پایگاه خبری علت :سیلاب در خوزستان فروکش کرده و خطر از سر شهرستان‌های در معرض تهدید سیل استان رفع شده است.

حالا دوره پسا سیل فرا رسیده و سیل زدگان نگران از آینده نامعلومشان، چرا که نمی‌دانند قرار است چگونه دولت خسارت وارد شده به زندگی شأن را بپردازد و چه زمانی می‌توانند به زندگی عادی برگردند.

از آن مهمتر آنکه آب هنوز در مناطقی همچون بامدژ و شعیبیه بر روی زمین‌های کشاورزی و در خانه‌های سیل زدگان مانده و احتمالاً تا دو ماه آینده آب از این مناطق خارج نشود و حجم آب‌های سرازیر شده آنقدر زیاد است که حتی با تجهیزات امدادی نیز نمی‌توان آن را از سطح روستاها و زمین‌های کشاورزی خسارت دیده خارج کرد.

علاوه بر آن احتمالاً آنقدر آسیب دیدگی خانه‌های سیل زده زیاد است که نتواند دوباره ساکنانش را در خود جای دهد و باید ساختمان‌های نوساز جای آنها را بگیرد؛ بنابراین حالا حالاها مردم برخی مناطق سیل زده خوزستان درگیر مصیبت‌های سیل باقی خواهد ماند.

هم اکنون براساس آخرین گزارش‌های اعلام شده در حاضر در ۴۲ اردوگاه اسکان اضطراری خوزستان، ۱۴ هزار و ۴۱۸ نفر اسکان داده شده‌اند و ساکنان باقی اردوگاه‌ها به خانه‌هایشان برگشتند.

استاندار خوزستان: باید از شادگان، خرمشهر و آبادان مراقبت کنیم

استاندار خوزستان گفت: باید از شهرهای شادگان، آبادان و خرمشهر مراقبت کنیم تا مشکلات مربوطه درخصوص افزایش حجم آب حل شود.

به گزارش ایسنا غلامرضا شریعتی امروز دوم اردیبهشت‌ماه در جلسه با وزیر ورزش و جوانان که برای بازدید از اماکن ورزشی در اختیار سیل‌زدگان استان به اهواز سفر کرده است، اظهار کرد: از توجه و عنایت وزیر ورزش به استان خوزستان در این مدت که در وضعیت بحرانی بودیم و همچنین توجه او به ورزش استان قدردانی می‌کنم. آقای سلطانی‌فر برای دومین بار است که برای قرار گرفتن در جریان چگونگی رسیدگی به مردم سیل‌زده در اماکن ورزشی استان به خوزستان سفر می‌کند که این نشان از توجه او به این موضوع است.

وی ادامه داد: در جریان این بلایای طبیعی و سیل، مردم خسارت دیدند که این خسارت هم مربوط به کشاورزی و هم مربوط به امکانات زندگی‌شان است. طبق دستورالعمل مدیریت بحران سیلاب، سه اصل اولویت است؛ اول اینکه مردم کمترین خسارت جانی را ببینند، دوم پایداری سدها حفظ شود و کنترل آنها از دست خارج نشود و سوم اینکه مدیریت ریسک داشته باشیم و شرایط را به صورتی پیش ببریم که زیربناها آسیب جدی نبینند و خسارت اقتصادی کمتر شود.

استاندار خوزستان عنوان کرد: در این سیل، حجم ورودی آب به خوزستان بیش از ۱۴ میلیارد مترمکعب بود و باید شرایط را مدیریت می‌کردیم و شرایط را به گونه‌ای پیش می‌بردیم که پروتکل‌های استاندارد رعایت شود. البته برخی می‌گویند چرا در تابستان به مردم آب ندادند که کشت کنند و باید بگویم اصلاً آبی نبود و پس از وقوع سیل در پی بارندگی‌ها رهاسازی به صورتی بود که شهرها و روستاهای ما آسیب نبینند، ضمن این‌که ما پیشاپیش نمی‌توانستیم خروجی سدها را به صورتی کنیم که روستاها آسیب ببینند. برخی به صورتی حرف می‌زنند که ذهن مردم را نسبت به نظام مخدوش می‌کنند.

وی افزود: در تابستان سال گذشته در حوزه کرخه محدودیت کشت نداشتیم و در کارون هم کشت کم بود. البته حوزه مارون و زهره محدودیت داشتیم ولی در کرخه بیشترین کشت شلتوک را داشتیم که آمار هم موجود است. به هرحال نباید به گونه‌ای حرف زده شود که ذهن مردم نسبت به نظام دچار خدشه شود. محدودیتی برای کشت نبود و زمانی هم که بارندگی را داشتیم، رهاسازی آب صورت گرفت اما پیشاپیش تخلیه آب را انجام ندادیم که آسیب وارد شود.

شریعتی خاطرنشان کرد: آورد آب رودخانه‌های خوزستان در یک سال نرمال ۲۸ میلیارد مترمکعب است و زیرساخت خوزستان برای این تنظیم شده است ولی وقتی با یک بارش که در شش ماه ۲۸ میلیارد مترمکعب آورد داشت، مواجه شدیم و بالاتر از ظرفیت بود، سیل ایجاد شد. باید بگویم تلاش کردیم که آن سه اصل مدنظر که به آن اشاره کردم، رعایت شد. در هر صورت تلاش این بوده است که هیچ شهری درگیر و زیرساخت‌های اصلی دچار آسیب جدی نشون د.

شریعتی خاطرنشان کرد: در یک ماه و نیمی که دچار بحران سیل شده‌ایم، دوستان بسیاری زندگی نداشتند و درگیر حل مشکلات مردم بوده و هستند و خدا را شاکریم که مردم از خدمات‌رسانی و کمک‌ها راضی بوده‌اند. البته مردم در کل از شرایط موجود ناراضی‌اند زیرا زندگی‌شان تحت تأثیر قرار گرفته است ولی اگر کار جهاد و این کمک‌ها انجام نمی‌شد، مردم خیلی ناراضی‌تر بودند. رئیس جمهور نیز قول داد که خسارت‌های وارده جبران شود.

وی افزود: جا دارد از نیروهای مسلح و پای کار بودن و همدلی مردم و دستگاه‌های اجرایی تشکر کنم. نیروهای مسلح و دستگاه‌های اجرایی تمام قد پای کار بودند. همچنین باید از کمک‌های دستگاه‌های اجرایی، قضائی، نمایندگان و قوه مقننه که همه همدل بودند و تجربه این مسائل را در زمان جنگ داشتند، قدردانی کنم. به هر حال خدا کمک کرد تا شرایط مدیریت و کنترل شود و خدا را شکر کارهای انجام شده مورد رضایت مسئولان کشور نیز بوده است. همچنین مدیریت بحران استانداری خوزستان شبانه روزی در اینجا حاضر بوده و هست که از آن‌ها نیز قدردانی می‌کنم.

وی در پایان گفت: باید از شهرهای شادگان، آبادان و خرمشهر مراقبت کنیم تا مشکلات مربوطه در خصوص افزایش حجم آب حل شود و دیگر مساله‌های این چنینی در این زمینه نداشته باشیم.

تکذیب جابه‌جایی اقلام امدادی و غذایی کویتی با ایرانی

نایب رئیس جمعیت هلال احمر کویت با تکذیب شایعات مرتبط با جابهجایی اقلام امدادی و موادغذایی کویتی با ایرانی، گفت: به دلیل سرعت و فوریت و کیفیت بالای اجناس ایرانی و قیمت کمتر، همه اقلام امدادی از تهران خریداری و با هواپیما به طور مستقیم به خوزستان و سایر مناطق سیل زده ایران ارسال شد.

به گزارش ایسنا – منطقه خوزستان، انور عبدالله الحساوی درباره برخی شایعات و ابهامات مرتبط با کمک‌های انسان دوستانه هلال احمر کویت و ادعاها در خصوص عدم توزیع آن‌ها، اظهار کرد: تهیه و خرید اقلام امدادی و مواد غذایی از بازار ایران برای جمعیت هلال احمر کویت ساده‌تر و ارزان‌تر بود.

وی افزود: با توجه به اینکه اگر می‌خواستیم همین اجناس را از کویت خریداری و با هواپیما به ایران ارسال کنیم باید هزینه بیشتری پرداخت می‌کردیم. ما این اجناس را از تهران خریداری و به وسیله هواپیما به طور مستقیم از تهران به خوزستان و سایر مناطق سیل‌زده ارسال شد.

تاکید رئیس‌جمهور بر جبران خسارت سیل است

وزیر ورزش و جوانان با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری و رئیس جمهور برای کمک به مردم سیل‌زده، گفت: در مدت اخیر بیش از دو سوم جلسات دولت به مسائل سیل و گزارشات و تصمیمات برای جبران خسارت گذشته است و تأکید رئیس جمهوری بر جبران خسارت‌های به جای مانده بود.

به گزارش ایسنا، مسعود سلطانی‌فر که امروز برای بازدید از اماکن ورزشی در اختیار مردم سیل‌زده خوزستان به اهواز سفر کرده است، با حضور در استانداری خوزستان و جلسه با استاندار، اظهار کرد: نزول در رحمت الهی در استان‌های گلستان، مازندران، کرمانشاه، خوزستان و فارس خسارت‌هایی در بر داشت که البته در مجموع معتقدیم منافع این باران با جبران خسارت سیل برای اقتصاد کشور قابل توجه است. همچنین نخست‌وزیر رژیم اشغالگر قدس پیش از این گفته بود که خشکسالی در ایران باعث می‌شود ۵۰ میلیون نفر از جمعیت ایران مهاجرت کنند و آثار و عوامل آن برای ایران بحران‌زا خواهد بود. او با این تهدید و پیش‌بینی خواسته بود که ما دست از آرمان‌ها و ارزش‌هایمان برداریم که لطف خدا در این مدت باعث شد ذخایر آبی کشور به شدت تقویت شود.

وزیر ورزش و جوانان عنوان کرد: این سیل خسارت قابل توجهی به جای گذاشته است و ما موظف هستیم که با توجه به تأکید مقام معظم رهبری و تأکید مکرر رئیس جمهور برای کمک به مراکز سیل‌زده پای کار باشیم. اصلی‌ترین وظیفه فعلی، جبران خسارت، تأمین نیازها و بازسازی مناطق آسیب‌دیده است که در چند جلسه‌ای که در دولت داشتیم، بیش از دو سوم جلسه به مسائل سیل و گزارشات و تصمیمات برای جبران خسارت گذشت و تأکید رئیس جمهوری بر جبران خسارت‌های به جای مانده بود.

خروج خوزستان از اضطرار

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور از پایان شرایط اضطراری در استان خوزستان خبر داد.

اسماعیل نجار در گفت‌وگو با ایسنا، درباره آخرین وضعیت استان خوزستان اظهار کرد: برابر گزارش‌های دریافتی در حال حاضر حجم آب ورودی به پشت سدهای استان خوزستان کاهش یافته و به تبع آن خروجی سدها نیز به رودهای کرخه و کارون کاهش پیدا کرده است که همین امر موجب فروکش کردن آب در برخی از مناطق سیل‌زده شده است.

وی با بیان اینکه برابر گزارش‌ها، آب از چندین روستا که در مجاورت رودهای استان خوزستان دچار آبگرفتگی شده بودند، خارج شده است، اظهار کرد: جریان آب در حال حرکت به سمت جنوب این استان است و در حال حاضر با گذر از اهواز به مناطقی چون شادگان، خرمشهر و آبادان رسیده اما خطری این شهرها را تهدید نمی‌کند و به زودی جریان آن وارد دریا خواهد شد.

فروکش کردن آب در شعیبیه شوشتر / بازگشت سیل‌زدگان به منازل

فرماندار شوشتر گفت: با فروکش کردن آب، سیل‌زدگان روستاهای شعیبیه به منازل خود برگشته‌اند.

حسین پنبه دانه پور در گفت‌وگو با ایسنا – منطقه خوزستان، اظهار کرد: حدود ۴۰ روستای بخش شعیبیه شوشتر در معرض سیلاب بودند که سیلاب به ۲۴ روستا ورود کرد. در این راستا سه کمپ برای اسکان سیل‌زدگان برپا شد.

وی افزود: در حال حاضر با فروکش کردن آب در اکثر روستاها سیل‌زدگان روستاهای شعیبیه به منازل خود برگشته‌اند اما هنوز وضعیت عادی اعلام نشده است. هنوز یکی دو روستای بخش شعیبیه شوشتر دچار آبگرفتگی هستند اما آب در منازل وجود ندارد.

نماینده ماهشهر: انفعال در بحران‌های زنجیره‌ای خوزستان قابل بخشش نیست

نماینده مردم ماهشهر در مجلس گفت: منفعل عمل کردن دولت و مجلس در بحران‌های زنجیره‌ای استان خوزستان قابل بخشش نیست.

به گزارش ایسنا، علی گلمردای در تذکر شفاهی در جلسه علنی امروز (دوشنبه) مجلس خطاب به دولت و مجلس، اظهار کرد: مصیبتی که در خوزستان حاکم است، فراتر از چیزی است که مسؤولان از اتاق‌های شیشه‌ای و هوا و فضا نظاره‌گر آن هستند.

وی در پیشنهادی خواستار استقرار معاون اول رئیس‌جمهور در استان و مدیریت وضعیت بحرانی خوزستان شد و پرسید: در حالی که مردم در بدبختی به سر می‌برند، آقایان وزرای نیرو و جهادکشاورزی در تهران چه می‌کنند؟ تمرکزگرایی پدرِ صاحب این مملکت را درآورده است.

۱۰ میلیارد تومان کمک‌های نقدی و غیر نقدی مردم خوزستان به سیل‌زدگان

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) خوزستان از جمع‌آوری کمک‌های نقدی و غیر نقدی نیکوکاران برای کمک به سیل‌زدگان به ارزش ۱۰ میلیارد تومان خبر داد.

مرتضی موصلی در گفت‌وگو با ایسنا – منطقه خوزستان، اظهار کرد: کمک نقدی خیران یک میلیارد تومان بوده است و کمک‌های غیرنقدی مردم شامل لباس، کفش، پتو و اقلام مورد نیاز سیل زدگان بوده است.

تخلیه حجم عمده‌ای از آبگرفتگی‌های اهواز تا هفته آینده

معاون خدمات شهری شهرداری اهواز با اشاره به ورود شهرداری فاز بازسازی پس از سیلاب، گفت: حداکثر ظرف هفته آینده حجم عمده‌ای از نقاط شهر اهواز که درگیر آبگرفتگی ناشی از سیلاب هستند تخلیه می‌شود.

علیرضا عالیپور در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به مدیریت سیلاب در اهواز اظهار کرد: در حال حاضر روند کاهش دبی رودخانه کارون شتاب گرفته است و امروز دبی رودخانه کارون به ۲۷۰۰ تا ۲۸۰۰ مترمکعب بر ثانیه رسیده است. این روند کاهشی در روزهای آینده نیز به صورت مستمر ادامه خواهد داشت.

معاون خدمات شهری شهرداری اهواز گفت: بارندگی‌ها نیز نسبتاً کم و از نظر انباشته شدن در مخازن سدها کم‌اثر بوده‌اند. همچنین گرمای هوا یکی از فاکتورهایی است که شکل‌گیری ابرهای پربارش را کمتر خواهد کرد.سیل خسارت زیادی به شهر اهواز وارد کرده است


وی با اشاره به خسارت سیلاب به اهواز، تصریح کرد: خسارات زیادی به شهر وارد شده است و بسیاری از پارک‌های ساحلی، جاده‌های ساحلی مسیرهای پیاده‌رو و ماشین‌رو از دست رفته‌اند. همچنین خطوط و تاسیساتی از قبیل تأسیسات برقی، روشنایی، آب خام و ایستگاه پمپاژ در وضعیت نامناسبی هستند.

معاون خدمات شهری شهرداری اهواز با بیان اینکه حداکثر ظرف هفته آینده حجم عمده‌ای از نقاطی که درگیر آبگرفتگی ناشی از سیلاب هستند تخلیه می‌شود، خاطرنشان کرد: وضعیت ماندن آب به صورت سیلاب در برخی محله‌ها، عدم خروجی فاضلاب و ترافیک از تبعات سیلاب هستند که این موارد نخستین اولویت‌های شهرداری هستند.

عالیپور بیان کرد: همچنین جهت تأمین بهداشت عمومی باید فاضلاب تخلیه شود که شهرداری در حال استقرار ده‌ها پمپ و شرکت آب و فاضلاب نیز در حال تقویت ایستگاه پمپاژ است. کمک‌های خوبی نیز از شهرداری تهران در حال دریافت است.


معاون خدمات شهری شهرداری اهواز گفت: همچنین منطقه عین ۲ به صورت ویژه جزو نقاطی است که جهت تخلیه آب و فاضلاب آن ۱۰ پمپ قوی نصب خواهد شد. همچنین در سیلاب جنب مسیر پدافند که بیم تحت تأثیر قرار دادن منطقه کیان‌شهر وجود داشت اکنون مشکلی ندارد. همچنین با نصب و استقرار پمپ قوی، سیلاب باقی‌مانده پشت کانال سلمان، اطراف میدان بارفروشان و استادیوم غدیر در حال تخلیه است.

ادامه فعالیت سامانه بارشی در خوزستان طی امروز

مدیرکل هواشناسی خوزستان از پیش‌بینی ادامه رگبار و رعد و برق در روز جاری خبر داد.

محمد سبزه‌زاری در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: با ادامه فعالیت سامانه بارشی طی امروز شاهد رگبار و رعد و برق در مناطق شمال، شمال شرق و ارتفاعات و در دیگر مناطق خوزستان بارش پراکنده خواهیم بود.

وی افزود: از فردا تا اواخر هفته جاری جو نسبتاً پایداری بر روی خوزستان حاکم خواهد بود و انتظار بارش مؤثری را نخواهیم داشت.

سبزه‌زاری بیان کرد: همچنین از امروز تا روز پنجشنبه هفته جاری در بعضی ساعات وزش باد قابل ملاحظه تا شدید و بعضاً همراه با غبار محلی پیش بینی می‌شود.

باوجود سیلاب، گرد و خاک از خوزستان می‌رود؟

مدیرکل هواشناسی خوزستان با اشاره به عدم آبگیری اغلب کانون‌های گرد و غبار خوزستان در سیل اخیر، گفت: اگر یک ماه بارندگی نداشته باشیم، مجدداً کانون‌های گرد و غبار فعال می‌شوند.

محمد سبزه‌زاری در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به وضعیت کانون‌های گرد و غبار در استان در سیلاب اخیر، اظهار کرد: در سطح کشور کانون‌های گرد و غبار تعداد زیادی هستند، به گونه‌ای که حتی در مناطق خوش آب و هوا مانند استان گلستان نیز دو کانون ریزگرد وجود دارد.

وی افزود: در خوزستان کانون‌های گرد و غبار به صورت پهنه‌ای هستند و در نقاط مختلف از جمله جنوب، جنوب شرقی و غربی وجود دارند. همچنین جنس کانون‌های ریزگرد مختلف است؛ مثلاً کانون‌های ریزگردی که جنس شنی و رسی دارند هر کدام با سرعت باد مشخصی فعال می‌شوند.

مدیرکل هواشناسی خوزستان بیان کرد: با وجود سیلاب در خوزستان، تنها تعداد محدودی از کانون‌های گرد و غبار آبگیری شده‌اند. با توجه به ارتفاع کانون‌های گرد و غبار، سیلاب به برخی کانون‌های گرد و غبار نرفته است و مناطق سرسبز زیر آب رفتند.

سبزه‌زاری در خصوص امکان وقوع گرد و غبار در سال جاری در خوزستان، بیان کرد: با کاهش این آب‌ها و تابش آفتاب و گرما، مجدداً زمین‌ها خشک و کانون‌های گرد و غبار فعال می‌شوند. به طور مثال هور منصوره که اکنون آبگیری شده تا پاییز فعال نمی‌شود اما دیگر کانون‌هایی که تنها آب باران وارد آن‌ها شده است، اگر یک ماه بارندگی نداشته باشیم، مجدداً فعال می‌شوند و همچنان با کانون‌های گرد و غبار مواجه هستیم.

کاهش غلظت گرد و غبار خوزستان / وضعیت رو به بهبود

مدیرکل هواشناسی خوزستان با اشاره به کاهش دید افقی در آبادان و خرمشهر به ۳۰۰۰ متر، گفت: غلظت گرد و غبار کمتر شده و وضعیت رو به بهبود است.

محمد سبزه‌زاری در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به وضعیت گرد و غبار در روز جاری اظهار کرد: هسته گرد و خاک بر روی کویت مستقر بود و صبح امروز دید افقی در کویت به ۱۰۰۰ متر رسید که آبادان و خرمشهر را نیز تحت تأثیر قرار گرفت و دید افقی در آبادان و خرمشهر به ۳۰۰۰ متر رسید. تنها برای احتیاط مدارس نوبت صبح شادگان نیز تعطیل اعلام شد.

ایجاد داروخانه‌های سیار در مناطق سیل‌زده خوزستان

رئیس سازمان غذا و دارو نحوه دارورسانی به مردم مناطق سیل‌زده را تشریح کرد.

دکتر مهدی پیر صالحی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره وضعیت تأمین دارو در مناطق سیل‌زده کشور، گفت: خوشبختانه از ابتدای شروع سیل با همکاری شرکت‌های توزیعی و داروخانه‌های کشور به سیل‌زدگان خدمت رسانی کردیم. در این راستا شرکت‌های توزیع را ملزم کرده بودیم تا در تعطیلات نوروز فعال باشند و در مناطق سیل‌زده به سیل‌زدگان خدمت ارائه کنند.

وی افزود: در عین حال داروخانه‌هایی در مناطق سیل‌زده که امکان خدمت رسانی به سیل زدگان را داشتند، به مردم خدمات دارویی ارائه می‌کردند. ما در این مناطق دارو را برای سیل‌زدگان رایگان کردیم و هر دارویی که پزشکان معالج مستقر در مناطق سیل‌زده تجویز می‌کردند به صورت رایگان برای بیماران تأمین می‌شد.

پیر صالحی با تاکید بر اینکه تاکنون در مناطق سیل‌زده هیچ کمبود دارویی گزارش نشده است، افزود: خوشبختانه در حال حاضر در هیچ کدام از مناطق سیل‌زده با کمبود دارو یا تجهیزات پزشکی مواجه نیستیم و روزانه با معاونین غذا و داروی استان‌ها در ارتباط هستیم و ذخیره دارویی این مناطق را به صورت لحظه‌ای رصد می‌کنیم. بنابراین تاکنون هیچ کمبودی گزارش نشده است. در عین حال معاونت‌های غذا و دارو در مناطق سیل‌زده هر دارویی را درخواست داشته باشند، به سرعت آن را تأمین و توزیع می‌کنیم.

وی تاکید کرد: هیچ کمبود دارویی در مناطق سیل‌زده نداشتیم و نیاز پزشکان در کمپ‌ها و گروه‌های پزشکی جهادی که با همکاری دانشگاه‌های علوم پزشکی مستقر شده بودند، را تأمین کردیم.

زیر اّب رفتن جاده دارخوین – شادگان / تلاش برای جلوگیری از ورود آب به روستاها

مدیرکل راه و شهرسازی خوزستان گفت: با توجه به افزایش سطح آب در تالاب شادگان، ۴۰ کیلومتر از جاده اصلی دارخوین به شادگان به زیر آب رفت.

رضا رضایی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: با توجه به افزایش سطح آب در تالاب شادگان و دبی بی سابقه ورودی به جاده اصلی دارخوین به شادگان، ۴۰ کیلومتر از این محور به زیر آب رفت.

وی افزود: در این شرایط نیروهای مدیریت بحران اداره کل راه و شهرسازی خوزستان وارد عمل شده‌اند تا شرایط را در این محور و همچنین روستاهای اطراف کنترل کنند.

مدیرکل راه و شهرسازی خوزستان تصریح کرد: در این زمینه با تمهیدات اندیشیده شده، ۵۰ دستگاه کمپرسی، ۶ دستگاه لودر، ۳ دستگاه بیل مکانیکی و ۲ دستگاه کمرشکن در سه بخش مرکزی، خنافره و دارخوین شادگان مشغول به کار هستند و عملیات احداث سیل‌بند و خاکریز در حال انجام است.

رضایی عنوان کرد: نیروهای اداره کل راه و شهرسازی خوزستان در بخش‌های مختلف شادگان با دستور استاندار خوزستان مستقر شده‌اند و در حال خدمت‌رسانی و همچنین احداث سیل‌بند برای جلوگیری از ورود آب به روستاهای شادگان هستند.

گزارشی از اردوگاه سه هزار نفری سیل‌زدگان در حمیدیه

اردوگاه ثامن‌الائمه یکی از پنج اردوگاه در نظر گرفته شده برای اسکان سیل‌زدگان حمیدیه و روستاهای این شهر است که تا هفته گذشته حدود سه هزار نفر از سیل‌زدگان را در خود جای داده بود.

به گزارش ایسنا، در ورودی اردوگاه ثامن‌الائمه نیروهای سپاه پاسداران، جمعیت هلال احمر و نیروی انتظامی جهت برقراری نظم و امنیت حضور دارند. همچنین اکیپ‌های بهداشت و کاروان سلامت احسان در این اردوگاه مستقر هستند.


این اردوگاه به سرویس بهداشتی، حمام، تلفن همگانی، سوله‌های مسقف و تعدادی کولر آبی مجهز است اما به دلیل جمعیت بالای اسکان داده شده در آن، برخی از سیل‌زدگان در چادرهایی در محوطه این اردوگاه زندگی می‌کنند که می‌توان گفت شرایط سختی را می‌گذرانند.

گرمای هوا و گزیدگی پشه‌ها در این منطقه، شرایط را برای مردم سیل‌زده، به ویژه کودکان سخت کرده است. وجود چادری به عنوان مهدکودک و در اختیار قرار دادن وسایل نقاشی برای کودکان، آن‌ها را سرگرم کرده است.


ماشین حمل و نقل شهرداری جهت جمع‌آوری زباله‌های این مکان، دور تا دور اردوگاه را گشت می‌زند اما در این بین عدم رعایت بهداشت توسط برخی از ساکنان این اردوگاه، فضا را آلوده کرده است؛ مردمی که ظرف‌های غذای خود را جلوی درب اردوگاه پرت کرده و موجب نارضایتی برخی از ساکنان اردوگاه شده‌اند.


لیلا شریفی یکی از اهالی شهر حمیدیه که در این اردوگاه ساکن است نیز می‌گوید: امکانات بهداشتی و وسایل مورد نیاز زنان به اندازه کافی وجود دارد اما برخی از اهالی عدالت را رعایت نمی‌کنند و بیش از آنچه برای آن‌ها در نظر گرفته شده است، از این وسایل می‌برند. شیر خشک و پوشک بچه نیز به ما می‌دهند.وی ادامه می‌دهد: در این اردوگاه حمام زنانه و مردانه هم وجود دارد. حتی قرار است دمپایی مورد نیاز بچه‌هایمان را نیز تهیه کنند. غذا هم به اندازه کافی است.

وی در واکنش به افرادی که از خدمات‌رسانی ناراضی‌اند، می‌گوید: اگر در خیابان یا جنگل می‌ماندیم بهتر بود؟ همین که به اردوگاه آمدم، بچه‌های‌مان را واکسیناسیون کردند و خدا را شکر بیمار نشدند. همچنین کولرآبی در برخی از سوله‌ها وجود دارد.


شریفی ادامه می‌دهد: سیل شهر ما را تهدید نمی‌کند اما فاضلاب در خیایان‌ها وجود دارد و شرایط را سخت کرده است. برخی از افراد در حال ترک اردوگاه و رفتن به منازل خود هستند.

خدیجه میاعی، یکی دیگر از اهالی حمیدیه می‌گوید: روزهای اول بدون کولر بودیم اما حالا می‌خواهند کولر نصب کنند. غذا هم به اندازه کافی هست. امکانات بهداشتی مثل شوینده‌ها نیز وجود دارد: تیم بهداشت هر چند روز موهای‌مان را چک می‌کند و خدا را شکر تا حالا بچه‌های‌مان شپش نگرفته‌اند.

یکی دیگر از زنان ساکن این اردوگاه که از وضعیت بهداشت اردوگاه رضایت ندارد، گفت: روز اول که به این اردوگاه آمدیم خودمان اطراف سوله را تمیز کردیم اما خود مردم رعایت نمی‌کنند و غذا می‌خوردند و ظرف‌های خود را درب سوله‌ها پرت می‌کنند. دیگر از تمیز کردن محوطه و رعایت نکردن مردم خسته شدم.

ریزش ۵۶ نقطه خطوط فاضلاب در شهر اهواز

سرپرست شرکت آب و فاضلاب اهواز با اشاره به ریزش ۵۶ نقطه خطوط فاضلاب در شهرستان اهواز گفت: امیدواریم ظرف مدت زمان دو هفته بتوانیم مشکل این ۵۶ نقطه از خطوط فاضلاب در شهر اهواز را که ریزش کرده است، حل کنیم.

صادق حقیقی پور در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به آخرین وضعیت فاضلاب اهواز اظهار کرد: با توجه به اقدامات انجام گرفته در حال حاضر وضعیت نسبتاً مناسبی در بحث فاضلاب اهواز برقرار شده است.

وی افزود: ۵۶ نقطه شهر اهواز را در مناطق مختلف شناسایی کرده‌ایم که خطوط فاضلاب در آن مناطق ریزش کرده است و باید نسبت به بازسازی این خطوط اقدام شود.

سرپرست شرکت آب و فاضلاب اهواز تصریح کرد: در آن نقاط که فاضلاب ریزش کرده است، مجرایی برای عبور فاضلاب وجود دارد اما در این زمینه به دنبال آن هستیم تا نقاط را ترمیم و شرایط را بهبود ببخشیم.

۵۴ هزار دانش‌آموز خوزستانی سیل‌زده هستند

مدیرکل مدارس و مراکز غیردولتی وزارت آموزش و پرورش گفت: در حادثه سیلاب در خوزستان بالغ بر ۲۰۵ فرهنگی متضرر شدند و همچنین ۵۴ هزار دانش آموز خوزستانی در ۱۰ منطقه استان، سیل زده و نیازمند توجه ویژه هستند.

به گزارش ایسنا، محمد محسن بیگی امروز دوشنبه، دوم اردیبهشت ماه در جلسه شورای مؤسسان مدارس و مراکز غیردولتی کشور اظهار کرد: شورای مؤسسان مدارس و مراکز غیردولتی کشور به عنوان خیرین مدرسه یار با تمام توان به کمک آموزش و پرورش خوزستان در حوزه مدیریت آسیب‌های ناشی از سیلاب آمده اند.

وی با بیان اینکه اقدامات باید در سه حوزه نوسازی فضاهای آموزشی، تأمین تجهیزات و کمک به فرهنگیان و دانش آموزان سیل زده قرار گیرد، توضیح داد: در سیلاب خوزستان بالغ بر ۱۲۰ مدرسه به زیرآب رفته اند و همچنین ۵۴ هزار دانش آموز خوزستانی در ۱۰ منطقه استان، سیل زده و نیازمند توجه ویژه هستند.

مدیرکل مدارس و مراکز غیردولتی وزارت آموزش و پرورش افزود: ۲۰۵ فرهنگی خوزستانی نیز در سیل درگیر هستند که باید با استفاده از ظرفیت مؤسسان مراکز و مدارس غیردولتی نسبت به ارائه بسته‌های حمایتی به این افراد اقدام شود.

بازدید وزیر ورزش از ورزشگاه غدیر و اماکن ورزشی در اختیار سیل‌زدگان

وزیر ورزش و جوانان از ورزشگاه غدیر و اماکن ورزشی اهواز که در اختیار مردم سیل‌زده استان قرار دارند، بازدید کرد.

به گزارش ایسنا، مسعود سلطانی‌فر امروز (دوشنبه) به منظور سرکشی و بازدید از اماکن ورزشی در اختیار مردم سیل‌زده خوزستان، وارد اهواز شد.

وی در ابتدا از ورزشگاه غدیر که در پی سیل اخیر در چند منطقه اهواز دچار آبگرفتگی شده بود، بازدید کرد.

تعطیلی مدارس شادگان در نوبت عصر

فرماندار شادگان از تعطیلی کلیه مدارس این شهرستان به علت پدیده گرد و غبار در نوبت عصر امروز، دوم اردیبهشت ماه خبر داد.

سعید حاجیان در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: کلیه مدارس شادگان در تمام مقاطع به علت بروز پدیده گرد و غبار در نوبت عصر امروز، دوشنبه (دوم اردیبهشت‌ماه) تعطیل هستند.

وی با اشاره به حضور کم دانشجویان در دانشگاه و درگیر بودن اغلب آن‌ها با پدیده سیل، افزود: تعداد زیادی از دانشجویان در قالب گروه‌های جهادی به سیل زدگان کمک رسانی می‌کنند. با توجه به این مسائل دانشگاه آزاد اسلامی شادگان نیز در این هفته از ۳۱ فروردین تا پایان هفته، ششم اردیبهشت ماه تعطیل اعلام شده است.

به گزارش ایسنا، با توجه به پیش بینی هواشناسی مبنی بر ورود توده گرد و غبار با منشأ خارجی، امروز مدارس نوبت صبح کلیه مقاطع تحصیلی در شهرهای آبادان، خرمشهر، شادگان و اروندکنار تعطیل اعلام شده بود.

آخرین وضعیت محور راه‌آهن جنوب پس از سیلاب

مدیرکل راه‌آهن جنوب گفت: با اقداماتی که در محور جنوب در حال انجام است، خط اهواز به سمت اندیمشک ظرف مدت زمان امروز یا فردا بازگشایی خواهد شد اما در خصوص تردد به سمت تهران با توجه به اینکه در دیگر مناطق این مسیر در حال بازسازی هستند، امکان اظهار نظر از سوی اداره کل راه‌آهن جنوب وجود ندارد.

عبدالکریم درویش زاده در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص آخرین وضعیت محور ریلی جنوب اظهار کرد: در چند نقطه از محور ریلی جنوب به دلیل سیلاب شاهد آب شستگی شدید بودیم و این مساله باعث عدم امکان تردد در این محور شد.

وی افزود: عمده‌ترین مشکل به وجودآمده حدفاصل ایستگاه بامدژ و آهودشت بود که خوشبختانه با تلاش انجام‌گرفته ترمیم شده و تردد در آن خطوط امکان پذیر است. شمال ایستگاه نظامیه نیز دیگر خطی است که در اثر سیلاب دچار آب شستگی و حدود ۳۰ متر از خط تخریب شد.

به دلیل وقوع پدیده گرد و غبار مدارس چهار شهر خوزستان تعطیل اعلام شد.


به گزارش ایسنا، براساس اعلام استانداری، باتوجه به پیش بینی هواشناسی مبنی بر ورود توده گرد و غبار با منشأ خارجی، فردا (دوشنبه) مدارس نوبت صبح کلیه مقاطع تحصیلی در شهرهای آبادان، خرمشهر، شادگان و اروندکنار تعطیل می‌باشد.

توضیح فرمانداری اهواز در خصوص آسیب‌دیدگی سیل‌بند عین ۲

روابط عمومی فرمانداری اهواز پیرو خبر منتشر شده مبنی بر شکسته شدن سیل‌بند منطقه عین ۲ اطلاعیه‌ای صادر کرد.

به گزارش ایسنا و به نقل از روابط عمومی فرمانداری اهواز، در این اطلاعیه آمده است: “پیرو انتشار خبری مبنی بر شکسته شدن سیل‌بند در منطقه عین ۲ اهواز، این فرمانداری اعلام می‌کند به سیل‌بند این منطقه آسیب‌دیدگی جزئی وارد شد که ترمیم و بازسازی شده است.

مسدود شدن محور دارخوین – شادگان در پی آبگرفتگی

رئیس پلیس راه خوزستان از مسدود شدن محور دارخوین – شادگان در پی آبگرفتگی و شدت عبور آب از عرض جاده خبر داد.

سرهنگ رضا دولتشاهی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به آبگرفتگی جزئی محور اهواز – خرمشهر، اظهار کرد: محور اهواز – خرمشهر مشکلی ندارد و تردد در آن انجام می‌شود و تنها جاده قدیم خرمشهر دچار آبگرفتگی است.

وی افزود: محور اهواز – آبادان همچنان به دلیل آبگرفتگی مسدود است اما با توجه به کاهش حجم آب از بالادست و به نظر می‌رسد اگر این وضعیت ادامه داشته باشد تا دو سه روز آینده این محور بازگشایی شود.

دولتشاهی در خصوص آخرین وضعیت دیگر محورهای خوزستان، بیان کرد: دیگر محورهای خوزستان مشکل خاصی ندارند و همه محورها باز هستند.

در سیلاب اخیر اولویت ما تلاش برای کاهش تلفات جانی بود

استاندار خوزستان با اشاره به اقدامات انجام شده در استان برای کنترل سیلاب، گفت: در سیلاب اخیر اولویت اول ما تلاش برای کاهش تلفات جانی بود.

به گزارش ایسنا، غلامرضا شریعتی در نشست شورای مدیریت بحران استان که با حضور رئیس جمهور برگزار شد با اشاره به سیل اخیر اظهار کرد: اولویت اول ما تلاش جهت کاهش تلفات جانی بوده است و همواره در دستوراتی که از سوی دولت داشته‌ایم بر این امر تأکید شده است. هدف ما این بود که شرایط را مدیریت کنیم تا خطر پایین دست به حداقل برسد.

وی افزود: اولویت دوم ما پایداری سدها و پیشگیری از آسیب دیدن و شکسته شدن سدها و مدیریت رهاسازی آب به گونه‌ای بود که پایداری و ایمنی سد و تأسیسات وابسته آن به خوبی حفظ شود. در صورت عدم اتخاذ چنین رویکردی امکان رخ دادن اتفاقات ناگوار و غیر قابل کنترل وجود داشت و موجب خسارت بی‌سابقه می‌شد.

استاندار خوزستان گفت: اولویت سوم ما نیز مدیریت ریسک بود. ما در مدیریت ریسک تلاش کردیم، پایین‌دست مورد توجه باشد و رها سازی تا حد امکان به گونه‌ای باشد که کمترین خسارت مالی و زیربنایی را برای پایین دست ایجاد نماید. در این زمینه نقش سدها برای جلوگیری از کنترل سیل در استان بر کسی پوشیده نیست.

شریعتی تصریح کرد: در سیل سال ۱۳۰۲ حدود سه چهارم دشت خوزستان را آب فرا گرفته بود.

وی ادامه داد: سیلاب‌های سال ۱۳۰۷، ۱۳۱۶ و ۱۳۲۸ هم هر کدام به نوبه خود بدون سدهای فعلی خسارت‌های زیادی وارد کردند که از میزان واقعی خسارت‌ها آن طور که باید و شاید اطلاعی در دست نیست اما در اطلاعات یکی از سیلاب‌ها ثبت شده که راه آهن اهواز خرمشهر به مدت ۱۰۰ روز مسدود شده بود.

استاندار خوزستان تصریح کرد: حجم سیلی که وارد خوزستان شد، نشان دهنده بزرگی موضوع است؛ آورد رودخانه‌های استان در یک سال آبی نرمال ۲۸ میلیارد متر مکعب است و سال آبی از مهر هر سال تا مهر سال بعد محاسبه می‌شود. آورد رودخانه‌های استان از مهر سال گذشته تا امروز ۳۵ میلیارد مترمکعب بوده است و پیش بینی می‌شود تا پایان سال آبی این رقم به ۵۰ میلیارد مترمکعب برسد که کار مدیریت آب را سخت می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: بر اساس دستورالعمل‌ها می‌بایست بسیاری مناطق تخلیه می‌شدند اما سعی کردیم کمترین جابه جایی و تخلیه انجام شود و یک کار جهادی با مشارکت و همراهی همه دستگاه‌های اجرایی و نیروهای مسلح صورت گرفت. کارهایی مانند پخش سیلاب و ایجاد دایک و انحراف آب انجام شد تا بتوانیم آن سه اولویت خود را در سرلوحه کار داشته باشیم و در واقع تلفات نداشته باشیم، سدها پایدار باشند، به زیرساخت‌های شهری آسیبی نرسد و خسارت کشاورزی هم به حداقل برسد.

استاندار خوزستان تصریح کرد: با وجود همه مشکلاتی که سیل برای ما داشته است اما سدهای ما خوشبختانه پُر شده‌اند و بسیاری از آب‌ها به کانون‌های ریزگرد هدایت شده است و وضعیت این مناطق نیز بهبود یافته است. همچنین محیط زیست خوزستان با آبگیری تالاب‌ها، در نتیجه سیلاب اخیر وضعیت بهتری پیدا کرده است و آب موجب احیای آن‌ها شده است، همچنین این سیلاب موجب تجدید منابع آب‌های سطحی و زیرزمینی و آبیاری جنگل‌ها و تثبیت خاک شد.

شریعتی افزود: در مدیریت سیلاب اخیر محدودیت‌هایی داشتیم، از جمله اینکه سد دز با قدمت پنجاه و شش سال ساخته شده است و با این وضعیت ما نیاز به مدیریت سد داشتیم، سد گتوند مشکلات خاص خود را دارد و سد کرخه نیز بیش از چهار میلیارد و ۴۰۰ میلیون مترمکعب را تجربه نکرده است ولی می‌بایست تا ۶.۲ میلیارد مترمکعب آب را تحمل می‌کرد.

وی گفت: با وجود این محدودیت‌ها، به کمک تیم‌های کارشناسی و وقت قابل ملاحظه‌ای که شورای تأمین استان به این کار اختصاص داد و در کنار تیم کارشناسی بود و تصمیمات نهایی را اتخاذ کرد و حمایت‌های شما در رأس دولت، معاون اول رئیس جمهور و وزیر کشور که چند بار به استان سفر داشتند و حمایت کردند و همچنین حمایت‌های وزیر محترم نیرو توانستیم کارها را در حد توان به انجام برسانیم.

تعداد اردوگاه‌های سیل‌زدگان خوزستان به ۴۲ اردوگاه کاهش یافت

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خوزستان از کاهش تعداد اردوگاه‌های اسکان اضطراری جمعیت هلال احمر این خوزستان به ۴۲ اردوگاه در مناطق سیل زده استان خبر داد.


علی خدادادی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: از چهارم فروردین ماه تاکنون در مجموع ۹۲ اردوگاه اسکان اضطراری برپا شده است که ۱۴۸ هزار و ۵۰۰ نفر از خدمات اسکان اضطراری و موقت جمعیت هلال احمر خوزستان بهره‌مند شدند.

وی افزود: اکنون چهار اردوگاه در اهواز، سه اردوگاه در باوی، پنج اردوگاه در حمیدیه، پنج اردوگاه در شادگان، ۱۴ اردوگاه در شوش، هفت اردوگاه در رامهرمز و یک اردوگاه در شهرستان‌های کارون، هویزه، دشت آزادگان و هفتکل فعال هستند و به افراد آسیب دیده از سیل خدمت رسانی می‌کنند. همچنین در حال حاضر در ۴۲ اردوگاه اسکان اضطراری خوزستان ۱۴ هزار و ۴۱۸ نفر اسکان داده شده‌اند.

خدادادی با اشاره به علت کاهش اردوگاه‌های اسکان اضطراری، بیان کرد: دلیل کاهش اردوگاه‌های اسکان اضطراری، فروکش کردن آب در برخی از مناطق و برگشت مردم به منازل خود بوده است.