پایگاه خبری علت : یهال بنگیسو کاراجا روزنامه نگار و تحلیلگر سیاسی ترک در مقاله ای با عنوان ‘مفهوم دادگاه ضراب بدون رضا ضراب’ در روزنامه خبر تورک به بررسی دادگاه رسیدگی به اتهامات رضا ضراب و هالک بانک در آمریکا پرداخت و نوشت: اعتراض و انتقاد ترکیه به آمریکا در خصوص تجهیز گروه های تروریستی در منطقه به ویژه در سوریه به واقع محاکمه آمریکا در اذهان عمومی است که فشار افکار جهانی را متوجه ایالات متحده آمریکا کرده و به همین علت حاکمان آمریکا برای خارج شدن از این وضعیت، ناچار به مقابله به مثل بوده و دادگاه رضا ضراب را به راه انداختند.

خبر تورک در ادامه آورده است: امریکا با برگزاری دادگاه ضراب به دنبال بی حیثیت کردن حاکمان ترکیه و تمرکز بر موضوعات اقتصادی از جمله فساد و دور زدن تحریم های آمریکایی از سوی مقامات عالیرتبه ترکیه، چهره ما را در سطح جهان خدشه دار و مقدمات آسیب به منافع ملی ترکیه را فراهم سازند.

از سوی دیگر، ییغیت بولوت مشاور ارشد اردوغان نیز میهمان برنامه زنده تلویزیونی تی.آر.تی خبر با عنوان ‘بررسی عمیق’ بود و در این برنامه اظهار کرد: امروز همه ما به عنوان شهروند شناسنامه دار و با هویت ترکیه باید هوشیار باشیم زیرا عوامل بی مروت و خبیث گولن با نفوذ در تمامی ارکان جامعه و حکومت قصد نابودی دین، شرف و کشور ما را دارند و امروز با فراهم کردن اسناد جعلی و ساختگی در پرونده رضا ضراب به دنبال بی آبرو کردن رییس جمهوری و نخست وزیر و در نهایت فروپاشی اقتصاد ترکیه هستند.

وی تاکید کرد: فردی با عضویت در حزب جمهوری خواه خلق و نماینده مجلس این کشور امروز با تهیه اسناد جعلی در پرونده رضا ضراب علیه ترکیه و مقامات عالی رتبه شهادت می دهد و از سوی دیگر رهبر این حزب خانواده رییس جمهوری و نخست وزیر را به فساد اقتصادی متهم می کند آیا این همصدایی با سازمان گولن و امپریالیسم نیست؟ بی تردید هست.

بولوت تاکید کرد: قدرت های بزرگ به این باور رسیده اند که حمله نظامی و تروریستی به ترکیه قادر به سرنگونی این کشور نخواهد بود بلکه باید بر روی مخالفات حزب حاکم و گروه های اپوزیسیون داخلی تمرکز و سرمایه گذاری کنند تا از درون ترکیه را با وضعیت فلج کننده ای مواجه سازند.

منبع :انتخاب