۵۸۶۷۱_۸۹۸
پایگاه خبری علت به گزارش سرویس بین المل خبرگزاری صدا و سیما به  نقل از خبرگزاری فرانسه از سئول ، کره شمالی روز یکشنبه یک موشک ماهواره بر دور برد را پرتاب و بدین ترتیب قطعنامه های سازمان ملل متحد را نقض کرد. این اقدام کره شمالی باعث تشدید واکنش های جامعه بین المللی شد که تا پیش از این مصمم بود پیونگ یانگ را بابت آزمایش هسته ای ماه گذشته مجازات کند.
تا کنون این موضوع مورد تایید قرار نگرفته است که بخش نهایی این موشک حامل ماهواره، با موفقیت به مدار زمین رسیده است یا نه. همچنین یک گزارش تایید نشده از خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی حاکی از آن است که بخش دوم این موشک احتمالا دچار نقض عملکرد شده است.
انتقادها علیه این اقدام کره شمالی به سرعت منتشر شد. آمریکا پرتاب این موشک را «ناپایدار کننده» و تحریک آمیز خواند و شینزو آبه نیز این اقدام را «تحمل ناپذیر» توصیف کرد.
جامعه بین المللی عقیده دارد پرتاب موشک توسط کره شمالی، در حقیقت آزمایش موشک های بالستیک توسط این کشور است که هدف توسعه یک سامانه تسلیحاتی را پیگیری می کند که قادر است سرزمین اصلی آمریکا را هدف قرار دهد.
بر اساس اعلام وزارت دفاع کره جنوبی، این موشک که حامل یک ماهواره نظارت بر زمین است، ساعت نه صبح به وقت پیونگ یانگ (ساعت ۳۰ دقیقه بامداد به وقت گرینویچ) پرتاب شد.
قوس حرکت این موشک پیش از ورود به مدار زمین، از فراز دریای زرد و سپس دریای فیلیپین عبور کرد. هم کره جنوبی و هم ژاپن تهدید کرده بودند در صورتی که این راکت وارد قلمرو آنها شود، به آن شلیک خواهند کرد.
کره شمالی آخرین بار یک راکت دوربرد را در ماه دسامبر سال ۲۰۱۲ آزمایش کرد و ماهواره نظارت بر زمین خود را در مدار قرار دارد.
کارشناسان اطلاعاتی کشورهای غربی در این باره اعلام کردند این ماهواره به هیچ وجه عملکرد درستی نداشته است و این موضوع نشان می دهد اهداف علمی اعلام شده درباره این عملیات، دروغین بوده است.
با وجود ادعاهای تهاجمهی پیونگ یانگ، باور بر آن است که کره شمالی هنوز هم با ساخت موشک های بالستیک قاره پیمای معتبر سال ها فاصله دارد.