خبرگزاری ایرنا: سخنگوی ریاست جمهوری روسیه تهدیدهای واشنگتن علیه دمشق را که با هدف بهانه سازی شیمیایی برای حمله به سوریه مطرح شده است، غیر قابل پذیرش اعلام کرد.

«شان اسپایسر» سخنگوی کاخ سفید امروز (سه شنبه) در صفحه رسمی خود در شبکه توییتر با طرح این ادعا که «واشنگتن تمهیدات بالقوه ای را برای قوع یک حمله شیمیایی توسط دولت سوریه، شناسایی کرده است»، نوشت: در صورت وقوع حمله شیمیایی دیگر، سوریه هزینه سنگینی را پرداخت خواهد کرد.

دیمیتری پسکوف سخنگوی کرملین در واکنش به این تهدید، گفت: اطلاع نداریم بر چه پایه ای این هشدار اعلام شده است. اما اکیدا با متن بیانیه که درآن آمده، «حمله شیمیایی دیگر» مخالف هستیم. زیرا به رغم درخواست های مکرر طرف روسی، تحقیقات فراگیر بین المللی در باره حادثه شیمیایی اخیر (۱۵ فروردین-شهرخان شیخون) در سوریه انجام نگرفت و بر این اساس نمی توان دمشق را مسئول این حادثه دانست.
خبرگزاری اسپوتنیک به نقل از سخنان پسکوف نوشت: کرملین بطور مستمر این سیاست را دنبال می کند و تاکید دارد که بدون انجام تحقیقات، قرار دادن مسئولیت حادثه شیمیایی در سوریه بر دولت این کشور درست نیست و غیرقانونی محسوب می شود.
وی افزود: چنین رویکردی از دیدگاه دستیابی به راهکار سیاسی حل و فصل مسائل سوریه اشتباه و بدیهی است که تهدید دولت قانونی این کشور را غیرقابل قبول می دانیم و در همین حال تاکید داریم که کاربرد مواد شیمیایی سمی غیرمجاز و غیرقابل پذیرش است.
سخنگوی کاخ کرملین در همین حال خاطرنشان کرد: جنگجویان داعشی بارها مواد شیمیایی سمی بکار گرفتند و بعید نیست که این گونه اعمال دسیسه جویانه ممکن است تکرار شود و احتمال خطر تکرار اینگونه اقدامات تحریک آمیز وجود دارد.
وی افزود: بار دیگر تاکید می کنم، اطلاعات دقیقی در این باره ندارم و معتقدم همکاران در سازمان های اطلاعاتی و وزارت دفاع روسیه اگر دانسته هایی ددر این مورد داشته باشند، اعلام خواهند کرد.
پیشتر کاخ سفید اعلام کرده بود، دمشق در صورت تدارک حمله شیمیایی جدید بهای گرانی را خواهد پرداخت. آمریکا در گذشته بی اساس و بدون ارائه هیچ مدرک و شواهدی، بشار اسد را به استفاده از سلاح شیمیایی علیه مخالفانش متهم کرده بود.
کشورهای غربی با طرح ادعای واهی حمله شیمایی نیروهای دولتی سوریه ۱۵ فروردین ماه به شهروندان و غیرنظامیان شهرک خان شیخون در استان ادلب، دولت سوریه را محکوم کردند و ارتش آمریکا پیش از تحقیق در باره این حادثه و مشخص شدن عامل آن، پایگاه هوایی الشعیرات سوریه را هدف حملات موشکی قرار داد.
به گزارش ایرنا، سخنگوی کاخ سفید امروز در بیانیه خود با مشابه دانستن این تمهیدات (ارتش سوریه) با حمله شیمیایی ۴ آوریل ۲۰۱۷ ( ۱۵ فروردین ۱۳۹۶) تاکید کرد: بسیار محتمل است که این تمهیدات به کشتار جمعی شهروندان ( سوری) از جمله کودکان بی گناه منجر شود.
این بیانیه در ادامه با این ادعا که ‘ حضور آمریکا در سوریه با هدف ریشه کنی داعش، صورت گرفته ‘ تهدید کرده است: اگر آقای ( بشار) اسد حمله کشتار جمعی با استفاده از تسلیحات شیمیایی انجام دهد، او و ارتش سوریه هزینه سنگینی را پرداخت خواهند کرد.
این در حالی است که رئیس جمهوری سوریه تاکید کرده است: آمریکا از واقعه شیمیایی شهرک خان شیخون در استان ادلب به عنوان بهانه ای برای مداخله نظامی در سوریه استفاده کرد.
۱۵ فرودین منابع وابسته به گروه های مسلح و تروریستی از انفجار شیمیایی در شهر خان شیخون در جنوب استان ادلب خبر دادند وهمسو با آمریکا و چند کشور غربی ضدسوری دیگر بدون ارائه دلیل و مدرک، دمشق را متهم به ارتکاب این اقدام کردند.
رسانه ها به استناد منابع خبری ضد دولتی سوریه، شمار قربانیان حادثه شیمیایی خان شیخون را ۱۰۰ کشته و ۴۰۰ زخمی اعلام کردند.
مقام های روس بارها خواستار انجام تحقیقات بین المللی در خان شیخون و الشعیرات شده و تاکید کرده اند سازمان منع تسلیحات شیمیایی باید عهده دار این ماموریت شود.
آمریکا در ماههای اخیر چند بار به مواضع ارتش سوریه حمله کرده که تازه ترین آن سرنگونی جنگنده سوخو-۲۲ نیروی هوایی این کشور توسط یک جنگنده اف-۱۸ در دو هفته پیش است.
این مساله موجب تشدید تنش ها و اختلافات میان روسیه و آمریکا شده و مسکو اجرای تفاهم نامه جلوگیری از حوادث هوایی در سوریه را با واشنگتن به تعلیق در اورد.
سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه روز دوشنبه در مذاکره تلفنی با رکس تیلرسون همتای آمریکایی، بر ضرورت خودداری از انجام اقدام های تحریک آمیز علیه ارتش سوریه تاکید کرد.