نشست خبری نوبخت آغاز شد
به گزارش پایگاه خبری علت  به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، محمد باقر نوبخت سخنگوی دولت در نشست خبری هفتگی خود با اصحاب رسانه که صبح امروز سه‌شنبه(۲۵ خرداد ماه) برگزار شد، در پاسخ به سوال باشگاه خبرنگاران جوان، در رابطه با پیشنهاد تعطیلی شنبه به جای پنج‌شنبه گفت: تعطیلی شنبه به جای پنج شنبه تا الان در دستور کار دولت نیست.

*نهاوندیان تغییر نمی‌کند

سخنگوی دولت در پاسخ دیگر باشگاه خبرنگاران جوان، درباره زمزمه‌هایی پیرامون تغییر کابینه دولت و تغییر محمد نهاوندیان رئیس دفتر رئیس جمهور، گفت: موضوع تغییر و تحول در کابینه دولت و رئیس دفتر رئیس‌جمهور گمانه‌زنی است، این مسئله صحت ندارد.

نوبخت در پاسخ به سوال دیگر باشگاه خبرنگاران جوان در رابطه با تعطیلی کارخانه ارج خاطر نشان کرد: دولت در حال فعال کردن ۷ هزار و پانصد واحد تولیدی است، در گذشته هم اعلام کردیم که بیش از ۴ هزار واحد تولیدی راکد وجود دارد، اما اساسا سیاست دولت فعال کردن این واحدها است.

*اعلام آمادگی ۶ خریدار داخلی و یک خریدار خارجی از ترکیه برای خرید “کارخانه ارج”

سخنگوی دولت افزود: کارخانه ارج مربوط به بانک ملی است و آنها هم می‌توانند از تسهیلات( ۱۶ هزار میلیارد که قرار است بین واحدهای تولیدی توزیع شود) استفاده کنند تا فعال شود، البته یک قانونی وجود دارد مبنی بر اینکه بانک‌ها نباید بنگاهداری کنند.

وی در ادامه گفت: برای کارخانه ارج ۶ خریدار داخلی و ۱ خریدار خارجی از کشور ترکیه اعلام آمادگی کرده است.

* افزایش ۲۰درصدی بازنشستگانی که کمتر از یک و نیم میلیون دریافت می‌کنند

نوبخت در ادامه در رابطه با تصمیم دولت برای ترمیم حقوق کارکنان دولت و کاهش نابرابری دریافتی‌ها اظهار داشت: اقدامات ویژه‌ای در این راستا انجام شده که هم برای بازنشستگان و شاغلین ۱۲ درصد به صورت عمومی به همه مزایای این افراد افزوده شده است.

وی تصریح کرد: برای بازنشستگانی که زیر یک و نیم میلیون تومان دریافت می‌کردند، تا ۲۰درصد افزایش حقوق در نظر گرفته شده است و برای اینکه کمکی به افرادی که زیر یک میلیون تومان هم دریافتی دارند، با صندوق بازنشستگی هماهنگی شده تا مابه‌التفاوت را بتوانیم به صورت نقدی و غیر نقدی به این افراد بپردازیم.

* خرید سه میلیون و ۷۰۸ هزار تن گندم از کشاورزان

نوبخت در بخش دیگری از نشست خود اظهار داشت: تا امروز سه میلیون و ۷۰۸ هزار تن گندم به ارزش ۴ هزار و ۷۴۹ میلیارد تومن از کشاورزان خریداری شده، از این رقم بالغ بر ۲ هزار و۹۴۰ میلیارد تومان به کشاورزان پرداخت شده و خرید تضمینی گندم نسبت به پارسال ۲۲ درصد افزایش داشته است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ۱۱۲۶ میلیارد تومان محصولات گندم خریداری کرده‌ایم گفت: برای ما واردات گندم کتر از ۹۰۰ تومان تمام می‌شود، ولی ترجیح می‌دهیم که گندم را گرانتر از کشاورزان خریداری کنیم.

نوبخت افزود: با گران خریدن محصولات کشاورزان از واردات بی‌نیاز می‌شویم، در این راستا اخیرا در جلسه شورای اقتصاد خرید تضمینی برگ سبز چای امشال نسبت به سال گذشته ۱۲ الی ۱۳ درصد رشد داشته است.

سخنگوی دولت با بیان اینکه همه این اقدامات به دنبال کمک دولت به کشاورزان است، تصریح کرد: این اقدام دولت برای گسترش خرید محصولات داخلی و کاهش واردات این محصولات از سایر کشورها است.

معاون رئیس جمهور در ادامه اظهارات خود گفت: از عاملان ارسال کننده پیامک عدم دریافت حقوق بازنشستگان شکایت کردیم، این موضوع را همچنان پیگیری خواهیم کرد، چراکه این مسئله باعث تشویش اذهان عمومی قشر بازنشسته کشورمان شده بود ، همچنین برخی رسانه‌های خارجی از این موضوع سوء استفاده کردند و آن را به مباحث سوریه و یمن ربط دادند که این کار یک اتهام بزرگ به نظام بود.

*متخلفان حقوق‌های نامتعارف قطعاً عزل می‌شوند

سخنگوی دولت در پاسخ به این سوال که آیا مدیرانی هم که دریافتی‌های نامتعارف داشته باشند عزل می‌شوند اظهار داشت: اگر کسانی مشمول بخشنامه رئیس جمهور شوند در این باره حتما اقدام خواهد شد.

معاون رئیس جمهور در پاسخ به این سوال که آیا دولت برنامه‌ای برای ساماندهی تعطیلات کشور به ویژه تعطیلات نوروز دارد گفت: در ارتباط با بحث تعطیلات اساسا نظام اداری کمیسیون اجتماعی دولت تصمیم‌گیری می‌کند که اقداماتی را در این راستا انجام داده است، این موضوع یکی دوبار هم در جلسات هیئت وزیران مطرح شده که در صورت جمع‌بندی اطلاع ‌رسانی خواهد شد.

*به زودی استاندار خوزستان معرفی می‌شود

نوبخت در رابطه با تعیین استاندار خوزستان گفت: استاندار خوزستان به زودی معرفی می‌شود.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی درباره ارتباط حسین فریدون با رئیس بانک رفاه و ارتباط آن با فیش‌های حقوقی نیز خاطر نشان کرد:متأسفانه تا فردی چند روزی در انظارعمومی دیده نمی‌شود، انواع و اقسام شایعه‌ها از بازداشت تا مسائل دیگر علیه وی منتشر می‌شود که قوه قضاییه پاسخ این جوسازی‌ها را داده است.

وی تأکید کرد: به هر حال ما تا انتخابات ۹۶ منتظر رواج این نوع گمانه‌زنی‌ها که اهداف سیاسی پشت آن است را داریم.

نوبخت درباره بازداشت‌های اخیر روزنامه‌نگاران گفت: از نگاه دولت نسبت به بخش فرهنگ و خدمات ارزشمندی که خبرنگاران و اصحاب رسانه دارند را باخبر هستید، این موضوع در حوزه کار دولت نیست و به قوه قضاییه مربوط می شود، لذا امیدواریم هیچ یک از خبرنگاران با کار ارزشمندی که انجام می‌دهند دربند نداشته باشیم.

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی درباره دستور رییس جمهور مبنی بر پیگیری حقوق‌‌های نجومی اظهار داشت: با جدیت به دنبال دستور  رئیس جمهور هستیم، البته آن طور که در یکی از رسانه‌ها مطرح شد این موضوع بیش از یکی دو مورد نبوده اما لازم است که یک بار کنترل کنیم و گزارش‌های لازم را ادامه دهیم، اگر در این پیگیری‌ها متخلفی شناسایی شود حتما طبق دستور رییس جمهور با او برخورد خواهد شد.

وی ادامه داد: ما برای اصلاح قانون مدیریت خدمات کشوری، مسدود کردن تمامی راه‌ها و گریزگاه‌هایی که بتواند پرداخت‌های غیرمتعارف را ایجاد کند اقدامات لازم را انجام می‌دهیم، از مجلس نیز برای اصلاح این قانون حتما کمک می‌گیریم.
معاون رییس جمهور همچنین با اشاره به دیگر تصمیمات دولت برای کاهش نابرابری‌های دریافتی‌های بازنشستگان نیز اظهار داشت: در گام‌های بعدی می‌خواهیم برای سال آینده کسانی که قبل از سال ۸۶ بازنشسته شده‌اند و از فوق‌العاده‌های ماده ۶۸ بهره‌مند نشده‌اند را مشمول افزایش حقوق‌ها قرار دهیم تا در پایان برنامه ششم کارمندی نداشته باشیم که در دریافتی‌هایش نابرابری وجود داشته باشد.
* به دنبال بازپس گیری سهم ایران در بازار نفت هستیم

معاون رییس جمهور در پاسخ به این سوال که ایران خواهان بازپس‌گیری سهم خود در بازار نفت است، لذا دولت چه اقداماتی را در این راستا انجام داده است، تأکید کرد: اکنون تولید و صادرات نفت ما نسبت به قبل از برجام دو برابر شده و ما مصمیم سهمی که حق ملت ایران در بازار نفت است را احیا کنیم.
وی گفت: قیمت نفت اکنون در حال افزایش است، فضاسازی‌هایی که قبلا در رابطه با احیای سهم ایران و سقوط قیمت نفت صورت می‌گرفت واقعیت نداشت.
سخنگوی دولت با اشاره به اتصال دریای خزر به خلیج فارس عنوان کرد: چنین طرح‌هایی نیاز به مطالعات دقیق دارد که سال‌هاست که در حال انجام است و تا زمانی که این مطالعات تکمیل نشود و به درستی مشخص نشود که این طرح چه درآمد و چه هزینه‌هایی را در پی خواهد داشت هیچ دولت عاقلی دست به انجام چنین کاری نخواهد زد، لذا باید منتظر نتیجه این مطالعات بمانیم.
نوبخت درباره خرید هواپیماهای ایرباس نیز افزود: مسیر ایرباس یا مسیر طی شدن این قرارداد به گونه‌ای است که ما باید منتظر جلسه آتی شورای اقتصاد بمانیم، پیش‌بینی می‌کنیم که این موافقت حاصل خواهد شد.
* زمینه‌هایی برای خرید هواپیما از بوئینگ فراهم شده است

نوبخت همچنین اظهار داشت: زمینه‌هایی هم برای خرید از بوئینگ فراهم شده که مذاکراتش در حال انجام است.
معاون رییس جمهور در خصوص جذب سرمایه‌گذاری خارجی و همچنین عدم همکاری برخی بانک‌‌های بین‌المللی به دلیل احتمال تحریم نیز یادآور شد: تاکنون بر اساس گزارش‌های اعلام شده ۳ میلیارد و ۴۱۸ میلیون دلار برای ۴۱ طرح به سرمایه گذاری خارجی صورت گرفته است.
وی همچنین گفت: ۴٫۲ درصد سرمایه‌گذاری نیز برای شش نیروگاه به ظرفیت ۵ هزار مگاوات انجام شده که این سرمایه‌گذاری هم به موقع خود ارزشمند بوده و در چند ماهه فضای برجام صورت گرفته است.
نوبخت تأکید کرد: وزیر امور خارجه کشورمان در مذاکراتی که با همتای آمریکایی خود داشت وی را موظف کرد که علنا اعلام کند هیچ مانعی برای سرمایه‌گذاران خارجی در کشورمان وجود ندارد و این سرمایه‌گذاری‌ها در حال انجام است.
معاون رییس جمهور خاطرنشان کرد: در سفر اخیر دکتر ظریف نیز ممکن است صحبت‌هایی با مقامات آمریکایی در خصوص هماهنگی ارتباطات بانکی صورت بگیرد.

نوبخت در پاسخ به این سوال که آیا اصلاحیه برنامه ششم دوباره به مجلس می‌رود عنوان کرد: در لایحه بودجه سال ۹۵ با تبصره‌های ۱۹ و ۲۰ ساز و کارهای آن را دیدیم اگر این تبصره‌ها تصویب می‌شد می‌توانستیم امکان کاهش مطالبات بانک‌ها و افزایش سرمایه را فراهم کنیم که متأسفانه در فرآیند رسیدگی بودجه حذف شد.

وی ادامه داد: برای اصلاح نظام بانکی و کمک به تولید این دو تبصره را دوباره به مجلس ارائه خواهیم کرد.
معاون رییس جمهور ادامه سخنان خود گفت: سرمایه گذاری خارجی در واحدهای تولیدی ایران بلامانع است و از نظر قانونی هم در پاره‌ای از موارد همچون بحث سیتروئن، سایپا، پژو و ایران خودرو در حال انجام است ولی همه تلاش دولت این است که اجازه ندهد انجام این سرمایه‌گذاری‌ها به نوعی به واردات کالاهای خارجی بیانجامد.
وی تأکید کرد: ما باید به گونه‌ای عمل کنیم تا ضمن اینکه از فناوری‌های روز در داخل کشور برخوردار می‌شویم محصولاتمان را به کشورهای دیگر صادر کنیم.
معاون رییس جمهور درباره سیل خوزستان نیز اظهار داشت: در زمان این حادثه مسئولان دولتی از جمله وزیر نیرو در این استان حضور داشتند، جلسه فوق‌العاده نیز در تهران برگزار شد و هماهنگی‌های لازم انجام گرفت.
سخنگوی دولت یادآور شد: برای جبران خسارات این سیل، سازمان مدیریت و بحران کشور اقدامات لازم را انجام داده و برآوردهای لازمه صورت گرفته است، طبق یک روال طبیعی این موضوع نیز مورد بررسی است.
* تصمیم دولت برای تسویه بدهی‌های خود به نظام بانکی کشور

نوبخت همچنین در ادامه اظهارات خود خاطرنشان کرد: دولت تصمیم دارد که بدهی خود نسبت به نظام بانکی را تسویه کند.
وی گفت: سرمایه بانکی کشور به میزان ۱۶ هزار و ۶۸۰ میلیارد تومان در سال جاری افزایش خواهد داشت.
وی همچنین تأکید کرد: کل بدهی دولت به نظام بانکی ۴۲ هزار میلیارد تومان است، اکنون اقداماتی صورت گرفته که ۲۰ تا ۳۰ هزار میلیارد تومان از بدهی‌های دولت به نظام بانکی از طریق انتشار اوراق تا پایان سال پرداخت شود.