بین الملل

پایان حمایت غرب از عربستان در جنگ علیه یمن

پایگاه خبری علت –

 ترس غربی ها از محاکمه شدن در آینده به دلیل فروش سلاح به عربستان و استفاده از آن علیه غیرنظامیان و نیز گسترش نفوذ گروه های تروریستی القاعده و داعش در مناطقی که حوثی ها و ارتش یمن از آنها خارج شده اند،باعث بازنگری غرب در حمایت نظامی و اطلاعاتی از عربستان شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران،روزنامه رأی الیوم در گزارشی نوشت:کشورهای غربی حمایت نظامی و اطلاعاتی خود به عربستان سعودی در جنگ علیه یمن که به رهبری «ائتلاف عربی»به راه انداخته است را متوقف کردند و این امر بر توان عربستان و ائتلافش در رویارویی های نظامی تاثیر خواهد گذاشت.

هنگامی که ائتلاف عربیِ«توفان قاطعیت» جنگ علیه یمن را به راه انداخت،نیروهای سعودی کمک های نظامی و اطلاعاتی مهمی از کشورهای غربی دریافت کردند.

این کمک ها شامل دادن اطلاعات نظامی و جاسوسی میدانی درباره تحرک های ارتش یمن و نیروهای حوثی با استفاده از ماهواره هایی که منطقه را تحت نظر دارند، به عربستانی ها بود.

کشورهای غربی از جمله آمریکا و انگلیس بر این باور بودند که جنگ از یک یا دو ماه برای مجبور کردن حوثی ها به عقب نشینی بیشتر طول نمی کشد،غربی ها همچنین به مذاکرات سیاسی و تسهیل ضربه زدن به آنها به منظور جلوگیری از گسترش نفوذ ایران امیدوار بودند.

اما ایستادگی حوثی ها و ارتش یمن و نیروهای هوادار «علی عبدالله صالح»رئیس جمهوری سابق یمن ، برگزار نشدن تظاهرات متضاد و علیه آنها در صنعا و نیز ناکامی فرماندهی ائتلاف عربی در شکست دادن حوثی ها و ارتش یمن، غربی ها را غافلگیر کرد.

به هر اندازه جنگ بیشتر طول بکشد به همان اندازه نیز جنایت ها علیه غیرنظامیان بیشتر می شود و درخواست های جمعیت های حامی حقوق بشر و پارلمان های غربی برای تحریم فروش سلاح به عربستان سعودی نیز بیشتر می شود؛ آخرین پارلمان غربی که خواستار ممنوعیت فروش سلاح به عربستان شد پارلمان هلند بود که روز گذشته-چهارشنبه-چنین درخواستی را ارائه کرد.

برخی منابع آگاه غربی تاکید می کنند که کشورهای غربی بازنگری خود در کمک های نظامی به عربستان سعودی در جنگش علیه یمن در سایه تحولات نگران گننده که باعث گسترش تروریسم القاعده و داعش شده است،آغاز کرده اند.

مسئولان غربی تمایلی به گرفتار شدن در محاکمه ها ندارند زیرا جمعیت های بین المللی حقوق بشر تهدید کرده اند که شکایت هایی علیه مسئولان سعودی و شرکت های اسلحه سازی غربی در نتیجه کشته شدن هزاران غیرنظامی در یمن به دادگاه های بین المللی ارائه خواهند کرد.اظهارات علنی مسئولان سیاسی غربی این رویکرد را در تعامل با عربستان مورد تاکید قرار می دهد.

پس از آن که «باراک اوباما»رئیس جمهوری آمریکا عربستان را متهم به انتشار هرج و مرج و افراطگرایی کرد، ایالات متحده آمریکا از جنگ علیه یمن دور شد.

علاوه بر آن،پس از آن که مشخص شد در مقابل هر عقب نشینی حوثی ها و ارتش یمن در جنوب این کشور نیروهای هوادار «عبدربه منصور هادی»که مورد حمایت عربستان است نمی توانند نفوذ خود را گسترش دهند بلکه عناصر داعش و القاعده نفوذ خود را گسترش می دهند،پنتاگون احساس نگرانی زیادی کرده است.پنتاگون نگران آن است که القاعده و داعش به منافذ دریایی در جنوب در گذرگاه استراتژیک مانند «باب المندب»برسند.

لندت نیز تلاش می کند که خود را در مساله حمایت جنگی از عربستان تبرئه کند و «فیلیپ هاموند»وزیر خارجه اش از عربستان خواست سلاح انگلیسی را در حمله به غیرنظامیان در یمن مورد استفاده قرار ندهد.انگلیس با فشار زیادی در این زمینه رو به روست و این فشار باعث شده است که به تدریج از عربستان دور شود؛به ویژه پس از صدور بیانیه توسط پارلمان اروپا در ماه گذشته که خواستار ممنوعیت فروش سلاح به عربستان سعودی شده بود.

در همین حال،فقط تردیدهای درباره ادامه کمک های محدود توسط فرانسه به عربستان وجود دارد،زیرا پاریس به دلیل قراردادهای تجاری و نظامی که با عربستان امضا کرده به دنبال راضی نگه داشتن ریاض است.

از زمان کاهش حمایت غربی ها و ترس از محاکمه شدن در آینده،عربستان در سیاست جنگی اش در یمن بازنگری کرده و خواستار انجام مذاکرات شده است.

از سوی دیگر،از آن جایی که عربستان فهمیده است که جنگ در یمن دشوار است،مجبور شده است پایان آن را آغاز کند.سرتیپ«احمد عسیری»سخنگوی ائتلاف عربی به رهبری عربستان روز گذشته گفت که عملیات نظامی بزرگ این ائتلاف در یمن رو به پایان است اما تاکید کرد که یمن نیازمند حمایت در طولانی مدت است تا به لیبی دوم تبدیل نشود.

∎​

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن