خبرگزاری ایرنا: مجری فازهای ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی گفت: نخستین محموله بوتان فازهای ۱۷و ۱۸ که در فروردین ماه امسال توسط رئیس جمهوری به طور رسمی افتاح شد، آماده بارگیری و صادرات در ماه جاری است.
 
محمدرضا چلیپا افزود: زنجیره ارزش فازهای ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی تکمیل شده و باتوجه به راه اندازی مخازن ذخیره سازی بوتان و پروپان، اکنون روزانه ۲هزار و ۶۰۰ تن بوتان و پروپان تولید و در این مخازن ذخیره سازی می ‌شود.
 

وی اضافه کرد: نخستین محموله گاز مایع (ال.پی.جی- LPG) فازهای ۱۷ و ۱۸ در تیر ماه آماده بارگیری و صادرات شده و به این ترتیب تمام فرآورده‌های تولیدی این پالایشگاه در چرخه ارزآوری قرار می‌گیرد.
 

چلیپا تولید تجمعی میعانات گازی در فازهای ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی را ۱۹٫۵ میلیون بشکه ذکر کرد و گفت: براساس برنامه ریزی با تولید این فرآورده ضمن دستیابی به ارزآوری بالا از محل فروش، بخشی از نیاز بازار داخلی و خارجی تامین می شود.
 

وی تصریح کرد: تاکنون در فازهای ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی ۲۱ میلیارد مترمکعب متان، ۶۲۷ هزار تن اتان و ۱۱هزار و ۹۰۰ تن گوگرد تولید شده است.
 

مجری فازهای یاد شده افزود : بطور متوسط از سه ماه نخست سال ۹۶، روزانه ۲ هزار و ۳۰۰ تن اتان در این فازها تولید و به مجتمع‌های پتروشیمی صادر شده است.
 

فازهای ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی در فروردین ماه امسال بطور رسمی توسط رییس جمهوری در شهرستان عسلویه استان بوشهر به بهره برداری رسید.
 

هدف از اجرای فازهای ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی تولید روزانه ۵۶٫۶ میلیون متر مکعب گاز ۷۵ تن میعانات گازی، تولید روزانه ۴۰۰ تن گوگرد، تولید سالانه یک میلیون تن اتان به منظور تامین پتروشیمی و تولید سالانه ۱٫۰۵ میلیون تن گاز مایع ال پی جی (پروپان و بوتان) است.