نوبخت در نماز جمعه

به گزارش  پایگاه خبری و تحلیلی علت به نقل از خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم، محمد باقر نوبخت سخنگوی دولت در سخنان پیش از خطبه نماز جمعه این هفته تهران با اشاره به لایحه بودجه سال ۹۴گفت: لایحه بودجه سال ۹۴ از ۱۶ آذر تقدیم مجلس شد و پس از سه ماه بحث و بررسی توسط نمایندگان مجلس به تصویب رسید.

وی با بیان اینکه طبق قانون، بودجه برنامه یک ساله دولت است، افزود: در این بودجه منابع درآمدی و چگونگی مصارف هزینه‌ای پیش بینی می‌شود و اهداف و سیاست‌های دولت برای آن سال تعیین می‌گردد. بنابراین حق مردم است که بدانند در بودجه‌ای که از سوی دولت به مجلس پیشنهاد شده است و توسط نمایندگان آنها در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده است، پیش بینی منابع و مصارف در سال ۹۴ چگونه است و این بودجه چه تاثیری بر زندگی مردم دارد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور افزود: آیا با اجرای این بودجه تورم کاهش خواهد یافت؟ آیا زمینه اشتغال فرزندان مردم فراهم تر می شود؟ آیا مردم همچنان می‌توانند به درمان ارزان دسترسی داشته باشند؟ آیا در بودجه برای تامین مسکن آن‌ها هدفی تعیین شده است؟ اساسا با اجرای این بودجه شاهد چه عمران و آباددانی در سال ۱۳۹۴ در کشور خواهند بود؟

نوبخت با اشاره به اینکه لایحه بودجه در نگاه کلی یک پیش بینی از منابع درآمدی و مصارف هزینه ای در یک سال است، اظهار داشت: در خصوص منابع درآمدی علاوه بر اینکه مهم است که پیش بینی‌ها تا چه حد واقع بینانه باشد، مهمتر آن است که ترکیب منابع‌ موثرتر و در راستای اهداف مورد نظام و سیاست خارجی کلی باشد. هر چند در پیش بینی منابع درآمدی و مصارف هزینه‌ای بین دولت و مجلس اندکی اختلاف وجود دارد. دولت منابع درآمدی و هزینه‌ای را در حد ۲۲۴ هزار میلیارد تومان برای سال بعد پیش بینی کرد. هر چند بعضی از نمایندگان محترم در ابتدا این پیش بینی را خوش بینانه ارزیابی می‌کردند اما پس از سه ماه بررسی در مجلس این رقم با ۱۲ هزار میلیارد تومان افزایش، به ۲۳۶ هزار میلیارد تومان رسید.

وی با تاکید بر اینکه منابع و مصارف ۵ درصد رشد داشته است، افزود: البته مجلس محترم در جهت کمک به دولت اجازه داد در شش ماهه اول سال ابتدا بودجه را با ۲۲۰ هزار میلیارد تومان منابع ابلاغ کند و اگر در شش ماهه دوم از وصول درآمد مطمئن شدند، ۱۶ هزار میلیارد تومان دیگر را تخصیص دهد. مجلس و دولت در ترکیب درآمدها با یکدیگر وحدت نظر کامل داشتند. برای منابع درآمدی هر دو قوه در عمل وابستگی منابعی به نفت را در راستای سیاست های اقتصاد مقاومتی که از سوی رهبر معظم انقلاب ابلاغ شده بود را به یک سوم کاهش دادند. در مورد هزینه‌ها، وحدت این دو قوه در این بود که در برابر حدود ۱۱ درصد افزایش هزینه های جاری با در نظر گرفتند اعتبارات آب‌های مرزی، هزینه‌های عمرانی را بیش از ۴۰درصد اضافه نمایند که این امر نیز در راستای سیاست‌های کلی برنامه پنجم و اقتصاد مقاومتی ابلاغ شده است.

سخنگوی دولت تصریح کرد: با این وضعیت مقدار و ترکیب منابع و مصارف در سال آینده ۵۸ هزار میلیارد تومن از سوی دولت و ۱۰۳ هزار میلیارد تومن از سوی شرکت‌های دولتی سرمایه‌گذاری خواهد شد. با این سرمایه‌گذاری‌ها پیش بینی می‌شود، رشد سرمایه گذاری در سال ۹۴ نسبت به سال جاری حدود ۴ درصد و اقتصاد ایران حداقل ۲٫۵ نسبت به سال ۹۳ رشد داشته باشد که در این صورت مردم بزرگوار می‌توانند شاهد ادامه روند خروج از رکود و حرکت به سمت رونق اقتصادی در سال آتی باشند.

وی در ادامه سخنان خود گفت: آنچه باید مورد توجه مردم قرار گیرد این است که در تامین منابع اعلام شده در بودجه حتی یک ریال از منابع پیش بینی شده ارتباطی به نتایج مذاکره جمهوری اسلامی ایران با ۵+۱ ندارد. حتی یک ریال این بودجه بر اساس بر اینکه مذاکرات به نتیجه برسد یا خیر، محاسبه و پیش بینی نشده است و صرفا بر اساس منابع موجود، این بودجه پیشنهاد شده است. البته دولت برای هر حالتی از پایان مذاکرات چه مثبت و چه منفی برنامه ها و بودجه‌های مناسب دیگری دارد و بر حسب اقتضا از آن استفاده خواهد کرد.

نوبخت افزود: ملت ما مطمئن باشند که فرزندان آنها در مذاکرات هسته‌ای ذره‌ای از حقوق بین المللی ایران کوتاه نخواهند آمد. در هیچ شرایطی اجازه نخواهند داد که کشور در برابر زورگویی دولت‌های استکباری و تحریم‌های غیر انسانی آنها نابسامان اداره شود. قطعا با هدایت رهبر معظم انقلاب کشور به جایگاه واقعی خود در منطقه و جهان دست خواهد یافت.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی با اشاره به موضوع تورم گفت: در سال ۱۳۹۴ مهار تورم و کاهش نرخ آن همچنان یکی از اهداف مهم بوده که پیش بینی می‌شود تا حد ۱۴درصد کاهش پیدا کند و دولت برای تقلیل آن به زیر ۱۰ درصد برای برنامه ششم سیاست‌گذاری کرده است. در مورد اشتغال، خوشبختانه دولت با وفای به عهد در بودجه ۹۴ با اعتباراتی بالغ بر ۵۷۵ میلیارد تومان شرایط استخدام بیش از ۳۸۶۷۵ نفر در استان‌ها را فراهم نموده است لذا مسئولین مربوطه در استان‌ها می‌توانند در ماه اسفند سال جاری اقدامات اداری استخدامی را آغار کنند. علاوه بر این مبلغ، حدود ۴هزار میلیارد تومان از منابع هدفمند کردن یارانه‌ها با توافق دولت و مجلس برای اشتغال جوانان و فارغ التحصیل دانشگاهیان اختصاص یافته است که با برنامه ریزی مناسب مردم عزیز ما شاهد ایجاد فرصت‌های شغلی متعددی در سال ۹۴ خواهد بود.

وی درا دامه سخنانش اظهار داشت: در سال ۹۴ مثل سال جاری بیش از ۴۸۰۰ میلیارد تومان برای اجرای طرح تحول سلامت و کاهش هزینه درمان از جیب مردم اختصاص یافته است. مردم بدانند دولت گامی که در نخستین سال خدمت با ارزان کردن هزینه درمان برای بیماران برداشته است، با قوت و ان شاء الله کیفیت بیشتر برای سال‌های آینده ادامه خواهد داد.

“در بودجه ۹۴ با پیشنهاد دولت و موافقت مجلس بیش از ۱۲۰۰ میلیارد تومان برای کمک به اعطای تسهیلات ارزان قیمت مسکن با اولویت زوج های جوان، زنان سرپرست و افراد کم درآمد اختصاص داده شده است.”

نوبخت ادامه داد: با افزایش رقم وام در شهرهای بزرگ تا سقف ۵۰ میلیون تومان و در روستاها تا سقف ۱۵ میلیون تومان، مردم می‌توانند شاهد دومین گام دولت پس از درمان در حوزه مسکن باشند.

سخنگوی دولت با بیان اینکه با اجرای قانون بودجه سال ۹۴ مردم شاهد چه اقدامات عمرانی در کشور خواهند بود، گفت: در سال ۹۳ با تخصیص ۱۰۰درصد اعتبارات طرح‌های سفر مقام معظم رهبری و بهره برداری از ۸۸ پروژه در سفر ریاست جمهوری و اتمام ۲۴۶ طرح، در سال ۹۴ با مصرف بالغ بر ۲۳۶ هزار میلیارد تومان علاوه بر اتمام ۲۰۰ طرح عمرانی بزرگ مردم عزیز شاهد افزایش تولید ۷۵ میلیون مترمکعب گاز در روز، فزایش تولید ۹۰هزار بشکه نفت در حوزه های مشترک نفتی غرب کارون، اضافه شدن ۷هزار مگاوات به ظرفیت برق کشور، شروع برنامه ساخت یک میلیون و هشتصد هزار واحد مسکونی با وام‌های ارزان قیمت، پرداخت بیش از ۱۰۰۰میلیارد تومان بلاعوض برای تامین شبکه آب، برق و فاضلاب ساختمان‌های نیمه کاره مسکن مهر، احداث ۱۵۰۰ کیلیومتر انواع راه ها در کشور، اجرای شش طرح ریلی با هدف اتصال شهرهای سنندج، کرمانشاه، ارومیه، رشت و بیرجند به شبکه راه‌آهن سراسری، افزایش ظرفیت بنادر تجاری به ۲۱۰ میلیون تن، بهبود وضعیت نگه‌داری زیر ساخت‌ها شامل بیش از ۳۰هزار کیلومتر راه‌های شریانی، اتمام عملیات ۳۱ بیمارستان با ظرفیت ۳۵۰۰ تخت، اتمام بیش از ۴۰۰هزار میلیارد متر مربع فضای موسسات آموزشی، اتمام ۹ استادیوم ۲۰هزار نفری در شهرستان‌های مختلف، اختصاص ۱۸۰۰ میلیارد تومان برای تکمیل پروژه‌های آب رسانی روستایی، اختصاص ۸میلیارد تومان برای مهار آب‌های مرزی و اصلاح اراضی در استان‌های خوزستان، ایلام و سیستان و بلوچستان، اتمام عملیات بازسازی و نوسازی ۶۸ حوزه علمیه خواهران، بهسازی حاشیه شهرهای مذهبی خواهند بود و در نهایت پروژه‌ای که می‌توانید شما در سال آینده شاهد پیشرفت آن با اعتبارات مندرج در بودجه مبنی بر ۴برابر شدن اعتبارات مصلی‌ها به ویژه مصلی امام خمینی(ره) باشید، می‌توانید هر هفته پیشرفت این پروژه را مشاهده کنید.

نوبخت در پایان سخنانش نیز گفت: دنیا شاهد خواهد بود که در سایه اتحاد بین قوای این کشور، حمایت مردم و رهبری معظم انقلاب، روز به روز جمهوری اسلامی ایران توسعه یافته‌تر و پیشرفته تر خواهد شد.