پایگاه خبری علت :خودروهای چینی را به طور عمده با ویژگی کیفیت پایین می‌شناسیم. خودروهایی که هنگام فروش، افت قیمت زیادی پیدا می‌کنند و قیمت بازار آن ها، بعضاً از قیمت نمایندگی پایین تر است. با این حال و با وجود تمام بدی هایی که درباره این خودروها گفته می شود، بررسی ها نشان می دهد همه خودروهای چینی را نمی توان با یک چوب راند.

شرایط خرید مناسب و شبیه دامپینگ، آپشن های زیاد و مانور این خودروسازان روی کلاس شاسی بلندها، سه عامل مهمی هستند که سبب شده اند جاپای این خودروها در بازار ایران کماکان محکم بماند. هم اکنون برخی از این خودروها (که نفوذ خود را تا دامنه قیمتی بیش از ۱۰۰ میلیون تومان هم در بازار گسترش داده اند)، توانسته‌اند رضایت نسبی خریداران را به دست آورند و به همین دلیل هم امروز، می خواهیم نگاهی به این دسته از خودروها بیندازیم.

معتبرترین گزارش رسمی نظرسنجی از حدود ۲۷ هزار خریدار خودرو در ایران در سال ۹۵ نشان می دهد که در این سال و در رده خودروهای ۲۵ تا ۵۰ میلیون تومان، ام وی ام S 110 ، در گروه ۵۰ تا ۷۵ میلیون تومان، چانگان CS35 اتوماتیک، در رده قیمتی ۷۵ تا ۱۰۰ میلیون تومان هایما توربو اتوماتیک و در رده بالاتر از ۱۲۵ میلیون تومان نیز ام جی GS توانسته اند بیشترین رضایت را نسبت به سایر چینی های هم رده خود به دست آورند. این نظرسنجی مربوط به کیفیت اولیه این خودروها (در ماه های اولیه مصرف) بوده است.

کمتر از ۵۰ میلیون تومان «MVM110 s»
جلب رضایت مشتریان گسترده ترین بخش از بازار خودروی کشور با سهم ۵۸ درصدی به هیچ عنوان کار ساده ای نیست. جایی که ۳۳ برند خودرو در آن حضور دارند و خودروهای چهار ستاره با رگ و ریشه فرانسوی مانند پارس تندر، تندر ۹۰ و ساندرو، صدر آن را قرق کرده اند. با این حال، ولیکس C30 دنده ای، تنها خودروی چینی بود که توانست در سال ۹۵، با کسب ۷۳۰ امتیاز، در جایگاه دوم رضایت مندی مشتریان این رده قیمتی قرار بگیرد. البته این خودرو سهم زیادی را از بازار این رده قیمت کسب نکرد وحتی طبق آخرین گزارش ها، در تابستان امسال، تولید آن به صفر رسید. اگر از این خودرو فاکتور بگیریم، ام وی ام ۱۱۰اس، دومین خودروی چینی است که با ۷۱۰ امتیاز، رتبه هشتم در گروه قیمتی یادشده را به خود اختصاص داده است.

خودرویی که اگر چه از نظر ایمنی، هنوز ضعف های زیاد و تنها یک ستاره کیفی دارد، با این حال، قیمت نسبتاً مناسب ۳۲ و ۳۴.۵ میلیون تومانی، جمع و جور بودن و مناسب برای سفرهای درون شهری شهرهای پرترافیک، بهره مندی از سیستم ترمز ABS و EBD (تقسیم کننده الکترونیکی نیروی ترمز)، دید خوب از داخل خودرو، صندوق عقب نسبتاً جادار و امکاناتی نظیر آینه‌های جانبی برقی، سنسور پارک، رینگ آلومینیمی (برای آپشن لاکچری)و نمایشگر مصرف سوخت لحظه‌ای از جمله ویژگی هایی است که توانسته نظر خریداران این خودرو را بیشتر از خودروهای دیگر این رده قیمتی به خود جلب کند. از سوی دیگر، در این گروه، ام وی ام ۳۱۵ هاچ بک، پر مشتری ترین خودرو چینی گروه قیمتی ۲۵ تا ۵۰ میلیون به حساب می آید. این خودرو به تنهایی ۲ درصد بازار این خودروها را تصاحب کرده است.

۵۰ تا ۷۰ میلیون تومان؛ چانگان CS35
رده قیمتی خودروهای ۵۰ تا ۷۵ میلیون تومان را می توان برزخ چینی بازار خودرو ایران دانست که تقریباً در قرق چینی هاست. از نظر کیفی، برترین خودرو این گروه از نظر مشتریان، چانگان CS35 اتوماتیک است. یک شاسی بلند شهری، دیفرانسیل جلو و با ابعاد نه چندان بزرگ که نوع دنده ای اش، بعد از اتوماتیک قرار دارد. این خودرو با برخورداری از طراحی داخل و خارج نسبتاً جذاب و امکاناتی نظیر سیستم کروز کنترل، رایانه اطلاعات سفری، سان روف، صندلی راننده با امکان تنظیم شش جهته‌، آینه‌های جانبی برقی، سنسور پارک دنده‌عقب، چراغ‌های جلوی هالوژن با قابلیت تنظیم ارتفاع، چراغ‌های مه‌شکن جلو و عقب، نظر مساعد خریداران را به خود جلب کرده است.

دارا بودن چهار کیسه هوا، سیستم ترمز ضد قفل ABS، سیستم توزیع الکترونیکی نیروی ترمز EBD، سیستم کمکی ترمز BAS، سیستم ضد سرقت و کمربندهای ایمنی مجهز به سیستم پیش‌کشنده‌ با قابلیت تنظیم ارتفاع نیز از جمله مولفه هایی است که موجب شده این خودرو در آزمایش ایمنی موسسه C-NCAP چین، چهار ستاره از پنج ستاره کیفی را کسب کند. با این همه، آن هایی که تجربه رانندگی با این خودرو را داشته اند، از شتاب نسبتاً پایین به عنوان یکی از معایب این خودرو نام برده اند. ضمن این که چون در این خودرو سیستم پایداری الکترونیکی وجود ندارد، باید هنگام رانندگی با سرعت در پیچ ها، بیشتر مراقب بود. در مجموع، این خودروی ۶۶ میلیون تومانی را می توان یک کراس اور شهری مناسب دانست. از سوی دیگر در این گروه، نتایج سهم بازار، مانند گروه قبل، متفاوت از نتایج رضایت مندی مشتریان است. به طوری که برلیانس H330 اتوماتیک را می توان پر طرفدارترین چینی رده ۵۰ تا ۷۵ میلیون تومان دانست. این محصول پارس خودرو، به تنهایی ۲۰ درصد بازار را در این رده قیمت به خود اختصاص داده است.

۷۵ تا ۱۰۰ میلیون تومان هایما (S7) توربو
در رده قیمتی ۷۵ تا ۱۰۰ میلیون تومان، کیفی ترین چینی از نظر مشتریان، هایما توربو اتوماتیک است که در رده پنجم و پس از کیا پیکانتو، رنو فلوئنس، میتسوبیشی میراژ و هیوندای آی ۲۰ قرار گرفته است. شاسی بلندی ساخت شرکت FAW چین که اصالت آن به مزدا برمی گردد و ایران خودرو نسخه جدید (S5) آن را به تازگی رونمایی کرد. این خودروی ۹۱ میلیون تومانی، دارای حجم موتور ۱۸۰۰ سی سی و قدرت ۱۷۰ اسب بخار است.

ضمن این که از مزیت توربو شارژ بهره می برد که در دور موتورهای بالا، قدرت بیشتری را تولید می کند. هایما از نظر ظاهری، جذابیت متوسط به بالا دارد و از نظر تجهیزات ایمنی و رفاهی می توان آن را یک خودرو نسبتاً کامل دانست. از ویژگی های این خودرو می توان به فرمان برقی، سیستم ورود بدون کلید، سان روف، دوربین دید عقب، آینه وسط با قابلیت نمایش فاصله عقب تا مانع و نمایش میزان باد لاستیک ها، سیستم مالتی مدیا با سیستم رهیاب و صفحه نمایش هفت اینچی لمسی، سیستم ترمز ضد قفل، EBD (توزیع الکترونیکی نیروی ترمز) و BAS (سیستم ترمز کمکی برای اصلاح طریقه ترمز کردن راننده) اشاره کرد. با این حال و با وجود برخورداری این خودرو از حجم موتور کمتر، گیربکس شش سرعته و قابلیت توربو شارژ بودن که باید عملکرد بهتری را در مصرف سوخت نشان دهد، این خودرو دارای مصرف سوخت ۹.۶ لیتری است که نسبت به مدل معمولی (بدون قابلیت توربو)، حدود ۸۰۰ سی سی در صد کیلومتر بیشتر است. همچنین برخی از خریداران این خودرو، از شتاب نه چندان زیاد آن یادکرده اند. با همه این اوصاف، در گروه قیمتی ۷۵ تا ۱۰۰ میلیون تومان، بیشترین سهم بازار خودروهای چینی و حتی کل خودروهای گروه در اختیار چری تیگو ۵ به میزان ۲۶ درصد است.

بالای ۱۲۵ میلیون تومان؛ ام جی GS
حضور چینی ها در رده قیمتی بیش از ۱۰۰ میلیون تومان، پرفروغ نیست. به طوری که در سال ۹۵، هیچ خودروچینی ای در رده قیمت ۱۰۰ تا ۱۲۵ میلیون تومان حضور نداشته است. در بازه بیش از ۱۲۵ میلیون تومان که مجموعه ای از بزرگان خودرویی همچون بی ام دبلیو، تویوتا، آلفارومئو و … حضور دارند، دو خودروی چینی از برند همراه با اما و اگر ام جی (ابتدا GS و سپس با سه پله فاصله ام جی ۶) قرار دارند. چرا می گوییم اما و اگر؟ چون بر خلاف این که خیلی از مردم این خودرو را یک خودروی چینی به حساب می آورند، این کارخانه خودروسازی در اصل انگلیسی است که در سال های پایانی قرن بیستم، همانند سایر خودروسازان بریتانیایی، با مشکلات مالی مواجه شده و بعد از تغییر مالکیت، در نهایت در سال ۲۰۰۵ به کمپانی نانجینگ چین و سپس سایک موتور رسیده است.

اما خودروی ام جی GS در سال گذشته بین ۳۳ خودروی بالای ۱۲۵ میلیون تومان، در رده ۲۹ قرار گرفته است. موتور این خودروی کراس اور، با حجم دو لیتر، ۲۱۷ اسب بخار قدرت تولید می کند که دارای مجموعه ای از ویژگی های نسبتاً کاملی نظیر سیستم Start/Stop برای بهینه سازی مصرف سوخت (به خصوص در زمانی که خودرو متوقف است)، پدال تعویض دنده از پشت فرمان، سان روف برقی، قابلیت نگهدارنده خودرو در سربالایی، سیستم ضد قفل ترمز (ABS)، سیستم توزیع نیروی ترمز (EBD) و سیستم کمکی الکتریکی ترمز (EBA)، سیستم کنترل پایداری (ESP) و سیستم کنترل ترمزها بر سر پیچ (CBC)، استارت دکمه ای و … است. با این حال، این خودرو نیز همانند سایر خودروهای چینی، هنگام فروش در بازار خودروهای دست دوم با افت قیمت بیشتری مواجه می شود. به همین دلیل، برخی خرید خودروهای کم کار و دست دوم از برندهای مشابه کره ای را پیشنهاد می کنند.

منبع :پدال