۷۱۸۳۳۵

رئیس جمهور قزاقستان در دیدار با سفرای خارجی مقیم آستانه ضمن حمایت از توافق هسته ای با ایران بر توسعه روابط اقتصادی با کشورمان تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، نورسلطان نظربایف، رئیس جمهور قزاقستان در دیدار سالانه با سفرا و روسای نمایندگی‌های خارجی مقیم آستانه درباره مهمترین موضوعات سیاست خارجی قزاقستان و تحولات منطقه ای و بین المللی سخنرانی کرد.

وی در میان سخنان خود چندین بار از ایران نیز نام برد و ضمن حمایت مجدد از توافق هسته ای بر علاقمندی قزاقستان برای توسعه روابط اقتصادی همه جانبه با ایران تاکید کرد.

طبق اعلام سایت ریاست جمهوری قزاقستان محورهای صحبت وی درباره ایران به شرح زیر است:

ما علاقمند به توسعه همکاری‌های همه جانبه اقتصادی-تجاری با ایران هستیم. با توجه به لغو تحریم ها علیه ایران، امیدواریم روابط تجاری ما به سطح بالاتری افزایش یابد. (ضمن این که) قزاقستان در تمام این سالها، تجارت با ایران را متوقف نکرده بود.

ما همواره از روند گفتگوهای بین المللی درباره برنامه هسته ای ایران حمایت کرده ایم و سهمی عملی ایفاء کرده ایم.

همچنین نتایج دو دور مذاکرات آلماتی، مبنای برنامه جامع اقدام مشترک درخصوص برنامه هسته ای ایران شد.

بنا به درخواست گروه ۶ (۱+۵) و ایران، ما به اجرای این برنامه عملاً نیز مساعدت کردیم.

در تاریخ ۲۷ دسامبر سال ۲۰۱۵ و در هماهنگی با گروه ۱+۵،ایران، آژانس بین المللی انرژی اتمی و ساختارهای مرتبط شورای امنیت، قزاقستان ۶۰ تن اورانیوم طبیعی را در ازای خروج اورانیوم کم غنی شده از ایران، به این کشور تحویل داد.

مطمئن هستیم این اقدام موجب تحکیم رژیم عدم اشاعه هسته ای، تامین حقوق قانونی کشورها در توسعه انرژی هسته ای صلح آمیز و دسترسی بدون تبعیض به سوخت هسته ای خواهد شد. علاوه بر این منطقه اوراسیا یک عامل ژئوپلتیکی و اقتصادی کلیدی در سیاست جهانی است. در اوراسیا منافع همه بازیگران جهانی، چین، روسیه، آمریکا، اتحادیه اروپا، هند، ایران و ترکیه با هم تداخل پیدا می کند.

انتهای پیام