اخبار داغتیتر دومفرهنگ و هنرموسیقی

جشن موسیقی ما و معرفی بهترین‌های حوزه موسیقی؛ بزرگداشت کلهر و چکناواریان

پایگاه خبری علت :جشن «موسیقی ما» با حضور چهره‌های شناخته شده‌ی حوزه موسیقی در تالار وحدت برگزار شد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، مراسم جشن موسیقی ما شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶ در تالار وحدت و با حضور چهره‌های سرشناس عرصه موسیقی برگزار شد. در این مراسم برگزیدگان بخش‌های مختلف حوزه موسیقی از نگاه کارشناسی و از نگاه مردمی معرفی شدند.

پخش نماهنگی در پاسداشت شهدای هشت سال دفاع مقدس و رزمندگان مدافع حرم بخش اول مراسم بود. اجرای این مراسم را سیامک انصاری بازیگر سینما و تلویزیون بر عهده داشت و در آغاز مراسم مشکلی که برای صدای میکروفن او به وجود آمده بود، حاشیه‌های طنزگونه‌ای را ایجاد کرد. چهارمین جشن موسیقی ما با عنوان «جشن همدلی هنرمندان موسیقی» برگزار شد.

در ادامه تندیس طلایی بهترین‌های موسیقی ایران در بخش‌های مختلف به این شرح اهدا شد:

بهترین آلبوم مدرن، کلاسیک ایرانی و ملل به انتخاب کارشناسان

آلبوم «دیور تیمنتو» ساخته احمد پژمان تندیس طلایی را دریافت کرد

احمد پژمان: فکر می‌کنم برای دریافت این جایزه پارتی بازی شده است و ذکر این نکته ضروری است که اصلا فکر نمی‌کردم جشن سالانه موسیقی ما تا این حد خوب برگزار شود. البته منهای مشکلاتی که در دقایق نخست این مراسم پیش آمد.

بهترین آلبوم با کلام موسیقی سنتی و اصیل ایرانی به انتخاب کارشناسان

آلبوم «طریق عشق» به آهنگسازی زنده یاد پرویز مشکاتیان و خوانندگی محمدرضا شجریان اثر برگزیده شناخته شد. آیین مشکاتیان فرزند زنده‌یاد پرویز مشکاتیان روی صحنه آمد و این جایزه را دریافت کرد.

ناشر برتر سال

موسسه فرهنگی هنری ماهور به مدیریت محمد موسوی

بهترین آلبوم با کلام موسیقی سنتی و اصیل ایرانی به انتخاب مردم

آلبوم «از تنهایی گریه مکن» به آهنگسازی ابوالفضل صادقی نژاد و خوانندگی سالار عقیلی
سالار عقیلی پس از دریافت جایزه‌اش، ضمن قدردانی از استادش، صدیق تعریف، گفت: بسیار خوشحالم این جایزه را از دست مردم عزیز دریافت می کنم. بسیار هم خوشحالم که دیشب فرزندم ماهور در جشنواره نوای خرم جایزه خود را دریافت کرد و امشب من جایزه ای را دریافت می کنم.

بهترین آهنگساز تلفیقی و تجربی به انتخاب کارشناسان

گروه داماهی

بهترین قطعه تلفیقی و تجربی به انتخاب مردم

«لالایی» به آهنگسازی علیرضا افکاری و علی زندوکیلی

بهترین آلبوم موسیقی نواحی به انتخاب کارشناسان

آلبوم «صدای طهرون قدیم ۲» به خوانندگی زنده یاد مرتضی احمدی

بابک چمن آرا ناشر آلبوم «صدای طهرون قدیم» بهد از دریافت این جایزه با اشاره به لزوم ادامه حمایت و پشتیبانی از زلزله زدگان کرمانشاه گفت: آقای احمدی با شب یلدا به خانه همه ایرانی ها رفت پس از شما می خواهم در شب یلدا یاد زنده یاد مرتضی احمدی باشید.

ترانه سرای برگزیده به انتخاب کارشناسان

زنده یاد افشین یداللهی

بهترین آهنگساز موسیقی پاپ به انتخاب کارشناسان

علیرضا افکاری برای آلبوم های «سی سالگی» و «رویای بی تکرار»

علیرضا افکاری بعد از دریافت تندیس خود عنوان کرد: می خواهم این تندیس طلایی را به دخترم نیکا تقدیم کنم که در آینده، موسیقی ایران به او افتخار خواهد کرد.

بهترین آلبوم موسیقی تلفیقی و تجربی به انتخاب کارشناسان

آلبوم «تمام ناتمام» گروه پالت

بهترین آلبوم موسیقی تلفیقی و تجربی به انتخاب مردم

آلبوم «رگ خواب» با هنرمندی سهراب پورناظری و همایون شجریان

سهراب پورناظری بعد از دریافت تندیس عنوان کرد: این بهترین سعادت است که مردم آثار ما را می شنوند.

بهترین آلبوم موسیقی پاپ به انتخاب کارشناسان

آلبوم «امیر بی گزند» با هنرمندی بهروز صفاریان و محسن چاوشی

بهروز صفاریان: من از این فرصت استفاده می کنم و از همه مردم و کارشناسان تشکر می کنم که این اثر را انتخاب کردند. البته این باعث خوشحالی است که کار گروهی در موسیقی ایران رفته رفته شکل جدی تری به خود گرفته و ما شاهد اتفاقات مثبتی در این زمینه هستیم.
هنرمندان ما طی سال های گذشته کمتر به اتفاقات و حوادث واکنش  نشان می دادند اما اتفاقاتی چون زلزله کرمانشاه نشان داد که این هنرمندان چقدر می توانند حضور موثری داشته باشند. البته امیدوارم این روند در جریان اتفاقات موسیقایی نیز خود را نشان دهد.

بهترین آلبوم موسیقی پاپ به انتخاب مردم

آلبوم «سی سالگی» به خوانندگی احسان خواجه امیری

احسان خواجه امیری: برای من باعث افتخار است که برای سومین بار این جایزه را دریافت می کنم و از همه دست اندرکاران سایت موسیقی ما تشکر می کنم که چنین جمعی را برای اهالی موسیقی فراهم کردند. به هر حال اینجا استادانی هستند که واقعا برای ما ارزشمند هستند. من لازم است اینجا از بهترین استاد زندگی و رفیقم استاد افشین یداللهی نیز یادی کنم که واقعا جایش خالی است.

بهترین آلبوم موسیقی بی کلام موسیقی سنتی به انتخاب کارشناسان

«در سکوت باغ» به هنرمندی زنده یادان جلیل شهناز و حسن کسایی

بهترین آلبوم موسیقی فیلم به انتخاب کارشناسان

آلبوم «رگ خواب» سهراب پورناظری و همایون شجریان

شعر برگزیده موسیقی پاپ، راک و تلفیقی به انتخاب کارشناسان

اثر «لالایی» سروده افشین مقدم

بهترین تنظیم کننده موسیقی پاپ به انتخاب کارشناسان

هومن نامداری

جایزه ویژه صدابرداری

قاسم عابدین صدابردار پیشکسوت موسیقی ایران

بهترین قطعه موسیقی سنتی و معاصر ایرانی به انتخاب مردم

قطعه «ابر می بارد» به آهنگسازی سهراب پورناظری، تنطیم بردیا کیارس و خوانندگی همایون شجریان

بهترین قطعه موسیقی پاپ به انتخاب مردمی

قطعه «عاشقانه» به خوانندگی فرزاد فرزین

فرزاد فرزین: بسیار خوشحالم که مردم این قطعه را برای تندیس طلایی انتخاب کردند.

بهترین قطعه موسیقی پاپ (داخل آلبوم) 

قطعه «عشقم این روزا» به خوانندگی محمد علیزاده
محمد علیزاده: به لطف و عنایت خداوند سال هاست که از مردم جایزه می گیرم اما خوشحالم که این هدیه را در جمع فرهیختگان موسیقی دریافت کرد.

بهترین آلبوم پاپ – راک به انتخاب کارشناسان

آلبوم «منشور» به خوانندگی کاوه یغمایی

بهترین آلبوم پاپ – راک به انتخاب مردم

آلبوم «دوئل در آینه » به خوانندگی رضا یزدانی

رضا یزدانی: امیدوارم بتوانم این جایزه را سال دیگر هم دریافت کنم که مانند جایزه جشن حافظ به نوعی هت تریک باشد. از مردم عزیز هم بسیار تشکر می کنم که برای دومین بار من را به عنوان برگزیده انتخاب کردند.

بهترین کنسرت گذار به انتخاب تهیه کنندگان و ناشران

موسسه «هرمس» به مدیریت رامین صدیقی

تجلیل از کیهان کلهر

تجلیل از یک عمر فعالیت هنریِ کیهان کلهر بخشی از چهارمین جشن موسیقی ما بود.  در ابتدای این بخش ضمن نمایش کلیپی با صحبت های محمود دولت آبادی، فاطمه معتمدآریا و عثمان محمدپرست گوشه هایی از فعالیت های بین المللی کیهان کلهر برای حاضران در مراسم به نمایش در آمد. احمد پژمان، محمدرضا درویشی و پروین بهمنی هنرمندانی بودند که با حضور در صحنه از مقام هنری کیهان کلهر با اهدای تندیس طلایی قدردانی کردند.

احمد پژمان درباره‌ی کیهان کلهر گفت: اولین بار که کلهر را دیدم زمانی بود که من را به ارکستری معرفی کرد تا قطعه‌ای از من اجرا کند. او نوازنده‌ای چیره دست است که در کنار تکنیک احساس قدرتمندی دارد. کلهر در آهنگسازی دو وجه دارد که یکی وجهه‌ی موسیقی اصیل ایرانی است و دیگری آهنگسازی در حوزه موسیقی جهانی است.
کیهان کلهر بعد از دریافت این جایزه گفت: از جامعه موسیقی ایران به جهت این لطف بسیار قدردانی می‌کنم و خوشحالم که این جایزه را دریافت کردم.

تقدیر از فخری ملک پور برای یک عمر فعالیت هنری

ملک‌پور از نوازندگان قدیمی پیانو در موسیقی ایران است.

تجلیل از لوریس چکناواریان

ابتدا کلیپی از مصاحبه با این هنرمند پیشکسوت موسیقی پخش و پس از آن در حضور خسرو سینایی، سعید شریفیان، شاهین فرهت و حمیدرضا نوربخش تندیس طلایی جشن به چکناوریان اهدا شد.

خسرو سینایی در قدردانی از مقام هنری چکناواریان گفت: این صحنه امروز خوشحال است. صحنه‌ی تالار وحدت بیش از ۵۰ سال شاهد اجرای آثار ارزشمندی از لوریس چکناواریان بوده و او در این صحنه ایستاده و به ما گفته است موسیقی از چه ارزش بالایی برخوردار است. امیدوارم با انرژی بی نهایتی که از لوریس سراغ دارم هر روز بسازد و بسازد و بسازد.

چکناواریان: موسیقی زبان خداست و من از شما موسیقی را یاد گرفتم و موسیقی را هم به شما پس می دهم. فقط از شما خواهش می کنم موسیقی را به فرهنگ و هنر اضافه کنید چرا که موسیقی علمی است که زبان خداست. هر جا فرهنگ و هنر را دیدید در ادامه‌اش موسیقی را هم بنویسید. همچنین از شما خواهش می کنم که به نمایندگان مجلس نامه بنویسید که این کلمه اقلیت را دیگر استفاده نکنند. من متولد بروجردم و یک ایرانی ام پس اقلیت هم نیستم و به ایرانی بودنم افتخار می‌کنم.

نکوداشت درگذشتگان موسیقی

این بخش با پخش کلیپی از تصاویر درگذشتگان حوزه موسیقی و با پخش قطعه‌ای با صدای مرحوم ابراهیم شریف زاد همراه بود.

در چهارمین جشن موسیقی ما گروه‌های «کاکوبند» و «داماهی» به اجرای زنده پرداختند.

هنرمندان و مسولان حاضر در مراسم جشن موسیقی ما به این شرح بودند:

صدیق تعریف، منوچهر صهبایی، فریدون خشنود، بیژن بیژنی، هوشنگ جاوید، محمد علی شیرازی، هنگامه اخوان، پیمان سلطانی، پری ملکی، علی جعفری پویان، خسرو سینایی، رضا مهدوی، علیرضا میرآقا، محمدعلی بهمنی، لوریس چکناواریان، هوشنگ کامکار، داود آزاد، علیرضا قربانی، محمد جلیل عندلیبی، محمد علیزاده، صدرالدین حسین خانی، حمیدرضا نوربخش، زکریا یوسفی، بردیا کیارس، محمدسعید شریفیان، حسام الدین سراج، پیام رونق، پدرام کشتکار، پروین بهمنی، دامون شش بلوکی، رضا تاجبخش، بامداد بیات، وحید تاج، محمد سریر، علیرضا شفقی نژاد، میثم یوسفی، نادر مشایخی، درشن انند، آرش گوران، فرزاد حسنی، علی مغازه ای، مزدا انصاری، محمدرضا چراغعلی، رامین صدیقی، سینا جهان آبادی، عبدالجبار کاکایی، بهروز صفاریان، فرزاد فرزین، رضا خرم، سامان احتشامی، مریم حیدرزاده، حسین بهروزی نیا، افشین معصومی، علیرضا ارجینی، شاهین فرهت، میلاد کیایی، ابوالفضل صادقی نژاد، کیخسرو پورناظری، قاسم عابدین، کاوه آفاق، کاوه عابدین، آذرخش فراهانی، امید حجت، بابک چمن آرا، مانی مزکی، مجید انتظامی، رضا یزدانی، رستاک حلاج، پیروز ارجمند، حمید غلامعلی، روزبه نعمت اللهی، مهیار علیزاده، ایین مشکاتیان، کیهان کلهر، مهدی یغمایی، احمد پژمان، نگار خارکن، پویا نیکپور، عباس سجادی، بابک زرین، پیمان خازنی، مسعود جاهد، تورج شعبان خانی، سالار عقیلی.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن