اقتصاد

آخوندی : مسیرهای هوایی ایران ۱۰۰ درصد افزایش می یابد

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ، عباس آخوندی در این نشست که در وزارت راه و شهرسازی برگزار شد، گفت: کمیسیون عمران یکی از مهم ترین کمیسیون ‌های مجلس است که نظارت بر اجرای قوانین موضوعات بسیار مهمی چون حمل و نقل، مسکن و شهرسازی و نیرو را بر عهده دارد که سه بخش از اصلی‌ترین فعالیت‌های اقتصادی کشور است. 
وزیر راه و شهرسازی به ارائه گزارشی از عملکرد فعالیت وزارت راه و شهرسازی از ابتدای کار خود در این وزارت در دولت یازدهم پرداخت و گفت: گزارش عملکرد وزارت راه و شهرسازی در واقع گزارش عملکرد مشترک دولت و مجلس است و بدون حمایت نمایندگان مجلس این موفقیت‌ها به دست نمی‌آمد.
وی خاطرنشان کرد: در دوره سخت تحریم کاری دربخش حمل و نقل هوایی، زمینی، ریلی و دریایی ، رشدهای خوبی داشتیم که مجموع عملکرد عمرانی وزارت راه و شهرسازی به بیش از ۸ میلیارد دلار رسید که عملکرد خوبی است.

الف ـ حمل و نقل هوایی

آخوندی به چند طرح بزرگ وزارت راه و شهرسازی در این سال‌ها،اشاره کرد و گفت: در حوزه حمل و نقل هوایی ، اتفاقات بزرگی رخ داد: رشد فعالیت ،افزایش تعدادهواپیماها، رشد سفر،افزایش تعداد مسافرت‌های هوایی و خرید هواپیما بعد از برجام که کاربزرگی بود .

بنابر گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، وی افزود :۱۱۸ فروند ایرباس و ۲۰ فروند ای‌تی‌آر به مجموع ناوگان هوایی افزوده شدهمچنین ظرفیت صندلی‌های اضافه شده، یک و نیم برابر کل صندلی‌های موجود است که می‌تواند کل صنعت حمل و نقل هوایی کشور را دگرگون کند. همه این هواپیماها ۱۰۰ درصد و به صورت مستقیم از شرکت و به صورت اجاره به شرط تملیک خریداری می شود.
آخوندی ادامه داد: در این مدت ، توانستیم شرکت شهر فرودگاهی، منطقه آزاد و منطقه ویژه اقتصادی فرودگاه امام خمینی (ره) را تشکیل دهیم. ترمینال دوم این فرودگاه با ظرفیت چهار و نیم میلیون مسافر در سال در دست ساخت است که پاییز امسال افتتاح می‌شود.
وزیر راه و شهرسازی گفت : هفته گذشته، یادداشت تفاهم میان شرکت فرودگاه‌ها با ایتالیایی‌ها برای نوسازی ۸۰ هزار متر مربع فرودگاه مهرآباد بسته شد. ۴۰ سال است که مهرآباد بازسازی کامل نشده است. در حال حاضر کل باند راست و تاکسی وی بازسازی شده است و فقط بخش کمی از باند چپ باقی مانده که در حال اجراست.
وی ادامه داد : راه‌های هوایی جدید با همکاری وزارت دفاع و شورای عالی امنیت ملی نیز تعریف شده است که به دو برابر راه‌های موجود رسید. ضمن این‌که تعداد پروازهای عبوری به ۲۸۷ هزار پرواز رسید. در فرودگاه‌های بوشهر، مشهد، اصفهان، اهواز، کرمان و شیراز نیز پروژه‌های مهمی در دست ساخت است.

ب ـ حمل و نقل ریلی

وزیر راه و شهر سازی به بخش ریلی اشاره کرد و گفت : در حوزه ریلی ،قرارداد قطار سریع‌السیر تهران – قم – اصفهان بسته شد، ال‌سی‌های مورد نظر گشایش یافت و چینی‌ها مستقر شدند. در دوره‌های قبل یادداشت تفاهم‌های زیادی برای این پروژه داشتیم اما هیچ گاه کار به گشایش ال‌سی و امضای قرارداد نرسید. همچنین قرارداد برقی کردن قطار تهران – مشهد با حضور رؤسای جمهور دو کشور بسته شد. بسیاری از خطوط ریلی ما دو، سه و چهارخطه شده‌اند. 

وی افزود : دوخطه کردن ریل یزد – اصفهان به طول ۵۰۰ کیلومتر نیز در دست اجراستو اقای پورسیدآقایی هفته گذشته توانست قرارداد خرید ریل از هند را منعقد کند و ال‌سی آن نیز هفته گذشته گشایش یافت که این آخرین خبر خوش ریلی است. بنابراین در سال جاری و آینده دو هزار کیلومتر در کشور ریل گذاری می‌کنیم که اتفاق بزرگی است.

ج ـ حمل و نقل جاده‌ای

آخوندی گفت: در حوزه جاده‌ای کارهای مهم انجام شد. در بحث نگهداری و حفظ راه‌های موجود، آزادراه بزرگراه و روستایی، پروژه های متوقف همه فعال شدند. همچنین ،آزادراه تهران ـ شمال فعال است و در این طرح در هر ۳۰۰ متر یک کارگاه وجود دارد یعنی همزمان ۱۰۰ کارگاه فعال هستند. یکی از پیمانکاران، چینی است و ۵ پیمانکار نیز داخلی هستند.

وی ادامه داد: قطعه یک آزادراه، سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد. همچنین در این آزادراه، فقط یکی از تونل‌ها ۶ هزار و ۴۵۰ متر طول دارد که از هر دو طرف در حال خاکبرداری و کندن است که نشان می‌دهد چه کار بزرگی در دست اقدام است. با تکمیل آزادراه، ۶۰ کیلومتر از طول مسیر کم می‌شود و با تکمیل بزرگراه همت نیز مردم مستقیم وارد آزادراه تهران شمال می‌شوند و دیگر به آزادراه کرج وارد نمی‌شوند.
وی گفت: در این سال‌ها، تعریض جاده‌های هراز و فیروزکوه انجام شد ضمن این‌که آزادراه رشت و نیز آزادراه قم به چرمشهر تکمیل شد و اگر چرمشهر به آبیک متصل شود کار بزرگی انجام خواهد شد.

د ـ حمل و نقل دریایی

وزیر راه و شهرسازی سپس به تشریح جایگاه حمل و نقل دریایی پرداخت و گفت: فاز نخست توسعه بندر شهید بهشتی اواخر امسال آماده می شود که با افتتاح آن، ظرفیت این بندر از دو و نیم میلیون تن به هشت و نیم میلیون تن می رسد. ریل گذاری چابهار- ایرانشهر نیز ۴۰ درصد از زیرسازی آن انجام شده است.

وی افزود: در بندرعباس، غیر از توسعه خود بندر، در پس کرانه‌ها ، ۶ هزار میلیارد تومان توسط بخش خصوصی سرمایه گذاری شده است .
توسعه بنادر شمالی از جمله امیرآباد و انزلی هم در دست اجراست. بنابراین در تمام ۴ حوزه حمل و نقلی کارهای خوبی شده است.

** بخش مسکن و شهرسازی

الف ـ مسکن مهر

آخوندی در ادامه اظهارات خود به گزارشی از وضعیت مسکن پرداخت و گفت: باتوجه به اینکه مسکن مهر،بار مالی زیادی برای بانک مرکزی داشت دولت قبل ۵۰ هزار میلیارد تومان متعهد شده بود اما آقای روحانی حداکثر مبلغی که به این کار اختصاص داد۴۵ هزار میلیارد تومان است. یعنی ۵ هزار میلیارد تومان کسری به اضافه ساخت فضاها و ساختمان‌های روبنایی و تأسیسات زیربنایی وجود داردکه تا به امروز یک میلیون و ۹۰۰ هزار واحد به اتمام رسیده است و امسال بیشتر پروژه‌ها جمع می شود.

وی ادامه داد: از جهت خدمات روبنایی نیز آموزش و پرورش نگران کمبود مدارس در پروژه‌های مسکن مهر بود. در سال گذشته ۱۶۵ مدرسه برای اول مهر افتتاح کردیم که نگذاشتیم حتی یک پروژه مسکن مهر بدون مدرسه بماند با اینکه مدرسه‌سازی مأموریت ما نبود. در پرند قبلا ۱۶ مدرسه وجود داشت ولی در سال گذشته وزارت راه و شهرسازی ۲۱ مدرسه ساخت که همه اینها را خودمان سرمایه‌گذاری کردیم.
وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه بدون سر و صدا کارهای زیادی در مسکن مهر انجام شد، بیان داشت: پرونده مسکن مهر امسال بسته می شود و ما،برای دسترسی بهتر مردم در پردیس تونل ساختیم.

ب ـ مسکن

آخوندی در تشریح اقدامات انجام شده برای بخش مسکن در وزارت راه و شهرسازی تصریح کرد: خوشبختانه در حوزه مسکن با توجه به آغاز فعالیت صندوق پس انداز مسکن یکم ،امیدواریم تسهیلات جدید در این بخش بتواند مؤثر باشد. تنها در ۱۵ روز دوم فروردین امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل ۸۶ درصد رشد اعطای تسهیلات داشتیم که این ارقام نشان می‌دهد در حال خروج از رکود مسکن هستیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن