به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری علت به نقل از شبکه پرس تی وی، دفتر کمیته روابط عمومی آمریکا و عربستان با نام اختصاری (SAPRAC) روز پنجشنبه در واشنگتن گشایش یافت. بر اساس اطلاعات وب سایت این دفتر، هدف از تاسیس این مرکز تحکیم و تقویت روابط میان واشنگتن-ریاض توصیف شده است.

در گزارشی که وب سایت آی بی تایمز منتشر کرده است آمده است، به نظر می رسد این گروه که فردی با نام سلمان انصاری آنرا تاسیس کرده تقلیدی ضعیف از مدل آیپک (کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائیل) باشد. آی‌پک، یکی از بزرگ‌ترین و قدرتمندترین گروه‌های لابی‌گری در ایالات متحده آمریکاست که با بیش از ۶۰ هزار عضو سالانه میلیون ها دلار صرف اعمال نفوذ بر سیاست های دولتی و قانون گذاری امریکا و تأمین منافع اسرائیل می کند.

واشنگتن و ریاض به لطف وابستگی آمریکا به نفت عربستان، همواره روابط اقتصادی نزدیکی با یکدیگر داشته‌اند. همچنین جرج اچ دبلیو بوش و جرج دبلیو بوش، رؤسای جمهور قبلی آمریکا، روابط گرمی با شاهزادگان سعودی داشته‌اند.

اما این روابط اخیرا به سردی گراییده است. بخشی از این سردی روابط به دلیل افزایش تولید داخلی نفت در آمریکاست. علت دیگر نیز این است که عربستان سعودی امیدوار است شاید از این طریق و با نفوذ بر سیاستمداران آمریکایی نقش ایران را در منطقه کمرنگ کند.

این در حالی است که به تازگی باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا انتقادهای تندی و تیزی از وضعیت حقوق بشر در عربستان و سیاست خارجی و منطقه ای ریاض کرده بود. اوباما حتی با متهم کردن ریاض به «فرصت طلبی»، تأکید کرده بود عربستان سعودی باید یاد بگیرد چگونه در منطقه با ایران «سهیم» شود.

هیلاری کلینتون، نامزد حزب دموکرات برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نیز رویکرد پیچیده ای نسبت به عربستان دارد. وی به عنوان وزیر خارجه دولت اوباما در پیامی محرمانه گفته بود: «عربستان سعودی بخش قابل توجهی از بودجه گروه‌های تروریستی در سراسر جهان را تامین می‌کند.»

این در حالی است که وزارت خارجه آمریکا در زمان وزارت کلینتون، توافقنامه‌های تسلیحاتی با عربستان سعودی امضا کرد. عربستان، قطر و دیگر همپیمانان عرب امریکا نیز ده‌ها میلیون دلار به بنیاد کلینتون اهدا کرده‌اند.

در ماه اکتبر دولت عربستان قرارداری را با گروه پادستا، یک شرکت لابی گری امضا کرد. این گروه یکی از تأمین کنندگان اصلی منابع مالی برای تبلیغات هیلاری کلینتون در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا است.

تاسیس مرکز لابی گری عربستان در آمریکا در حالی است که قطر، متحد دیگر عربستان و از کشورهای حوزه خلیج فارس، اخیرا اعلام کرد فعالیت مرکز روابط عمومی خود در آمریکا را متوقف خواهد کرد. قطر همچنین پیشتر اعلام کرده بود شبکه خبری الجزیره آمریکا، که تلاش داشت در میان رسانه های امریکایی جایی برای خود دست و پا کند در بهار امسال پس از حدود ۳ سال فعالیت بسته خواهد شد.

انتهای پیام/