پایگاه خبری علت –

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، بزرگترین پیمان کاران دفاعی آمریکا در پی فروش جنگنده‌های نظامی به کشورهای عرب و رژیم اسرائیل و کسب سودهای هنگفت هستند.

به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک» آمریکا قصد فروش اسکادارنی از جنگنده‌های اف -۱۵ را به کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس و نیز اسرائیل دارد. انتظار می‌رود برنامه کمک مالی  ده ساله آمریکا به اسرائیل بالغ بر ۴۰ میلیارد تا ۵۰ میلیارد دلار باشد. در صورت نهایی شدن رقم این طرح حمایتی، اسرائیل مجهز به دو اسکادران جنگنده اف -۱۵ خواهد شد.

 بر اساس این گزارش، در این فعل و انفعال و ارائه بسته کمک‌های مالی- نظامی  برای خریدهای تسلیحاتی اسرائیل حتی قادر خواهد بود جنگنده‌های تهاجمی «اف -۳۵» بیشتر و در زمانی طولانی‌تر هواپیمای بوئینگ تکسترون «MV-22 Ospreys» دریافت کند.

این هواپیما امکان برخاست و فرود عمودی به سبک بالگردها و هم امکان برخاست و فرود کوتاه به سبک هواپیماها را دارد و به عنوان هواپیمایی طراحی شده که همزمان ویژگی‌های یک بالگرد متعارف و قابلیت پرواز سریع را داشته باشد. در پی شکست آمریکا در عملیات طبس، نیاز به هواپیمایی در ناوگان نظامی آمریکا احساس شد که بتواند سرعت و برد پروازی یک هواپیما را با قابلیت پرواز عمودی بالگرد ترکیب کند.

به نوشته اسپوتنیک، همچنین در صورت تصویب قرار داد فروش جنگنده به کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس قرار است ۷۳ جنگنده «اف -۱۵» به قطر و ۴۰ جت «اف -۱۸» به کویت فروخته شود. تصویب فروش جنگنده به اعراب از سوی کاخ سفید به تعویق افتاده است اما پیش بینی‌ها از عملی شدن این قرار داد و تصویب این معامله در کاخ سفید حکایت دارند.

انتهای پیام/

 

 

 

∎​