به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی علت به نقل از  باشگاه خبرنگاران،”غلامعلی خوشرو”  به سمت سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد در نیویورک انتخاب شد.

گفتنی است، جمهوری اسلامی ایران همچنان مراتب اعتراض خود را نسبت به عدم صدور روادید برای نماینده معرفی شده قبلی اعلام می‌دارد و پیگیری رویه های غیر حقوقی دولت میزبان از طریق ساز و کارهای قانونی در سازمان ملل در دستور کار نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.

همچنین، جمهوری اسلامی ایران بر این باور است که باید برای حفظ منافع ملی کشور و ارتقاء جایگاه ایران در عرصه های بین المللی فرصت سازی کرد  تا حداکثر منافع ملی تامین گردد و حضور موثر و فعال ایران در سازمان ملل بویژه با  توجه به شرایط بحرانی منطقه ای و بین المللی بیش از پیش ضرورت دارد.

غلامعلی خوشرو  هم اکنون سفیر ایران در کشور سوئیس است.

وی در سال‌های اولیه پس از انقلاب ( ۱۳۶۱) دانشکده روابط بین الملل وزارت امور خارجه را به منظور تربیت دیپلمات های متعدد و متخصص تاسیس کرد و به مدت هشت سال ریاست این مرکز دیپلماسی را به عهده داشت. سپس به مدت هفت سال سفیر و معاون نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در نیویورک بوده است.

خوشرو در دولت‌های هفتم و هشتم معاون وزیر امور خارجه در امور آموزش و پژوهش و سفیر در کشور استرالیا بوده است.

وی همچنین در سال‌های ۸۴ – ۱۳۸۰ همزمان با اوج گیری مناقشات هسته‌ای معاونت حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه را بر عهده داشت و در مذاکرات هسته ای و طراحی نحوه تعامل با طرف های مذاکراتی نقش فعال داشت.

خوشرو در سال‌های اخیر به عنوان تحلیلگر و پژوهشگر در جلسات متعدد بین‌المللی شرکت کرده و مقالات و سخرانی‌های زیادی ارائه کرده است.

وی در این سال‌ها بیشتر بر حوزه های فکری و نظری نظیر لزوم و لوازم گفتگو ، اجتناب از افراطی‌گری و خشونت، نقش مردم‌سالاری دینی در بیداری اسلامی و احیاء تمدن نوین اسلام تمرکز داشته است.

خوشرو دانش‌آموخته جامعه شناسی در دانشگاه تهران، دانشگاه تربیت مدرس و مدرسه جدید  تحقیقات اجتماعی در نیویورک است.

وی سال‌ها به تدریس در دانشگاه‌های مختلف کشور نظیر دانشکده روابط بین‌الملل، دانشگاه تهران و دانشگاه تربیت معلم پرداخته است.