پایگاه خبری علت :/ نوشتن از کسی که مادر اهل بیت است، کسی که نور خانواده پیامبر است، کسی که پاک و مطهر است، بسیار سخت است. برای شناختن فاطمه زهرا (س) نه تنها لازم است علی‌(ع) را شناخت؛ بلکه تمامی ائمه و ماجراهایی که بر آنها گذشت را لازم است بشناسیم. در ادامه سعی شده مطالبی کوتاه اما جامع از گوشه‌های مختلف زندگی مادر سادات را تقدیم شما کنیم.

فاطمه(س) از نگاه رسول خدا(ص)
روایت است که هرگاه زهرا(س) بر رسول خدا(ص)وارد مى ‏شد او دست زهرا(س)را گرفته مى ‏بوسید و در جاى خویش مى ‏نشاند و هم چنین هرگاه رسول خدا بر او وارد مى‏ شد، او به احترام پدر تمام قد مى ‏ایستاد و پدر را مى‏ بوسید و دست او را گرفته و در جاى خود مى ‏نشاند. و نیز نقل شده که هرگاه رسول خدا عازم سفر مى ‏شد آخرین کسى از اهل اش که با او خداحافظى مى‏ نمود زهرا(س) بود و هرگاه از سفر بر مى‏ گشت اولین کسى را که با او دیدار مى‏ کرد زهرا(س) بود. رسول خدا آن چنان به فاطمه(س) عشق مى‏ ورزید که تا او را نمى‏ بوسید به خواب نمى‏ رفت، گاه این عمل رسول خدا آتش حسرت و حسد برخى زنانش را برمى ‏انگیخت و بر او خرده مى ‏گرفتند، حضرت در جواب آنان مى‏ فرمود: فاطمه فرشته است به صورت آدمى و من هرگاه مشتاق بوى بهشت مى‏ شوم او را مى ‏بویم.

فاطمه(س) در نگاه على(ع)
على(ع) در مواردی به همسرى زهرا(س) افتخار نموده و جود او را در کنار خویش دلیل بر حقانیت خود دانسته است، او در مقام احتجاج به ابى بکر فرمود تو را به خدا سوگند آیا من کسى نیستم که رسول خدا مرا برگزیده و دخترش فاطمه را به من تزویج نمود؟ آیا خداوند او را در آسمان، به عقد من در آورد یا تو؟ ابوبکر گفت: به عقد تو در آورد. امیرالمؤمنین سخنان فراوانی در باره زهرا(س) دارد؛ کلام اول را بامداد اولین روز عروسی در جواب سؤال پیامبر اکرم فرمود. رسول خدا(ص) صبح اولین روز عروسی وارد حجله شد، از داماد پرسید: کیف وجدت اهلک؟ فقال: نعم العون علی طاعة اللَّه (بحار ج ۴۳ ص ۱۱۷). رسول خدا از حضرت علی(ع) پرسید: همسرت را چگونه یافتی؟ او در جواب عرض کرد: او بهترین یاور است بر اطاعت خدا.چند داستان در مورد زندگی حضرت فاطمه سلام الله علیها

۱. از امام کاظم علیه السلام روایت است که علی علیه السلام فرمود: نابینائی اجازه خواست و بر فاطمه سلام الله علیها وارد شد پس حضرت زهرا خود را از او پوشاند، رسول خدا صلی الله علیه و آله به وی فرمود: برای چه خود را از او می پوشانی در حالی که تو را نمی بیند؟ فاطمه سلام الله علیها عرض کرد: اگر او مرا نمی بیند همانا من او را می بینم و وی بوی مرا استشمام می کند. آنگاه رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمودند: گواهی می دهم که بی شک تو پارة تن منی. (فاطمة الزهرا از ولادت تا شهادت، ص۳۳۰) از این روایت علاوه بر پوشاندن بدن، لزوم پوشش بوی عطر زنان هم از مردان نامحرم فهمیده می شود.
۲. و نیز علی علیه السلام می فرمایند: خدمت رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و آله بودیم، آن حضرت پرسید چه چیزی برای زنان نیکو و رواست؟ حضرت زهرا سلام الله علیها فرمودند: «آنچه برای زنان نیکوست اینکه بدون ضرورت مردان نامحرم را نبینند و نامحرمان نیز او را ننگرند.» (فرهنگ فاطمیه، ص۲۵۰)
۳.حضرت زهرا سلام الله علیها در لحظات آخر عمر خویش همچون ایام گذشته مشغول عبادت و راز و نیاز با حضرت احدیت بود و شیعیان و پیروان اسلام و نیز در حقّ گنهکاران و خطا پیشه گان امت اسلامی دعا می کرد و طلب مغفرت برای آنان از بارگاه خداوند متعال داشت. اسماء همسر جعفر طیار نقل می کند که در لحظه های آخر عمر حضرت زهراء سلام الله علیها متوجه آن بزرگ بانوی عالم بودم، ابتداء غسل کرد و لباسهایش را عوض نمود و در خانه مشغول راز و نیاز با خدا شد. جلو رفتم، فاطمه سلام الله علیها را دیدم که رو به قبله نشسته و دستها را به سوی آسمان بلند کرده و چنین دعا می کند: «پروردگارا، بزرگوارا، بحقّ پیامبرانی که آنها را برگزیدی و به گریه های فرزندانم در فراق من، از تو می خواهم گناهکاران شیعیان من و شیعیان فرزندان مرا ببخشائی». (فرهنگ فاطمیه،ص۱۵)کوثر قرآن در آیینه معصومین علیهم السلام
آثار محبت به فاطمه علیها السلام در کلام پیامبر اکرم (ص)
«من احب فاطمة ابنتی فهو فی الجنة معی و من ابغضها فهو فی النار؛ هر کس فاطمه علیها السلام دخترم را دوست بدارد، در بهشت با من است، و هر کس با او دشمنی ورزد، در آتش [دوزخ] است.» (بحارالانوار، ج ۲۷، ص ۱۱۶)
تاکید امام باقر(ع) اطاعت از فاطمه علیها السلام
«… ولقد کانت – علیها السلام – مفروضة الطاعة علی جمیع من خلق الله من الجن والانس والطیر والوحش والانبیاء والملائکة … ؛ اطاعت از فاطمه علیها السلام بر تمامی آفریدگان خدا از جن و آدمیان و پرندگان و وحوش و پیامبران و فرشتگان واجب است.» (دلائل الامامة، ص ۲۸)
آثار نام فاطمه علیها السلام از نگاه امام کاظم (ع)
«لایدخل الفقر بیتا فیه اسم محمد او احمد او علی او الحسن او الحسین او جعفر او طالب او عبدالله او فاطمة من النساء; در خانه ای که نام محمد یا احمد یا علی یا حسن یا حسین یا جعفر یا طالب یا عبدالله و یا از میان زنان، فاطمه باشد، فقر [و تنگدستی] وارد نمی شود .» (کافی، ج ۶، ص ۴۸)
فاطمه؛ سرور زنان از منظر امام صادق(ع)
«… فاطمة سیدة نساء العالمین من الاولین والاخرین; فاطمه علیها السلام سرور زنان جهانیان از اولین تا آخرین است .» (معانی الاخبار، ص ۱۰۷)
افتخار علی (ع) به فاطمه علیها السلام
«… انا زوج البتول سیدة نساء العالمین … ; من همسر بتول علیها السلام هستم; همان کسی که سرور زنان جهانیان است .» (معانی الاخبار، ص ۵۸)


آهنگ جدایی
آن گاه که فاطمه زهرا علیها السلام احساس کرد زمان رحلتش فرا رسیده است، در حالی که در بستر بیماری آرمیده بود خطاب به علی علیه السلام فرمود: «ای پسر عمو! خبر مرگ به من رسیده و آنگونه که در می یابم پس از اندک زمانی، به پدرم ملحق می شوم، آنچه را در دل دارم به تو وصیت می کنم .»
علی علیه السلام به فاطمه علیها السلام فرمود: « ای دخت رسول خدا! آنچه دوست داری وصیت کن .»
آنگاه علی علیه السلام کنار سر فاطمه علیها السلام نشست و به آنان که در اتاق بودند فرمود بیرون روند . سپس فاطمه علیها السلام به علی علیه السلام فرمود: «ای پسر عمو! از روزی که با من زندگی کردی، از من دروغ و خیانت ندیدی و هیچ گاه با تو مخالفت ننمودم .»
و علی علیه السلام در پاسخش چنین گفت:« نه، هرگز! تو نسبت به خداوند آگاه تر، نیکوکارتر، پرهیزگارتر، گرامی تر، و خائف تر از آن هستی که تو را به عنوان مخالفت با من سرزنش کنم . جدایی و فقدان تو برای من بسیار سخت است . ولی چه باید کرد که چاره ای برای مرگ نیست . سوگند به خدا، مصیبت رسول خدا برای من تازه شد و وفات و فقدان تو، [برای من] بسیار بزرگ [و دشوار] است . پس «انا لله وانا الیه راجعون » از مصیبتی که بسیار دلخراش و دردناک و دشوار و اندوه آور است . به خدا قسم! این مصیبتی است که تسلیت [و آرامش] ندارد و حادثه جانسوزی است که جبران ناپذیر است . »
سپس مدتی با هم گریستند و علی علیه السلام سر فاطمه علیها السلام را به سینه چسبانید و فرمود: «آنچه می خواهی وصیت کن، همانا مرا آن گونه خواهی یافت که به وصیت تو بخوبی عمل کنم و امر تو را بر امر خودم مقدم می دارم .»
سپس فاطمه علیها السلام به بیان وصایای خود پرداخت. (بیت الاحزان،ص ۲۴۱; بحار الانوار، ج ۴۳، ص ۱۹۱)

آغاز جدایی
روح پاکش در عصر یک روز غم ‏انگیز از خانه دلتنگ دنیا پر کشید و به درجه رفیع شهادت نایل شد. خبر شهادت آن حضرت فوراً در بین مردم انتشار یافت ومدینه یک‌ پارچه عزا و گریه شد. سیل جمعیت برای دلداری و تسلیت امیرالمؤمنین و فرزندان خردسال فاطمه به طرف آن خانه کوچک سرازیر بود تا کم‌کم خورشید غروب کرد. مردم متفرق شدند و علی تنها شد. شب بود؛ او شخصاً برای تغسیل وتدفین اقدام فرمود. شبانه آن بدن آزرده را همراه باران اشک خود غسل داد و کفن نمود و با عده کمی از شیعیان خاص خود بر او نماز خواندو بدن بی‌جان فاطمه را در گوشه‏ ای دوراز چشم بیگانگان به‌خاک سپرد؛سپس با دستی خالی و سینه ه‏ای پردرد به سوی قبر مطهر رسول خدا رو کرد و با کلماتی دلسوز خاطر خود را تسلی داد.


مخفی ماندن قبر مطهرش
قبر مطهر فاطمه علیه اسلام باید تا قیامت، تا قیام فرزند عزیزش حجه بن الحسن عجل الله تعالی فرجه مخفی بماند تا سندی زنده بر مظلومیت آن بانو و گواهی بر ظلم و ستم قاتلین او باشد.

حرم مادر ما سینه‌ی ماست
پس نگویید که او بی حرم است
 منبع :آخرین خبر