سیاست

وقتی سایز پای آمریکا برای میزبان مشکل ایجاد می‎کند!

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، در ارتباط با سفر اخیر باراک اوباما به چین آسوشیتدپرس درگزارشی نوشت: ” برخلاف آنچه که باراک اوباما تصور می کرد، سفر وی به چین بدون مشکل و حاشیه نبود و از زمان آغاز این سفر به چین، مشکلات متعددی برای هیات آمریکایی پیش آمد”.
بر اساس این گزارش، در آغاز سفر و هنگام فرود هواپیمای حامل رئیس جمهوری آمریکا، برگزار کنندگان نشست گروه بیست، فراموش کردند که پلکان تشریفاتی را برای خروج از هواپیما در اختیار اوباما قرار دهند و درنتیجه وی مجبور شد که برای خارج شدن از هواپیما از پله اضطراری پشت هواپیما استفاده کند، بعد ازآن ، چینی ها از انداختن فرش قرمز جلوی پای اوباما خودداری کردند و همچنین به نمایندگان دولت آمریکا اجازه ندادند که برای استقبال از اوباما به محل فرود هواپیما در فرودگاه بروند.
وقتی سایز پای آمریکا برای میزبان مشکل ایجاد می‎کند!
پس از آن، مشاجره‎ای میان دستیار اوباما و یک مسئول چینی روی داد و درنتیجه، به خبرنگاران همراه اوباما اجازه داده نشد که وی را همراهی کنند و وقتی که همراه اوباما گفت که کشورش فقط می تواند قوانین خاص رهبرش را وضع کند، همتای چینی وی، دلخوری اش را پنهان نکرد و درپاسخ گفت :” اینجا کشور ماست و این هم فرودگاه ما”.
در این سفر، همچنین به ” سوزان رایس” معاون رئیس شورای امنیت ملی آمریکا اجازه نزدیک شدن به اوباما داده نشد، و رایس بعداً به خبرنگاران گفت که هرگز انتظار چنین رفتاری را از طرف کارکنان چینی نداشته است.
این گونه بی احترامی چینی ها به هیات آمریکایی، نشان دهنده تنش در روابط چین و آمریکا است و از زمانی که چین نفوذ خود را در دریای چین جنوبی گسترش داده ، اختلاف دو کشور تشدید شده است.
این درحالیست که ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه درسفر به چین به گرمی مورد استقبال و احترام قرار گرفت و ” شی جین بینگ” رئیس جمهوری چین بر اهمیت روابط روسیه و چین تاکید کرد و گسترش این روابط را در آینده خواستار شد.
وقتی سایز پای آمریکا برای میزبان مشکل ایجاد می‎کند!
شاید مردم چین از یاد نبرده‎اند که باراک اوباما در طول زمامداری خود، با چین بارها ‏سیاست‌هایی را در پیش گرفت که منجر به تنش میان دو کشور شد و تیم ‏امنیتی – نظامی وی قدرت فزاینده نظامی چین را در کنار روسیه جزو چالش‌های ‏بزرگ امنیتی حساب می‎کند. شاید به همین خاطر باشد که چین در آخرین ‏سفر وی به کشورشان خواسته باشند با بی‎اعتنایی به او حس خود را ابراز ‏کرده باشند. 
هیئت آمریکایی به سرپرستی رئیس‌جمهور امریکا به محض ورود به فرودگاه ‏هانگژوی چین برای شرکت ‏در نشست گروه ۲۰ با ترتیبات و اقداماتی روبه‌رو شد ‏که نشان می‎داد چینیها مرعوب ادعاهای این مهمان مدعی نیستند. جنگ ‏لفظی نیروهای ‏امنیتی چین با دیپلمات‌های ایالات متحده در فرودگاه یکی از آن موارد است. ‏
 هیئت آمریکایی را در چین همراهی ‏می‎کنند، مدعی شده‌اند یک عضو ‏هیئت چینی از لحظه‌ای که اصحاب رسانه آمریکایی از هواپیما پیاده شدند، شروع به ‏فریادکشیدن بر سر کارمندان کاخ ‏سفید کرده و از آنها خواسته تا رسانه‌های آمریکایی بروند. ‏ ظاهراً به روزنامه‌نگاران آمریکایی گفته شده بود دور از محل ورود هیئت ‏کشورشان ‏پشت یک طناب جمع شوند.
فرد چینی که وقتی با مقاومت ‏روزنامه‌نگاران آمریکایی و کارمندان پرمدعای ‏کاخ سفید روبه‌رو شد، فریاد کشید: ‏‏«این فرودگاه ماست، اینجا کشور ماست.»
وقتی سایز پای آمریکا برای میزبان مشکل ایجاد می‎کند!
‏ سوزان رایس، مشاور امنیتی کاخ سفید هم گفته است که مأموران امنیتی ‏چین روی باند ‏فرودگاه برای او آنچه وی مزاحمت ایجاد کرده‌اند. کار به ‏جایی کشیده است که ‏به جای اینکه رئیس‌جمهور امریکا به طور معمول و مانند ‏سایر سران کشورها از در جلوی هواپیما و فرش ‏قرمز روی پله‌ها ‏‏خارج شود، از ‏در میانی هواپیما که پله‌های باریک دارد، خارج شده است‏. اما تنش میان نمایندگان چین و امریکا به این موضوع خلاصه نشد. 
دسترسی ‏محدود خبرنگاران و مأموران ‏اطلاعاتی امریکا به ‏‏سالن اجلاس هم باعث ‏بحث‌هایی در حاشیه اجلاس گروه۲۰ شد. آقای اوباما از ‏محدود شدن خبرنگاران ‏انتقاد کرد. ‏ بعد از این درگیری لفظی و دلخوری مقام‌های تشریفات دو طرف، اوباما از ‏خبرنگاران خواست ‏این اتفاق را برجسته ‏‏نکنند اما زبان به کنایه گشود و گفت ‏که «سایز پای آمریکا» گاهی برای میزبان‌ها مشکل ایجاد می‎کند. ‏
بعضی رسانه‌های آمریکا مقام‌های تشریفات چین را متهم کرده‌اند که به عمد ‏باعث تغییر پله‌های ورود باراک ‏اوباما شده‌اند یک مقام ‏‏وزارت خارجه چین به یکی از ‏روزنامه‎های محلی گفته است مأموران آمریکا به ‏دلایل امنیتی از پله‌های ‏اصلی هواپیما که ‏‏فرش قرمز روی آن پهن شده بود، استفاده نکردند. ‏ روزنامه گاردین، رهبران چین را متهم‌ کرد که عمداً و حساب‌شده باراک اوباما، ‏رئیس‌جمهوری امریکا را ‏‏مورد استقبال سرد خود قرار داده‌اند. 
وقتی سایز پای آمریکا برای میزبان مشکل ایجاد می‎کند!
به هر حال شاید اوباما راست می‎گوید. البته سایز پای آمریکا بزرگ است چون همیشه پای خود را در کفش سایر کشورها می‎کند. بعلاوه باید افزود: واشنگتن در سایز دستهای خود هم دچار مشکل است چرا که در امورات داخلی مردم جهان دست اندازی می‎کند. دست شیطان! نامی که ملت ما با این نام چندان هم نا آشنا نیست!!
گزارش از: محمدرضاشجاعیان
انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن