اقتصاد

پارسال ۵ هزار تن فرآورده های خوراکی غیربهداشتی معدوم شد

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ مهدی خلج با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با اشاره به اینکه خانواده دامپزشکی نقش بی بدیل در تأمین بهداشت دام و سلامت جامعه دارد، افزود: در کشتارگاه های دام ۲ هزار تن لاشه ضبط و در کشتار گاه های طیور حدود ۱۵ هزار تن طیور غیر قابل مصرف از دسترس خارج شد.
وی گفت: در همه کشتارگاه های دام علاوه بر اینکه طبق قانون و آئین نامه مصوب دولت، مسؤلان  فنی و بهداشتی از بخش های خصوصی دامپزشکی با مجوز سازمان دامپزشکی به کار مشغول می شوند در عین حال بازرسی های چند لایه هم وجود دارد.
خلج ادامه داد: اکثر کشتارگاه های دام نیروی رسمی دولتی مستقر دارند و در کشتارگاه های طیور برحسب ظرفیت و تنوع تولید علاوه بر استقرار مسؤلان فنی و بهداشتی ،‌ همکاران دامپزشکی دولتی نظارت می کنند.
رئیس سازمان دامپزشکی کشور افزود: در سال ۱۳۹۴ دامپزشکانی را که در درجه ای از سلامت هستند خرید خدمت کردیم و بر آنها نظارت داریم.
وی در باره شایعه مهرهای رهنی و اجاره ای دامپزشکان و در اختیار گذاشتن آن به کارفرماهایشان گفت: شاید بصورت موردی دراین زمینه خطا وجود داشته باشد اما به هیچ عنوان آن را تایید نمی کنم . 

دانلود

خلج افزود: شاید تخلفی در جایی اتفاق بیفتد اما نباید آن را به همه جا تعمیم دهیم.
در ادامه هدایت حسینی مشاور رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه گزارشی مبنی بر استفاده غیر مجاز از مهرهای دامپزشکان نداریم گفت: وظیفه سازمان غذا و دارو اطمینان از سلامت مواد غذایی موجود در کشور است.
وی افزود: اگر مواد گوشتی بخواهد به فرآورده های گوشتی تبدیل شود باید مورد تایید سازمان غذا و دارو قرار بگیرد اما وظیفه  نظارت بر تولید و عرضه و شرایط فنی و سلامت مواد خام گوشتی در کشتارگاه ها با سازمان دامپزشکی کشور است. 
در ادامه رئیس سازمان ملی استاندارد ایران در ارتباط تلفنی با این برنامه با اشاره به اینکه این سازمان کنترل های لازم را داردگفت: نظارت بر دام و طیور با وزارت جهاد کشاورزی است و در صورت لزوم با سازمان دامپزشکی همکاری می کنیم .
نیره پیروز بخت افزود: در مواد لبنی مواردی را داشتیم که اجازه صدور آن را به کشور های همسایه ندادیم و مواردی بود که برگشت خورد و معدوم شد .
در ادامه حسین زاده ناظر بهداشت در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: بستر مناسب برای نظارت بهداشتی در مورد دامپزشکی فراهم نیست زیرا کار فرما حق دارد مسؤل فنی و بهداشتی را انتخاب و این مسؤل حقوقش را ا ز کار فرما می گیرد.
وی ادامه داد: طبق بند ۵ قانون قرارداد کارفرما با مسؤل بهداشتی ، پس از پایان مدت قرارداد آن کار فرما می تواند دامپزشک مسؤل را اخراج کند.
حسین زاده افزود: زمانی که دامپزشک امنیت شغلی ندارد و زیر نظر کارفرماست چگونه می تواند امنیت غذایی را برای مردم فراهم کند.
در ادامه رئیس سازمان دامپزشکی کشور با اشاره به اینکه این سازمان مرجع صلاحیت دار بین المللی است، گفت: حدود ۷۰ کالا و حدود ۲۷ هزار مجوز بهداشتی صادرات داریم و تا کنون یک مورد از کالاهای صادر شده به کشور برگشت داده نشده است.
خلج افزود: پارسال حدود ۱۷۰ هزار تن تخم مرغ و گوشت مرغ به کشور های دیگر صادر کردیم.
وی ادامه داد: بر اساس قانون ماده ۲۱ سازمان دامپزشکی کشور آئین نامه نظارت بهداشتی تدوین شده است که در آن به علت آن که وظایف دامپزشکی بسیار گسترده است سازمان دامپزشکی تجدید مهندسی شد.
خلج افزود: این سازمان در خصوصی سازی و واگذاری امور قابل تصدی گری به بخش غیر دولتی پیشتاز است و در اینجا موظف شدند فارغ التحصیلان دامپزشکی با آموزش های خاص تحت عنوان مسؤلان فنی و بهداشتی به کار گرفته شوند.
وی گفت: بر اساس یکی از موارد قرار شد طی یک دستور العملی که سازمان دامپزشکی کشور با مشارکت سازمان نظام دامپزشکی تنظیم می کند به گونه ای شود که ارتباط مالی مسؤلان فنی و بهداشتی با کارفرما ها قطع شود.
رئیس سازمان دامپزشکی کشور افزود: مکانیزمی در کشور در حال اجراست که بر اساس آن حقوق مسؤلان فنی و بهداشتی طبق تعرفه خاص و مصوبه شورای عالی کار قرارداد باید منعقد شود و به حساب سازمان نظام دامپزشکی و در چرخه غیر مستقیم از آن جا دریافت شود.
خلج ادامه داد: کارفرما موظف است در بانک عامل حسابی باز کند و حداقل حقوق چند ماه را به آن حساب بریزد تا این ارتباط وجود داشته باشد .
وی در پاسخ به اینکه چرا حقوق مسئولان فنی و بهداشتی به کارفرماهایشان وابسته است؟ گفت: این نقصی است که وجود دارد و در پی برطرف کردن این نقص و ضعف ها هستیم .
خلج افزود: انجمن صنفی مسؤلان فنی و بهداشتی در بسیاری از استان ها تشکیل شده اند و نمایندگان آنها برای رفع این نقص و امنیت شغلی چند پیشنهاد داده اند.
وی ادامه داد: یکی اینکه خود مسؤلان فنی و بهداشتی کادر کشتارگاه شوند و سازمان دامپزشکی نیروی مستقر رسمی در همه این اماکن داشته باشد.
خلج افزود: همچنین بر اساس تعرفه خاص، حقوق مسؤلان فنی و بهداشتی به حساب خزانه داری کل واریز شود و سازمان دامپزشکی کشور آن را دریافت و حقوق مسؤلان فنی و بهداشتی را پرداخت کند.
وی اضافه کرد: درباره این پیشنهادات با کمیسیون های بهداشت و درمان و کشاورزی مجلس شورای اسلامی و مسؤلان فنی و بهداشتی صحبت شده است و در روند اجرای کار هستیم.
ادامه دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن