به گزارش  خبرنگار  دفاعی امنیتی  گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛ “آر-۱۷ (R-17)”  یکی از موشک های بالستیک کره شمالی است که توسط یگان های موشکی ارتش این کشور در دهه ۶۰ تا ۷۰ میلادی عملیاتی شده است.

***موشک “آر-۱۷” چه ویژگی هایی دارد؟

این موشک نسخه بهینه شده موشک اسکاد B تا D است که دارای قابلیت‌های ویژه‌ای است.  موشک   “آر-۱۷ (R-17)” دارای A،B و C است.

**موشک ” R-17 ” مدل A

این موشک از سال ۱۹۶۲ تولید آن آغاز شده و طراحی کلی آن الهام گرفته از مدل موشک‌های  “اسکاد-بی (Scud-B)” است. این موشک با طول ۲۵/۱۱ متر، قطر۸۸/۰ میلی‌متر، خطای ۴۵۰ متر، وزن کلی ۵ هزار و ۹۰۰ کیلوگرم دارای قابلیت‌های ویژه‌ای است.

ارتش کره شمالی چند فروند موشک بالستیک

ارتش کره شمالی چند فروند موشک بالستیک

سرجنگی این موشک شیمیایی بوده و می‌تواند از لانچرهای متحرک شلیک شود. سوخت موشک مذکور مایع است. موشک “R-17” مدل A را کشورهایی همچون افغانستان، آذربایجان، بلاروس، بلژیک، جمهوری چک، رومانی، اسلواکی، جمهوری عربی سوریه، ویتنام و یمن در اختیار دارند.

**موشک “R-17 ”  مدل B

موشک “R-17 ”  مدل B با طول بیش از ۱۱ متر، قطر قریب به یک متر، وزن کلی ۶ هزار و ۴۰۰  کیلوگرم و سرجنگی ۶۰۰ کیلوگرم دارای قابلیت از بین بردن اهداف با برد کوتاه است.

ارتش کره شمالی چند فروند موشک بالستیک

برد این موشک ۵۵۰ تا ۶۰۰ کیلومتر بوده که نسبت به “R-17” مدل A، قریب به دو برابر ارتقا برد داشته است. سر جنگی “R-17 ”  مدل B با قابلیت شدیدالانفجاری داشته و خطای موشک مذکور ۷۰۰ متر است. هدایت موشک مذکور اسنیزی و سوخت آن مایع است.

سایت میسایل تریت (Missile Threat) درباره موشک “R-17” نوشت: این یک موشک برد کوتاه با لانچر متحرک بوده که با سوخت مایع کار می‌کند.  این سایت ادامه داد: موشک کلاس “اسکاد” با طول بیش از ۱۰ متر قطر بیش از ۸۰ سانتی متر وزن سرجنگی بیش از ۷۰۰  کیلوگرم و برد ۸۰۰ کیلومتر از سال ۱۹۹۲عملیاتی شده است.

این سایت با اشاره به اینکه در ابتدا موشک “اسکاد ای” به استعداد ۱۰۰ موشک و لانچر ساخته شد، عنوان داشت: بعدها موشک مذکور بهینه سازی گردید و مدل‌های “اسکاد بی” و … تولید شد و در دو دهه اخیر حداقل در ۱۰ کشور همچون اتحادی جماهیر شوروی سابق ( فدراسیون روسیه کنونی) از آن بهره می‌برند.

سایت “میلیتاری تودی (Military -Today) درباره موشک “R-17” نوشت: این موشک بالستیک ساخت اتحادیه جماهیر شوروی سابق بوده که می‌تواند مواضع نیروی‌های مهاجم ، پست فرماندهی را مورد هدف قرار دهد.

** موشک “R-17 ” مدل  C

طراحی “R-17” الهام گرفته از موشک “اسکاد-دی (Scud-D Missile)  ” بوده که از نظر طول موشک و برد با موشک R-17 مدل B متفاوت است.

ارتش کره شمالی چند فروند موشک بالستیک

“R-17” مدل C با طول بیش از ۱۲ متر، قطر ۰٫۸۸ میلی‌متر، وزن کلی ۶ هزار و ۵۰۰ کیلوگرم، برد ۳۰۰ کیلومتر، دارای یک سر جنگی ۹۸۵ کیلوگرم است و دارای سر جنگی شیمیایی، شدیدالانفجار یا هسته‌ای است و سوخت این موشک مایع است.

گزارش منابع رسانه ای نشان می دهد که ارتش کره شمالی دست کم ۶۰۰ فروند از انواع مدل های موشک “آر-۱۷” را در اختیار دارد و این پتانسیل در سال های اخیر بارها برای ایجاد بازدارندگی در مقابل آمریکا آزموده شده است.

خبرگزاری رویترز اخیرا گزارش داد که آمریکا یک فروند موشک شلیک شده کره شمالی رهگیری کرده است که پیش از فرود آمدن در دریای ژاپن، مسافتی حدود ۴۸۰ کیلومتر را طی کرده است.

به نظر می رسد این موشک از مدل های “آر” یا “کا ان” باشد؛ چرا که ارتش کره شمالی بارها در ۳ ماه اخیر این موشک ها را روی لانچر فرستاده است.

” ژنرال  “جیمز سایرینگ” رئیس آژانس دفاع موشکی آمریکا در مجمعی در مرکز دفاع فضایی و موشکی آمریکا گفت: “کره شمالی در سال جاری آزمایش‌های موشکی بیشتری انجام داده که در ماه اوت سال جاری بیشتر از هر زمان دیگری بوده است.”

گزارش از محمد زرچینی

انتهای پیام/