دانش و فن آوری

مقاوم‌سازی ۶۸ هزار واحد مسکن روستایی در همدان

مدیرکل بنیاد مسکن استان همدان از مقاوم‌سازی بیش از ۶۸ هزار واحد مسکن روستایی خبر داد و گفت: از ابتدای آغاز طرح بهسازی مسکن روستایی بیش از ۹۶ هزار فقره سهمیه برای استان همدان اخذ شده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه همدان، “حسن ظفری” سه‌شنبه ۲۴ فروردین در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: ۹۲ هزار و ۹۹۰ مراجعه‌کننده بهسازی مسکن روستایی وجود داشته که از این تعداد ۸۶ هزار و ۵۷۶ متقاضی به نظام بانکی برای بررسی و عقد قرارداد معرفی شده است.

وی تصریح کرد: تا کنون بیش از ۷۶ هزار و ۶۴۵ پرونده موفق به اخذ قرارداد شده که ۶۸ هزار و ۱۲۰ واحد توانسته‌اند از نظام فنی بنیاد مسکن پایان‌کار دریافت کنند.

بهسازی ۲۳۴۵ واحد مسکن روستایی در سال ۹۴

وی با بیان اینکه در سال گذشته ۲۱۱ هزار و ۸۶۰ مترمربع ساختمان در روستاها ساخته شده است، عنوان کرد: بهسازی بیش از ۷۰۰۰ فقره مسکن با ۱۰۵ میلیارد تومان تسهیلات بهسازی سهیمه استان همدان در سال ۹۴ بوده که در این مدت ۲۳۵۴ واحد با هزینه‌کرد ۱۰۵ میلیارد تومان از تسهیلات و آورده متقاضیان کارسازی شده است.

ظفری ادامه داد: مجموع تسهیلات پرداخت‌شده در بخش مسکن روستایی در استان همدان ۸۶۶ میلیارد تومان است و امیدواریم سهیمیه سال ۹۴ که در سال ۹۵ ابلاغ خواهد شد رقم قابل ملاحظه‌ای برای استان درنظر گرفته شود تا بتوانیم در راستای سیاست‌های مسکن معیشت‌محور اقدام کنیم.

مدیرکل بنیاد مسکن استان با اشاره به تفاهم‌نامه بنیاد مسکن و کمیته امداد امام خمینی(ره)، بیان کرد: با توجه به تسهیلات مسکن روستایی مقرر شده بیش از ۲۰ هزار واحد مسکونی برای مددجویان کمیته امداد امام خمینی(ره) ساخته شود که در سال ۹۴ هزار واحد سهمیه استان همدان ابلاغ شده است.

احداث ۵۰ واحد مسکونی برای مددجویان کمیته امداد

وی با بیان اینکه تا کنون ۸۰۰ متقاضی از سوی کمیته امداد امام خمینی(ره) به بنیاد مسکن معرفی شده است، افزود: برای ۳۴۱ متقاضی پرونده تشکیل شده و ۲۲۲ نفر به بانک معرفی شده‌اند که از این تعداد ۱۰۴ فقره موفق به عقد قرارداد با نظام بانکی شده و ۵۰ واحد ساخته شده است.

ظفری خاطرنشان کرد: ۱۲٫۵ میلیون تومان کمک بلاعوض در این زمینه از حساب ۱۰۰ حضرت امام(ره) و کمیته امداد امام خمینی(ره) به جامعه هدف پرداخت خواهد شد که دو میلیون تومان آن از حساب ۱۰۰ حضرت امام و مابقی توسط کمیته امداد پرداخت می‌شود که در ردیف بودجه ۹۵ دولت پیش‌بینی شده است.

وی یکی از اقدامات اساسی بنیاد مسکن را تهیه و اجرای طرح‌های هادی در روستاها دانست و گفت: در استان همدان تمامی روستاهای بالای ۲۰ خانوار از طرح هادی برخوردارند و طرح تعیین محدوده روستاهای زیر ۲۰ خانوار نیز تهیه شده به‌طوریکه استان همدان در این زمینه جزء استان‌های پیشتاز کشور است.

وی یادآور شد: استان همدان دارای ۱۰۴۱ روستا دارد که از این تعداد ۹۴۱ روستا بالای ۲۰ خانوار هستند.

بازنگری ۲۸ طرح هادی در سال ۹۴

مدیرکل بنیاد مسکن استان اظهار کرد: شاخص تهیه طرح هادی در سطح ملی ۸۸ درصد است که در استان همدان این عدد معادل ۱۰۰ درصد است.

ظفری با بیان اینکه طرح‌های هادی در استان همدان وارد فاز جدیدی شده است، عنوان کرد: بازنگری ۳۳۲ طرح هادی در دستور کار بنیاد قرار گرفته که از این تعداد ۲۸ طرح در سال ۹۴ انجام شده است.

وی با اشاره به تهیه طرح بافت واجد ارزش در پنج روستای استان همدان، تصریح کرد: در کشور طرح بافت با ارزش ۶۷ روستا به تائید و تصویب رسیده که هفت روستای سیمین، گشانی، حبشی، حیدره دارالامام، ملحمدره و خاکو در استان همدان تعریف شده همچنین طرح ساماندهی چهار بخش خزل، قلقلرود، قروه درجزین، فامنین و ماماهان انجام شده است.

مدیرکل بنیاد مسکن استان تاکید کرد: ۲۰ روستای هدف گردشگری در کشور دارای طرح مصوب هستند که از این تعداد ۲ روستای مانیزان و اشتران نیز در استان همدان به تصویب رسیده است.

آغاز عملیات اجرایی فاز یک طرح هادی در ۴۸۴ روستا

ظفری عنوان کرد: عملیات اجرایی فاز یک طرح هادی در ۴۸۴ روستای استان همدان آغاز شده است که تاکنون ۲۹۸ روستا به بهره‌برداری رسیده و ۱۷۳ روستا به عنوان نیمه‌تمام در دستور کار قرار دارد.

وی با بیان اینکه شاخص اجرای طرح‌ها هادی روستایی در کشور ۳۶ درصد است، اظهار کرد: این درحالیست که شاخص اجرای طرح هادی در استان همدان ۵۰ درصد است که فاصله قابل ملاحظه‌ای با کشور دارد.

وی در بخش دیگری خاطرنشان کرد: تاکنون ۱۳ روستای استان همدان به شهر تبدیل شده‌ است.

۱۵۰ روستا در سال‌جاری بهسازی و ساماندهی می‌شود

مدیرکل بنیاد مسکن استان با اشاره به اینکه سال گذشته ۲۰ هزار تن قیر اعتباری در اختیار استان همدان قرار گرفت، تاکید کرد: ۱۷۵ روستا برای اجرای عملیات آسفالت برنامه‌ریزی شده که بیش از ۷۴ پروژه قبل از سال ۹۵ به اتمام رسیده و مابقی از ابتدای سال جاری آغاز شده است که امیدواریم در مدت زمان کوتاهی به اتمام برسد.

ظفری یادآور شد: بیش از ۵۵ هزار مترمربع آسفالت در ۷۴ پروژه به اتمام رسیده است و پیش‌بینی می‌کنیم با پادار شدن قیر اعتباری در لایحه بودجه سال ۹۵ بتوانیم بیش از ۱۵۰ روستا را از محل قیر اعتباری، بهسازی و ساماندهی کالبدی کنیم.

صدور ۱۴۰ هزار جلد سند مالکیت روستایی

وی با اشاره به صدور ۱۴۰ هزار جلد سند مالکیت روستایی، خاطرنشان کرد: این برنامه در سطح ۷۹۹ روستا عملیاتی و نقشه ثبتی آنها تهیه شده و ۱۷۶ هزار A4 ملزم به مشخصات اربعه و فنی املاک تهیه شده است.

وی عنوان کرد: در مجموع بیش از دو میلیون سند مالکیت روستایی در کشور صادر شده است که ۴٫۶ درصد اسناد صادره در همدان بوده این درحالیست که از نظر تعداد واحد مسکونی ۳٫۴ درصد از پنج میلیون مسکن روستاها در استان قرار دارد.

احداث ۸۷۰ واحد مسکن مهر در سال‌جاری

مدیرکل بنیاد مسکن استان با تاکید بر بسته شدن پرونده مسکن مهر در سال ۹۵ بیان کرد: استان همدان ۷۶۰۷ واحد سهمیه مسکن مهر داشته که به طور ۱۰۰ درصدی کارسازی شده و بیش از ۵۱۳۵ واحد به بهره‌برداری رسیده است.

ظفری با بیان اینکه ۸۷۰ واحد مسکن مهر در سال ۹۵ ساخته و به بهره‌برداری خواهد رسید، افزود: واحدهای مسکن بدون متقاضی موثر نیز در دستور کار قرار گرفته و در دو هفته آینده فراخوان ثبت‌نام مجدد این واحدها اعلام خواهد شد.

وی از احداث کارخانه تولید مصالح بتنی سبک در استان خبر داد و گفت: این کارخانه با سرمایه‌گذاری ۱۲۰ میلیارد تومان اجرا خواهد شد که برای ۴۰۰ نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم اشتغالزایی می‌کند.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن