به گزارش پایگاه خبری علت  به نقل از  خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، نشست رسانه ای فیلم «به وقت شام» با حضور ابراهیم حاتمی کیا (کارگردان)، محمد خزاعی (تهیه کننده)، مهدی جعفری (فیلمبردار)، مهرداد خوشبخت (تدوینگر)، شهرام خلج (چهره پرداز)، بابک پناهی (طراح صحنه)، طاهر پیشوایی (صدابردار)، کارن همایونفر (آهنگساز) و همچنین هادی حجازیفر و محمد شعبان دو تن از بازیگران این فیلم برگزار شد.

حاتمی کیا در ابتدای این نشست با بیان اینکه در سال ۶۵ اولین فیلمش را مصادف با عملیات کربلای ۵ ساخته بود گفت: خیلی در آن زمان به من سخت گذشت و وقتی فیلم تمام شد بعضی عوامل به منطقه رفتند و شهید شدند. «به وقت شام» هم سرباز ساخته است. از شما میخواهم من را نیز هنوز سرباز بدانید و چرا که همچنان دلم به احوال دوران جنگ میتپد.

این کارگردان در مورد جلوه های ویژه آن گفت: این توانایی بچه های ما است ما یک دلار برای اینکه قسمتی از آن در خارج ساخته شود خرج نکردم و ترجیح دادم فیلم ضعیفتر باشد ولی همه کارهای آن را جوانان ایرانی انجام دهند.

وی با اشاره به اینکه از تمام عوامل خواسته است تا فیلمهای گرفته شده توسط داعش و جنایات آنها را تماشا کنند گفت: داعش ترکیبی که دارد به شدت اگزجره است. من در بین آنها زندگی نکردم برای همین سخت ترین کار برای من در این فیلم این بود که یک ایرانی بتواند با داعشیها دیالوگ برقرار کند.

حاتمی کیا در مورد معذوریتهایش در این فیلم گفت: ما معذوریتهای مختلفی برای نشان دادن رزمندگان مدافع حرم داشتیم و در مظلومیتشان همین بس که هنوز هم نمیتوان در مورد آنها چندان صحبت کرد.

وی با بیان اینکه داعشیان فرم پست مدرن به خود گرفتند و به فیلمهایی مانند فیلم مد مکس علاقه دارند و من در فیلم غلو نکردم و اصلا داعشیان را ابله نشان ندادم. این کارگردان در مورد نمایش این فیلم در زمانی که داعش در عراق و شام وجود ندارد گفت: داعش امروز زمین را از دست داده و در کشورهایی مثل لیبی به نوعی دیگر رفتار میکنند. من خیلی دوست داشتم این فیلم به سرعت آماده شود برای همین فیلمی که ۲۴۰۰ پلان داشت را تنها در چهار ماه ضبط کردیم. پس از حمله مجلس باید دانست که باید در مورد این گروه و تفکرشان بیشتر حرف زد. من دوست دارم این فیلم در هر جای دنیا نمایش داده شود. من خیلی به جشنواره فکر نمیکنم چرا که میبینم برخی از فیلمسازان جوان در دو جشنواره که شرکت میکنند و برایشان دست زده میشود محو میشوند. در حالی که به نظر من بهتر است برای سرزمین خودشان فیلم بسازند نه جشنواره و من هم برای جشنواره فیلم نمیسازم.

حاتمی کیا این موضوع را که قهرمانانش در فیلمهای جدید او خیلی باور پذیر نیستند و برای نسل جدید شعاری هستند نادرست دانست و گفت: من با جوانان نه فقط ایرانی که در قسمتهای دیگر دنیا ارتباط دارم. در ضمن من نمیتوانم وقتی میبینم بعد ۴۰ سال همه پرچم ها را به زمین میاندازند به راحتی نگه دارم. در همین جشنواره سال پیش به من طعنه میزدند که چرا نمیروی در سوریه فیلم بسازی؟ اوف بر این زبان. شرایط آنقدر پیچیده شده است که من نمیتوان برای جایی که دلم میتپد یعنی حرم حضرت زینب بیشتر از یک پلان کوتاه چیزی نشان دهم.

وی با تایید شباهت این فیلم با سینمایی های آخر الزمانی هالیوود گفت: همانطور که گفتم  داعشیان تکنیک را در بالاترین حد و بدوی ترین فرم به سبک پست مدرنیست دوست دارند.

این کارگردان راجع به محتوای این سینمایی گفت: من دوست دارم در فیلمهایم امید به جوانان امروز را نشان دهم. من تحقیقات زیادی راجع به مدافعان حرم انجام دادم و حتی در کنار شهدای سربریده بودم. اما در زمانی که تدمر در دست داعش بود به آنجا رفتم تا شرایط را بهتر درک کنم. در مورد پیشنهادی که در مورد ساخت فیلم سانچی بهم شده است نیز باید بگویم من خودم در کشتی کار کردم ولی هنوز نمیتوانم در مورد ساختش جواب قطعی دهم.

حاتمی کیا در مورد سکانس بریدن سر اسرا گفت: در سکانس سر بردین که رسید باید بگویم خشن ترین صحنه های زندگیم بود اما چه کنیم که این خشونت را در موبایلها دیده بودیم. من سعی کردم فیلم خشن نسازم. داعشی ها برای من هر کدام کاراکتر خاصی دارند و تمام داعشی های این فیلم از شیخ تا آن زن آمریکایی ما به ازای واقعی داشتند.

وی با تکذیب این موضوع که میخواسته از آقای هاشمی رفسنجانی فیلم بسازد گفت: من دوست دارم فیلم گزارش یک جشن پخش شود و شرمم می آید و خجالت میکشم که از جاهایی فشار می آوردند که این فیلم اکران نشود.

خزاعی نیز با بیان اینکه ما همه عوامل این فیلم را به خانواده های مدافع حرم تقدیم کردهایم گفت: در مورد تولید این فیلم پارسال همین موقع ها بود که با آقای حاتمی کیا جلسه گذاشتیم و براوردمان ۱۸ ماه پیش تولید، تولید و پس تولید بود. اما با کار شبانه روزی و کار جهادی حتی در نوروز سر کار رفتیم. باید بگویم امکانات هم خیلی سخت در اختیار ما بود و هواپیما را هم بعد از ۲۰ جلسه مذاکره تنها دو روز در اختیار ما قرار دادند. برخی اشکالاتی که در فیلم میبینید به خاطر نبود امکانات است. در مورد هزینه های این فیلم هم باید بگویم من شخصاً فکر میکنم نتیجه کار مهم است.

این تهیه کننده در مورد اکران جهانی آن گفت: بخش بین الملل این فیلم را با زیرنویس انگلیسی آماده میکند. من نظراتی که از شما میگیرم متوقع می شویم که در اکران جهانی جدی تر باشیم. وی در مورد اتهام برخی تهیه کنندگان در مورد روند جشنواره برای اهداء جایزه به فیلم وقت شام گفت: زمانی که من دبیر جشنواره بودم نیز این صحبتها در مورد برخی فیلمها زده میشد. فیلم به وقت شام البته فیلم متفاوتی است ولی اصلا این نوع گمانه زنی ها درست نیست. چرا این همه هجمه ها به فیلمی وارد میشود که برخی شاخصه ها را دارد؟ سوال من این است که میشود فیلم ضعیف با شاخصه های ضعیف وارد جشنواره شود؟ ما در مورد نقدها همچنان قرار میگیریم و البته این نقدها در مورد ما بیشتر است. به جای اینکه خوشحال شویم سازمانی از سینمایی ها حمایت میکند فقط به خاطر اینکه اوج از این سینمایی حمایت میکند ما را زیر سوال میبرند.

حجازی فر با بیان اینکه تا شش سال پیش در همین نشستها به عنوان خبرنگار به دنبال هنرمندان میدویده تا از آنها مصاحبه بگیرد و در مقابل خبرنگاران ضعف دارد گفت: نوع مواجه آقای حاتمیکیا با بازیگر متفاوت از بقیه کارهای من بود. در به وقت شام کار به شدت فشرده بود و من در آن موقع مصاحبه ای کردم که از آن سوء برداشت شد. من همه جا گفتم که افتخار میکنم که در این فیلم بودم و حتی همیشه میترسیدم به فیلم او لطمه بزنم.

این بازیگر راجع به تیپهای متفاوت دیگر بازیگری گفت: هر بازیگری یک خواستگاه فکری دارد ولی من در چند فیلم متفاوت مثل شاه گوش هم بازی کردم.

همایونفر در مورد ساخت موسیقی این فیلم که فرصت کمی برای آن داشته است گفت: تمام موسیقی این کار در ایران و توسط بچه های ایرانی ضبط شد. تمام این فیلم وامدار تکنسینهایی است که اینجا کار کردند.

جعفری با ابراز تاسف از اینکه فیلمهای حاتمی کیا همیشه به سمت محتوا میرود گفت: آقای حاتمی کیا به شدت کارگردانی است که کار را تیمی انجام میدهد ولی در جاهایی میگوید این برای من است. باید کم کم درک کنیم که حتی اگر گاهی شعاری حرف می زند به خاطر اینکه نوع کار خودش است این سینمای حاتمیکیا است و باید به او اجازه داد که آنگونه که میخواهد فیلم بسازد. من از آقای حاتمی کیا به شدت یادگرفتم و دوست دارم جنبههای تکنیکی و تخصصی این فیلم مورد بررسی قرار بگیرد.

شعبان نیز با اشاره به اینکه اهل سوریه است گفت: در سوریه کارگردانی وجود ندارد که سبک آقای حاتمی کیا را داشته باشد. در مورد داعشیها باید بگویم بعضی از آنها باهوش و بعضی معمولی تر هستند چرا که آنها هم آدمهایی مثل دیگرانند. من در سوریه آژانس شیشه ای او را دیده بودم ولی وقتی اینجا آمدم فهمیدم فاصله سینمای ایران با سوریه بسیار بیشتر است.

از حاشیه های این نشست معرفی اولیه فیلم توسط محمود گبرلو بود که به جای «به وقت شام»، «بفرما شام» گفت.