بین الملل

گاردین: جنگ داعش و طالبان برای تبدیل کردن افغانستان به یک کشور مافیایی

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری علت؛ گاردین در گزارشی نوشت: اگر کسی می خواهد از گردن زنی های افغانستان، اعدام ها، ربودن زنان و اقدامات بی رحمانه ای که در این کشور رخ داده است، مطلع شود، تنها کافی است به گزارش تکان دهنده سازمان ملل  که به تازگی در کابول منتشر شده، سری بزند. این گزارش مملو از توصیف خشونت های وحشیانه تروریستهاست. گروه تروریستی داعش ۸۷ صفحه از این گزارش را با اقدامات بی شرمانه و فساد معمول خود پُر کرده است. آمار های سازمان ملل نشان می دهد از سال ۲۰۰۹ تاکنون در سال گذشته میلادی تعداد غیرنظامیان بیشتری در افغانستان کشته و یا زخمی شدند.
تنها در سال ۲۰۱۵، ۳۵۴۵ غیرنظامی کشته و ۷۴۵۷ نفر در این کشور زخمی شدند. از سال ۲۰۰۹ تاکنون، تعداد کل غیرنظامیانی که بدست عناصر گروه تروریستی و شبه نظامیان کشته شدند ۲۱ هزار و ۳۲۳ نفر اعلام شد. آماری که خود نوعی قتل عام محسوب می شود.
به نوشته گاردین، هیئت معاونت ملل متحد در افغانستان (یوناما) یک نهاد بسیار حرفه ای است. این نهاد اظهارات شاهدان عینی را به دقت مورد بررسی قرار می دهد و گزارش تازه منتشر شده آن شامل نقل قول های دلخراشی از قربانیان جنگ افغانستان است. در کل، ۶۲ درصد از مرگ و میر و صدمات وارد شده به غیرنظامیان را عناصر ضد دولتی افغانستان، ۱۷ درصد آن را نیروهای طرفدار دولت و ۱۴ درصد آن را نیروهای امنیت ملی که بوسیله آمریکا آموزش دیده اند، مرتکب شده اند.
یوناما همچنین در گزارش خود تایید کرد عناصر گروه تروریستی داعش ۲۵ نهاد آموزشی را در منطقه “ده بالا” تعطیل کردند که در نتیجه ۱۴ هزار و ۱۰۲ دانش آموز از ادامه تحصیل محروم و ۳۴۱ معلم بیکار شدند.
گزارش یوناما همچنین به این مسئله اشاره می کند که عناصر گروه های تروریستی بیش از گذشته بیمارستان ها، کلینیک ها و کارکنان اینگونه سازمان ها را هدف حملات خود قرار می دهند. بنابر اعلام این گزارش، عناصر گروه تروریستی داعش داروها و تجهیزات بهداشتی زیادی را از مراکز بهداشتی ننگرهار به سرقت برده اند. گزارشهایی نیز از درگیری های عناصر گروه های تروریستی داعش و طالبان منتشر شده است. به نوشته گاردین، عناصر گروه های تروریستی داعش و طالبان سعی دارند افغانستان را به یک کشور مافیایی تبدیل کنند. 
انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن