با گسترش ارزهای دیجیتال در عرصه ی جهانی و رشد قیمتی سال های اخیر بیت کوین تحت عنوان شاخص این بازار نظر جوامع کشورهای مختلف را به خود جلب کرده است . آسان نمودن مبادلات مالی و پولی بین تجار و سرمایه گذاران و انتقال بی دغدغه این امر بسیاری را به سمت استفاده از این کوین ها گسیل داشته است .
اما شاخصه مهم دیگر بیت کوین و سایر آلت کوین ها که افراد بسیاری را به خود جلب کرده رشد قیمتی این ارز دیجیتال است که موجب گردیده بسیازی به جهت کسب سود و منافع به سرمایه گذاری در این حوزه بپردازند و ارزهای مختلفی را خریداری کنند .
در سال ۲۰۱۰ اولین معامله بیت کوین با ده هزار بیت کوین برای خرید دو عدد پیتزا صروت گرفت . در سال ها ۲۰۱۱ قیمت هر ده عدد بیت کوین معادل یک دلار بود . اما اکنون هر بیت کوین قیمتی در حدود ده هزار دلار دارد . این رشد قیمتی مردم را تشویق کرده تا در کوین ها و توکن های دیگر که اصطلاحا به آن ها آلت کوین گفته می شود سرمایه گذاری کنند .
اما چگونه می توان سایر آلت کوین ها را تهیه نمود ؟ در گذر زمان در دنیا اکسچنج هایی شکل گرفتند که به نحوی نقش یک صرافی دیجیتال را ایفا می کنند و در این صرافی ها ارزهایی به عنوان مبنا و معیار قرار گرفته اند که بر اساس آن ها افراد به ترید می پردازند و میزان عرضه و تقاضا مبنای قیمت گذاری کوین ها و توکن هاست . برای یک سرمایه گذاری ایده آل در ابتدای امر باید از یک فرد مطمئن ارزهای مبنا نظیر بیت کوین و اتریوم و تتر خریداری نمود و پس از انتقال آن به اکسچنج مورد نظر ارز مربوطه را بر آن اساس خریداری کرد .
در آینده ارز دیجیتال و پول های مجازی جایگزین فیات مانی و پول های کاغذی خواهند شد و نقش نهادهای مالی در سطح دنیا دگرگون خواهد گردید . از مزایای بسیار بزرگ این ارزها در این روزها دور زدن تحریم های بانکی است که امیدواریم بر اساس اقتصاد مقاومتی سیاستی بر این مبنا برای این روش صورت گیرد . نظر به اینکه ارزهای دیجیتال همواره با نوساناتی همراه هستند این یکی از ریسک های بازار است و سرمایه گذاران با ترس از زیان وارد این حوزه نمی شوند لازم به ذکر است که می توانند از تتر دلار استفاده کنند که همواره قیمتی معادل یک دلار دارد . از مزایای دیگر ارزهای دیجیتال محدود بودن تعداد کوین های آن هاست و هیچ نهاد و یا دولتی نمی تواند بر تعداد آن ها بیفزاید . امری که همواره از سوی دولت ها و بانک ها مورد دست کاری بوده است و تورم هایی در سطح جامعه ایجاد کرده است .
این روزها شاهدیم که شرکت هایی در سراسر دنیا به انتشار توکن مربوط به شرکت خود می پردازند . حتی شرکت های ورشکسته ای نظیر آتاری و کداک نیز اخیرا توکن مورد نظر خود را منتشر کردند . توکن ها نقش سهام های دیجیتالی را دارند و گویی به صورت مستقل و فارغ از نظارت سازمان اوراق بهادار به جذب سرمایه می پردازند و سرمایه گذاران با توجه به اعتبار شرکت مورد نظر و ……. مدیران و تیم های توسعه دهنده توکن ها به خرید و سرمایه گذاری در این توکن ها مبادرت می ورزند .
یکی از روشهای متداول فروش توکن ها عرضه از طریق آی سی او هاست . در این روش با استفاده از قرارداد هوشمند اتریوم که قابلیت معامله بدون نظارت فرد سوم را دارد به فروش می رسد . عده ای از تحلیل گران با تحلیل طرح و ایده پروژه و بررسی وایت پیپر و نقشه راه یا اصطلاحا رود مپ پروژه و هم چنین بررسی کردن افراد تیم پروژه و توانمندی های آن ها به ارزشمند بودن یا نبودن آن توکن و آن آی سی او پی می برند و در این امر سرمایه گذاری می کنند . اخیرا شاهد بودیم که شرکت تلگرام قصد داشت ارز مربوط به خود با نام گرام را عرضه کند اما به دلیل معتبر بودن این شرکت در پیش فروش خصوصی این توکن کلیه ی سرمایه ی مد نظر جذب شد و فعلا از فروش عمومی ان منصرف گردیدند .