پایگاه خبری علت :

عباس جعفری دولت آبادی در مراسم دیدار با قضات و کارکنان دستگاه قضایی که با حضور رییس قوه قضاییه و دیگر مسئولان قضایی در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی در حال برگزاری است، گفت: در پرونده بابک زنجانی حدود دو هزار میلیارد تومان از اموالش از طریق وکالت جابه جا شده است. این اقدامات برگ زرینی از افتخارات دادسرای تهران در مبارزه با فساد است.
وی افزود: در این ۲ سال متهمان تحت قرار ۹۲ نفر و محکومان اقتصادی ۱۱۳ نفر بودند و در مجموع ۲۳۶ فقره کیفرخواست برای متهمان صادر شده است.
وی بیان کرد: جزای نقدی وصول شده از محکومان پرونده‌های اقتصادی در سال‌های ۹۳ و ۹۴، ۷۰۰ میلیارد تومان و رد مال انجام شده در اجرای احکام اقتصادی، ۲۶۴ میلیارد تومان بوده است.
دولت‌آبادی بیان کرد: در ۱۰ پرونده اقتصادی مفتوح از جمله بیمه توسعه، پتروشیمی، رستمی صفا، بانک ملی، دیداس، حسین قشمی، متقی، افراشته پور، ریخته‌گران و بابک زنجانی ۶ هزار و ۳۵۰ میلیارد تومان از طریق وکالت، اموال منتقل شده است.
وی ادامه داد: در پرونده امیرمنصور آریا که هنوز اجرای احکام آن گریبانگیر است ۱۰ شرکت فعال با ۱۶ هزار نفر کارگر توقیف و ساماندهی شد و ۲۰۰ باب ساختمان در این پرونده توقیف و فروخته شده و بیش از ۳۷ میلیارد تومان ناشی از رشوه ضبط شد. همچنین ۱۶ جلسه مزایده در این پرونده برگزار شد.
دولت‌آبادی افزود: در پرونده بابک زنجانی نیز حدود ۲ هزار میلیارد تومان اموال از طریق وکالت جابه‌جا شده است.
دادستان عمومی و انقلاب تهران ادامه داد: امروز دادستانی تهران ۶۶۴ قاضی در اختیار دارد که از این تعداد ۲۰۰ نفر کمتر از ۳ سال، ۲۴ نفر بین ۳ تا ۵ سال، ۷۵ نفر بین ۵ تا ۱۰ سال، ۳۰۹ نفر بین ۱۰ تا ۱۵ سال و ۵۶ نفر ۱۵ سال به بالا سابقه قضاوت دارند و که بیشترین مشکل ما در رنج سنی ۱۰-۱۵ سال است.
وی افزود: امروز بیشترین مطالبات قضات دادسرا، ارتقا و رفتن به خارج از دادسرا است.
دولت‌آبادی با اشاره به آمار پرونده‌های دادستانی در سال‌های ۹۳ و ۹۴ گفت: در سال ۹۳، ۵۴۷ هزار پرونده و در سال ۹۴، ۵۳۷ هزار پرونده داشتیم که جمع آنها به یک میلیون و ۸۳ هزار پرونده می‌رسید. همچنین در بخش اجرای احکام در سال ۹۳، ۱۱۸ هزار و در سال ۹۴، ۱۱۷ هزار پرونده داشتیم. همچنین در سال ۹۳، ۱۰۲ هزار فقره کیفرخواست و در سال ۹۴، ۹۲ هزار فقره کیفرخواست در دادستانی تهران صادر شده که جمع آنها به ۱۹۵ هزار فقره می‌رسد.
دادستان عمومی و انقلاب تهران با اشاره به اینکه ۵ اتهام نخست متهمان در دادستانی تهران در سال ۹۴ سرقت، ضرب و جرح عمدی، صدور چک بلامحل، کلاهبرداری و توهین به اشخاص بوده است گفت: در اجرای احکام نیز ۵ اتهام نخست به ترتیب سرقت، ایراد صدمه بدنی غیرعمدی، صدور چک بلامحل، ضرب و جرح عمدی و مواد مخدر هستند.
وی افزود: هم‌اکنون تعداد زندانیان دادستانی تهران ۲۴ هزار و ۸۰۰ نفر است که از این تعداد ۱۷ هزار و ۶۰۰ نفر محکوم و ۷ هزار و ۲۰۰ نفر متهم هستند.
جعفری دولت آبادی ادامه داد: در آموزش کارهای بسیار خوبی انجام شده و میتوان گفت پرافتخارترین کارها در بخش آموزش در سال‌های ۹۳ و ۹۴ انجام شده است.
وی افزود:‌ ما با کمبود قضات مواجهیم و متاسفانه ظرف ۱۵ روز اخیر با رفتن ۶۰ قاضی موافقت شد که فشار زیادی بر قضات وارد می‌کند. مطالبات ما بیشتر بحث حقوق و اضافه کار و بهره وری دادسرا است. همچنین بیشترین خواسته قضات در زمینه بحث رفاهی از جمله وام مسکن، خانه سازمانی، ایاب و ذهاب و … است.
منبع: ایسنا