به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداو سیما،چند روزی به پایان سال ۹۴ بیشتر باقی نمانده و مانند سالهای گذشته مردم در هیاهوی خانه تکانی وتدارک برای اغاز سال جدید هستند.

بوی عید و رسیدن سال نو باعث شده است تا تحرک در برخی از حرفه ها ایجاد شود و بازار صنوف داغ داغ شود اما مسکن که سالهای گذشته با نزدیکی به عید رونقی دیگری داشت و برخی از افراد در تدارک خرید خانه برای اغاز سال جدید بودند امسال از خواب زمستانی بیدار نشده است و خرید و فروش بسیار کاهش داشته به طوری که با استعلام از مرکز اطلاعات املاک در ماه بهمن بسیاری از مناطق تهران فاقد هرگونه خرید و فروش بوده است.


بر اساس تازه‌ترین گزارش بانک مرکزی در بهمن ماه معاملات واحد مسکونی به ۱۶ هزار و ۴۳۴ فقره رسید که در مقایسه با ماه قبل و ماه مشابه سال ۹۳ به‌ترتیب ۰٫۷ و ۵٫۶ درصد افزایش نشان می‌دهد.


همچنین در بهمن ماه متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران ۳۹٫۲ میلیون ریال بود که نسبت به ماه قبل ۳ درصد افزایش و نسبت به ماه مشابه سال قبل با یک درصد کاهش همراه بوده است.


بررسی های میدانی قیمت در مناطق ۲۲ گانه تهران حاکی از آن است که بازار مسکن همچنان در رکود بسر می برد .


یکی از از بنگاههای املاک تهران از کسادی خریدو فروش در این بازار خبر داد و گفت: سال های گذشته در زمان نزدیک به عید شاهد جابه جایی افراد در بحث خرید و فروش و اجاره بودیم اما امسال به دلیل پایین بودن قدرت خرید مسکن مردم تمایلی برای خرید ندارند و در بخش اجاره بدلیل هزینه جابجایی ترجیح می دهند با افزایش کرایه قرارداد خود را تمدید کنند.


قیمت تقریبی یک واحد مسکونی نوساز در منطقه ۲ در نقاط مختلف به این صورت است :


– نصر گیشا ۶ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان
– شهرک آزمایش ۵ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان
– تیموری ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان
– منطقه ۴ ؛ مجید اباد ۴ میلیون و ۷۵۰ تومان

– منطقه ۵ -پونک شمالی ۶ میلیون و۶۰۰ هزارتومان

– منطقه ۸ ،نارمک مرکزی ۶ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان

– نارمک جنوبی ۴ میلیون تومان

– منطقه ۱۱،میدان قزوین ۴ میلیون تومان

– مختاری ۲ میلیون و ۹۶۲ هزار تومان .


به دلیل رکود در بازار بسیاری از صاحبخانه ها برای فروش واحدهای خود راضی به تخفیف هر متر مربع ۳۰۰ هزارتومان یا بیشتر هم هستند.


گزارش : خانم ناهید خدادادی