید گفت که مصرف شهری آن ۹ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر و مصرف جاده ای آن ۶.۳ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر است. به این ترتیب فولکس واگن تیگوان می تواند مصرف سوخت ترکیبی ۷.۳ لیتر را از خود برجای بگذارد. از نظر آلایندگی نیز این خودرو تنها ۱۷۰ گرم گاز دی اکسید کربن را در هر کیلومتر منتشر می کند.

تیگوان یک خودروی ۵ نفر به شمار می رود که ردیف دوم صندلی های آن نیز قابلیت تا شدن دارند و می‌توان فضای آنها را به فضای صندوق عقب اضافه کرد. در کابین این خودرو امکانات استانداردی همچون پاور ویندوز، آینه های الکتریکی، سیستم کنترل پایداری، سیستم ترمز ضد بلوکه، کروز کنترل، نمایشگر لمسی داشبورد، سیستم پارک اتوماتیک، سنسورهای پارک جلو و عقب، سیستم کنترل کشش، صندلی های برقی جلو، حافظه صندلی راننده، پشت آمپر تمام دیجیتالی، ترمز پارک برقی، اتوهلد، دوربین ۳۶۰ درجه، تهویه اتوماتیک دوگانه، تهویه مجزا برای سرنشینان عقب، گرمکن صندلی های جلو و عقب، خروجی ۱۲ ولت برای سرنشینان جلو و عقب، سانروف برقی و سیستم کمکی ترمز چشم می‌خورند.

از نکات مثبت این خودرو نیز باید به مصرف سوخت پایین امکانات، مناسب و گشتاور بالای موتور و از نکات منفی آن نیز باید به طراحی ظاهری ساده و قابلیت خارج جاده پایین اشاره کرد. فولکس واگن تیگوان درصورتیکه با قیمت حدود ۳۰۰ میلیون تومان وارد بازار شود می‌تواند به خوبی بازار خودروهای همچون بی ام و X1 و لکسوس NX را نیز تهدید کرده و مشتریان این خودروها را به خود جلب کند.

بانک اطلاعات خودرو/