پایگاه خبری علت :مقصود اسعدی سامانی دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی در گفت و گو با خبرنگار  راه و شهرسازی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به اینکه ایران ایر پس از اجرایی شدن برجام خرید ۲۰۰ هواپیما را در دستور کار خود قرار داد و در این چارچوب ۸۰ هواپیما مربوط به بویینگ، ۱۰۰ فروند مربوط به ایرباس و ۲۰ فروند دیگر مربوط به ATR بود ،اظهار کرد:در همین راستا ،صبح فردا و در آستانه دور جدید تحریم ها، ۵ فروند هواپیمایی ATR به آسمان ایران وارد می شود.

وی با بیان اینکه  با ورود این ۵ فروند هواپیما تعداد هواپیمای ها برجامی به ۱۶ فروند می رسد ،گفت: قرارداد خرید این هواپیما ها با  شرکت بوئینگ و ایرباس بوده که متاسفانه بعد از لغو برجام اعلام کردند هواپیما ها را تحویل نمی دهند.

سامانی با اشاره به اینکه امکان تولید و ساخت هواپیما در صنعت هوایی ایران وجود ندارد، افزود: با توجه به محدودیت های که کشور آمریکا برای صنعت هواپیمایی ایران ایجاد کرده است هم اکنون امکان ساخت و تولید هواپیما وجود ندارد ولی در حال انجام مذاکره برای اجاره و یا خرید هواپیما  از کشورهای دیگر هستیم.

دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی تاکید کرد: مسئولان بخش هوایی کشور به شدت در حال مذاکره و رایزینی برای تحویل مابقی هواپیما ها در این بخش هستند.

گفتنی است؛صبح فردا ۵ فروند هواپیمای ATR مربوط به شرکت بوئینگ وارد آسمان ایران می شود.ایران ایر پس از اجرایی شدن برجام خرید ۲۰۰ هواپیما را در دستور کار خود قرار داده بود که در این چارچوب ۸۰ هواپیما مربوط به بویینگ، ۱۰۰ فروند مربوط به ایرباس و ۲۰ فروند مربوط به ATR بود.

پس از آنکه با اعلام ترامپ ایالات متحده از برجام خارج شد بویینگ و ایرباس و رسما اعلام کردند که امکان اجرایی کردن قراردادشان با ایران را ندارند و ای تی آر نیز نسبت به قابل اجرا بودن این قرارداد تردیدهای جدی را مطرح کرد.