رئیس جمهور هندوراس از حزب راست میانه با اشاره به نتایج نظرسنجی‌های پس از انتخابات ریاست جمهوری، پیروزی خود را برای دومین دوره متوالی در این انتخابات اعلام کرد، در حالی که اپوزوسیون تاکید دارد که خودش پیشتاز این انتخابات است.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، نظرسنجی پس از انتخابات که توسط شبکه تلویزیونی تلویسنترو انجام شده و عموماً به عنوان شاخص معتبر نتایج انتخابات تلقی می‌شود، نشان داد که “خوآن اورلاندو هرناندز” از حزب راست میانه “ناسیونال” در جریان انتخابات ۴۳٫۹۳ درصد از آرا را از آن خود می‌کند در حالی که “سالوادور ناسرالا” که رهبری ائتلاف بزرگ راست و چپ موسوم به ائتلاف اپوزسیون علیه دیکتاتوری را رهبری می‌کند، ۳۴٫۷۰ درصد از آرا را از آن خود خواهد کرد.

هرناندز به طرفداران خود گفت: این نظرسنجی کاملا شفاف و بازگو کننده پیروزی ما در انتخابات است. این چیزی است که نظرسنجی‌ها و نتایج انتخابات نشان می‌دهند.

طرفداران هرناندز به دنبال این اعلام پیروزی جشن و پایکوبی برگزار کردند.

این در حالیست که انتظار می‌رود کمیته انتخابات نتیجه رسمی انتخابات را در چند روز آتی اعلام کند. بر اساس قوانین هندوراس یک نامزد لازم نیست برای پیروزی در انتخابات اکثریت بالای ۵۰ درصد آرا را به دست آورد.

در همین حال اپوزوسیون هندوراس نیز اعلام کرده که نتایج اولیه انتخابات نشان می‌دهد که این اپوزیسیون پیشتاز است اما به دنبال شمارش آرا ممکن است این نتایج تغییر کند.

ناسرالا به گروهی از طرفداران خود گفت: ما پیروز هستیم اما این احتمال وجود دارد که در شب آینده نتایج تغییر کند.

هرناندز ۴۹ ساله به خاطر کاهش نرخ قتل و کشتارها، تسریع رشد اقتصادی و کاهش کسری بودجه از زمان روی کار آمدنش در سال ۲۰۱۴ میلادی بسیار محبوب است.

وی به لطف حکم دادگاه عالی هندوراس در سال ۲۰۱۵ میلادی که ممنوعیت قانونی انتخاب مجدد را لغو کرد، توانست بار دیگر برای انتخابات ریاست جمهوری نامزد شود.

منتقدان هشدار دادند که هرناندز سلطه خود بر قدرت را تحکیم کرده و از دادگاه عالی و کمیته انتخابات برای هموار کردن راه برای رسیدن مجدد به پست ریاست جمهوری استفاده کرده است.

انتهای پیام

[منبع :خبرگزاری ایسنا]