پایگاه خبری علت :با توجه به موضوعاتی از جمله تصویب بودجه سال آینده و انتخابات مجلس، فرصتی برای تصویب لایحه آزادسازی سهام عدالت وجود ندارد؛ با این حال رئیس سازمان خصوصی‌سازی به تازگی مدعی شده است که سهام عدالت تا آبان سال آینده آزاد می‌شود.

طرح سهام عدالت در حالی از سال ۱۳۸۵ تا کنون در حال اجرا است که بر اساس آن از محل سود سهام تخصیص یافته به مشمولان، اقساط این سهام طی مدت ۱۰ سال تسویه شده است.
بر این اساس از سال ۹۶ و با پایان یافتن مهلت تسویه اقساط سهام عدالت، سود این سهام به‌صورت نقدی به مشمولان در حال پرداخت است. در سالجاری نیز رفته رفته مجامع سال ۱۳۹۷ شرکت‌ها در حال برگزاری است که پس از پایان این زمان، واریز سود سهام عدالت مربوط به سال مالی ۹۷ شرکت‌های سرمایه‌پذیر به مشمولان آغاز خواهد شد.

در این میان اما موضوع قابل توجه، تاخیری چند ساله‌ای است که در آزادسازی این سهام بوجود آمده است. این در حالی است که به تازگی رئیس سازمان خصوصی‌سازی گفته سهام عدالت حداکثر تا آبان سال ۹۹ آزادسازی می‌شود و در اختیار مردم قرار می‌گیرد.
نکته قابل تامل در این زمینه این است که آزادسازی سهام عدالت در گروه تصویب لایحه آزادسازی این سهام در مجلس است که با توجه به این که این روزها نمایندگان درگیر مباحث مربوط به بودجه سال آینده هستند و پس از آن دغدغه انتخابات مجلس را دارند، بدون شک لایحه آزادسازی سهام عدالت امسال به تصویب نخواهد رسید.

از سوی دیگر با توجه به این که در نیمه نخست سال آینده، مجلس جدید روی کار خواهد آمد و موضوعات خود را دارد، فرصتی برای تصویب این لایحه نخواهد بود؛ بنابراین جای این پرسش مطرح است که رئیس سازمان خصوصی‌سازی بر اساس چه استدلالی صحبت از آزادسازی سهام عدالت در آبان ۹۹ داده است؟!

تسنیم/