اقتصاد

ایجاد ۱۷۷۷ هکتار کشاورزی گلخانه در برنامه اقتصاد مقاومتی

سیدمصطفی سیدپور در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما با اشاره به اینکه توسعه گلخانه ها از مهم ترین برنامه های اقتصاد مقاومتی در بخش کشاورزی است، افزود: توسعه گلخانه و انتقال کشت از فضای باز به فضای بسته به منظور افزایش بهره وری آب در سال اقتصاد مقاومتی با اختصاص تسهیلات بانکی ارزان قیمت در اولویت برنامه های معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی است.

وی گفت: تسهیلات مورد نیاز متقاضیان احداث گلخانه از صندوق توسعه ملی و منابع داخلی بانک کشاورزی تأمین خواهد شد.
مدیرکل دفتر توسعه گلخانه ها افزود: براساس مصوبات وزارت جهاد کشاورزی امسال برای احداث ۱۷۷۷ هکتار گلخانه ۲ هزار میلیارد تومان اعتبار در اختیار متقاضیان قرار می گیرد.
سیدپور گفت: از ابتدای سال تاکنون ۲ هزار هکتار تقاضای احداث گلخانه برای انعقاد قرارداد به بانک کشاورزی معرفی شده است.
وی افزود : در صورت افزایش تقاضا برای احداث گلخانه امکان تأمین منابع اعتباری بیشتر وجود دارد و محدودیتی برای توسعه طرح احداث گلخانه ها نیست.
مدیرکل دفتر توسعه گلخانه ها گفت: استان هایی که با بالاترین چالش کم آبی مواجهند در اولویت طرح توسعه گلخانه ها قرار دارند.
سیدپور افزود: در مرحله اول در استان فارس ۳۱۰ هکتار ، سیستان و بلوچستان ۲۱۰ هکتار ، اصفهان ۱۴۰ هکتار ، یزد ۱۱۰ هکتار ، منطقه جیرفت کرمان ۱۳۰ هکتار ، آذربایجان شرقی ۸۵ هکتار ، هرمزگان ۸۵ هکتار ، خوزستان ۸۰ هکتار و در استان تهران نیز ۱۰۷ هکتار گلخانه احداث و کشت محصولات فضای باز به گلخانه منتقل می شود.
وی گفت : با انتقال کشت فقط دو محصول گوجه فرنگی و خیار به گلخانه به ازای هر کیلوگرم ۳۰ لیتر آب صرفه جویی می شود در حالی که در کشت فضای باز به ازای هر کیلوگرم ۴۰۰ تا ۵۰۰ لیتر آب مصرف می شود.
مدیرکل دفتر توسعه گلخانه ها افزود: با انتقال کشت خیار و گوجه فرنگی به گلخانه میانگین تولید در هر هکتار از ۴۰ تن به ۴۰۰ تن افزایش می یابد.
سیدپور گفت: هم اکنون حدود ۸۰ درصد آبهای تجدیدشونده را در بخش کشت سبزی و صیفی به میزان بیش از ۱۰ میلیارد مترمکعب مصرف می کنیم و امیدواریم با انتقال کشت به گلخانه ها این میزان مصرف را به صفر برسانیم.
وی افزود: با توسعه و احداث گلخانه ها شاهد استمرار تولید در تمام فصول و تنظیم بازار محصولات سبزی و صیفی خواهیم بود و می توانیم با مدیریت کشت و تولید ؛ نوسان قیمت را در بازار کنترل کنیم.
مدیرکل دفتر توسعه گلخانه ها ، کاهش مصرف سموم و کودهای شیمیایی را از دیگر مزایای اجرای این طرح در سال اقتصاد مقاومتی دانست.
سیدپور افزایش اشتغال و توسعه صادرات را از دیگر اهداف طرح توسعه گلخانه ها در برنامه اقتصاد مقاومتی برشمرد و گفت: در کشت فضای باز یک یا دو نفر در هر هکتار اشتغال دارند در حالی که در گلخانه ها تا ۱۰ نفر به صورت مستقیم شاغل می شوند.
وی برقراری یارانه های صادراتی ، تقویت صندوق های حمایت از توسعه سرمایه گذاری و ضمانت سرمایه گذاران را از مهم ترین محورهای طرح توسعه گلخانه ها در برنامه اقتصاد مقاومتی دانست و تاکید کرد: برای توسعه صادرات باید زیرساخت های لازم مانند پایانه های جداسازی و دسته بندی (سورت) ، بسته بندی و نگهداری محصولات ایجاد و احداث شود.
مدیرکل دفتر توسعه گلخانه ها تقویت تشکل های کارآمد را برای توسعه صادرات محصولات سبزی و صیفی گلخانه ها ضروری دانست و گفت: با تقویت تشکل ها تولید به صادرات متصل می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن