سینماپرس: وزیر ارشاد در دیدار با جمعی از کارگردانان سینما ضمن ابراز نگرانی از گسترش آسیب‌های اجتماعی وظیفه و رسالت جدید سینما را کاهش این آسیب‌ها نامید.

در حالی که بخشی از سینمای ایران تلاش می‌کند آسیب‌های اجتماعی را با نگاهی اغراق‌آمیز به تصویر بکشد و مشکلات جامعه را فراتر از آنچه هست بیان کند، وزیر ارشاد معتقد است سینما می‌تواند باعث کاهش آسیب‌های اجتماعی شود. 

سالانه تعدادی از فیلم‌های تولید شده در سینمای بدنه و سینمای روشنفکری جشنواره‌پسند، برای اینکه در نگاه تماشاگر خاص‌پسند ایرانی یا فستیوال‌های خارجی متفاوت به نظر برسند، تلاش می‌کنند میزانی از سیاه‌نمایی را در نشان دادن آسیب‌های اجتماعی به کار ببرند. این کار که سال‌ها به عنوان روش متداول کسب جایزه از جشنواره‌های خارجی محسوب می‌شد، مدتی است از رونق گذشته افتاده اما همچنان طرفداران خاص خود را دارد. از این‌رو حتی ایده سینمای امید که هدف‌گذاری آن تزریق نشاط و امید به جامعه بود بعد از گذشت حدود سه سال هنوز به نتیجه نرسیده است و بعد از مخالفت‌های صریح برخی از اهالی سینما با آن، رئیس سازمان سینمایی که اولین بار این ایده را مطرح کرده بود، کمتر در سخنرانی‌هایش سراغ کلیدواژه «سینمای امید» رفت و تلاش کرد با پرداختن به نقطه‌نظراتی که اکثریت سینماگران با آن موافقند از بحث‌های استراتژیکی مانند سینمای امید فاصله بگیرد. 

با این وجود گویا دولت از اینکه سینما می‌تواند در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی فعالیت کند ناامید نشده است. حضور برخی هنرمندان در کمپین‌های اجتماعی و همراهی برای رفع معضلات اجتماعی از جمله اقداماتی است که توانسته امید دولت را به کمک گرفتن از سینما در کاهش معضلات اجتماعی زنده نگه دارد. 

    

انتظارات وزیر ارشاد از سینما

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در یکی از معدود دیدارهای عمومی‌اش با اهالی سینما، بر نقش هنر هفتم در کاهش مشکلات اجتماعی تأکید کرد. سیدرضا صالحی‌امیری که در جمع صنوف سینمایی صحبت می‌کرد، مسائل اجتماعی را مسئله دهه چهارم انقلاب اسلامی عنوان کرد و آن را شامل روابط اجتماعی، امنیت اجتماعی، محیط زیست، اخلاق اجتماعی و همنوایی و همدردی در جامعه دانست. صالحی‌امیری در ادامه تأکید کرد: سینما و دست‌اندرکاران این حوزه می‌توانند در گستره این تغییرات نقش مؤثری داشته باشند، بنابراین می‌توان جایگاه سینما را نیز در این تغییرات مشخص کرد. 

وی افزود: خشونت همچون موریانه‌ای است که یک بنا را از بنیان تخریب می‌کند، از این منظر صنعت سینما دارای رسالت جدیدی در حوزه کاهش آسیب‌های اجتماعی در جامعه است. 

وزیر ارشاد خطاب به اهالی سینما گفت: شرایط کشور شرایط پیچیده­‌ای است و ما برای عبور از آن به کمک و خرد جمعی شما نیاز داریم زیرا شما به عنوان گروه‌های مرجع، از منظر سینما می‌توانید در حل بسیاری از آسیب‌های اجتماعی نقش مؤثری داشته باشید. صالحی‌امیری گفت: برای بقای جامعه و کاهش آسیب‌های اجتماعی در کشور به گسترش سینما نیاز داریم و باید به تقویت این حوزه بپردازیم. جامعه‌داری دو مصرف اولیه و مصرف فرهنگی و هنری است. مصرف فرهنگی و هنری نیز نیاز به نشاط دارد بنابراین باید این حوزه را تقویت کنیم. وی تأکید کرد: سینما به طور همزمان دارای سرمایه‌های انسانی، ‌فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی است که باید به آن توجهی ویژه در حل مسائل و آسیب‌های اجتماعی در جامعه داشت. 

   

آیا سینما به وزیر جواب مثبت می‌دهد؟

محصولات جشنواره فجر در طول سال‌هایی که با مدیریت دولت یازدهم برگزار شده است، نشان می‌دهد که سینمای مدنظری که در آن نشانه‌های امید و کاهش آسیب‌های اجتماعی دیده شود، کمتر مجال بروز و خودنمایی داشته است. در عوض آثاری که تنها به نمایش مشکلات بسنده می‌کنند و حتی برخی از معضلاتی را که صرفاً بخش اندکی از جامعه با آن درگیر هستند بسیار فراگیر جلوه داده‌اند، توانسته‌اند در میان آثار برتر سینمایی کشور نامی برای خود دست و پا کنند. انتظار وزیر برای همراهی سینما جهت کاهش آسیب‌های اجتماعی مستلزم تولید فیلم‌هایی در همین راستا است که اگر به سرعت هم فیلمنامه‌نویسان مشغول به کار نوشتن فیلمنامه شوند و طرح چنین فیلمنامه‌هایی به سرعت در سازمان سینمایی تصویب شود و بدون فوت وقت فیلم به مرحله فیلمبرداری برسد نیز بعید به نظر می‌رسد که اتمام فیلم و اکرانش تا پایان عمر دولت فعلی میسر باشد. به نظر می‌رسد که وزیر ارشاد باید هدف‌گذاری سینمای اجتماعی را که به عنوان مصلح در خدمت کاهش معضلات اجتماعی باشد در قالب برنامه‌ای میان‌مدت تدوین کند و به جای انتظار به ثمر رسیدن آن در کوتاه‌مدت، به فکر پرورش نسلی از فیلمسازان باشد که نگاه‌شان به جامعه صرفاً بیان مشکلات نباشد و در کنار پرداختن به معضلات راه‌های برون‌رفت مطرح کرده و نمونه‌های موفقی از جامعه امیدوار و پرنشاط را به تصویر بکشد.