به گزارش پایگاه خبری علت  به نقل از  باشگاه خبرنگاران جوان، دراگان اسکوچیچ، سرمربی تیم ملی فوتبال ایران در گفت و گویی تفصیلی با روزنامه وچرنی کرواسی به سوال‌های زیادی جواب داده است که بخشی از آن را در زیر می‌خوانید.

چگونه به عنوان سرمربی تیم ملی فوتبال ایران انتخاب شدید؟

من سال‌ها است عملکرد خوبی در ایران دارم. فکر می‌کنم در درجه اول به این دلیل که شناخت خوبی نسبت به فوتبال ایران داشتم سرمربی این تیم شدم.

چند سال است که در ایران زندگی می‌کنید؟

من ۵ سال است در شمال و جنوب ایران زندگی کردم. قبل از آن در کویت و عربستان سعودی به عنوان مربی کار کرده و در امارات هم بازی کردم. خاورمیانه را می‌شناسم. ذهنیت‌های زیادی درباره ایرانیان وجود دارد، اما این موارد به دلیل نادانی و از روی دستکاری‌های زیاد و شایعه پراکنی است که با انگیزه‌های سیاسی و فشار‌های غیر مرتبط به وجود آمده است. ایرانیان مردم شگفت انگیزی هستند. در ایران ماشین‌هایی می‌بینید که در کرواسی مثل آن‌ها را باید در خواب بینید. رستوران‌ها همیشه پر است و مردم برای جا پیدا کردن در رستوران‌ها صف می‌کشند. موسیقی در همه جا است. فکر نمی‌کنم مردم جهان ایرانیان را به اندازه کافی بشناسند و من از این موضوع بسیار متاسفم چرا که این کشور تاریخ بسیار خوبی دارد. مدتی قبل در دفتر سفیر کرواسی در تهران بودم و او درباره مسائل مشترک بین کروات‌ها و ایرانی‌ها به من گفت. در اینجا احساس خوبی دارم. ایران عادی‌ترین کشور جهان است.

با این شرایط زندگی در ایران را دوست دارید؟

می‌توانم بگویم که به دور دنیا سفر کرده ام، اما ایران مهمان نواز‌ترین کشوری است که من در آن حضور داشته ام. این موضوع را به دلیل اینکه اکنون در ایران هستم نمی‌گویم چرا که واقعا این حرف درست است. در ایران مردم شما را به راحتی می‌پذیرند. من مشکلی ندارم. در اینجا احساس امنیت دارم. من به زندگی ایرانی‌ها عادت کرده ام. فقط شاید ترافیک برای من مشکل ساز باشد مثل فوتبال ایران که آن هم تا حدی شبیه ترافیک یا هرج و مرجی سازمان یافته است.

غذای ایرانی‌ها را دوست دارید؟

در ایران ارتباط زیادی با کباب وجود دارد و گوشت زیادی خورده می‌شود. هرچند هیچ چیز نمی‌تواند جایگزین غذای کروات‌ها باشد، زیرا انتخاب‌های بیشتری داریم، اما غذا‌ها در ایران هم خوب است. من عادت کرده ام و مشکلی ندارم.

اسکوچیچ: ایرانی ها مهمان نواز هستند/ ذهنیت منفی درباره این کشور به دلیل نادانی است

از شما به عنوان سرمربی تیم ملی ایران چه انتظاراتی وجود دارد؟

شرط نخست راه یابی تیم ملی ایران به جام جهانی است. این تیم در شرایط دشوار و سختی قرار دارد چرا که قبل از ورود من در ۲ بازی مهم مقابل بحرین و عراق شکست خورد، اما امیدوارم همه چیز خوب شود و نتیجه خوبی کسب کنم.

در این مدت سخت کار کرده اید؟

ما زمان زیادی نداریم. در ۲ – سه روز بازی‌های زیادی را تحلیل کردم. من قبلا تصویری واضح داشتم و اکنون کمی عمیق‌تر تجزیه و تحلیل می‌کنم، زیرا اکنون این کار من است. هر روز ساعت ۱۲ و یک بعد از ظهر تجزیه و تحلیل می‌کنم و از قبل تصویری واضح‌تر دارم. سوال اینجا است که درباره چه چیزی تصمیم می‌گیریم؟ می‌دانیم کجا خوب هستیم و بدی کارمان کجا است. اکنون در جستجوی راه حل برای تقویت نقاط قدرت و از بین بردن نقاط ضعف هستیم.

آیا از تیم رتبه چهارمی جدول لیگ برتر ایران به تیم ملی این کشور رفتید؟

بله. من در صنعت نفت آبادان بودم که پیش از این چنین جایگاهی نداشت. ضمن اینکه در سایر تیم‌های ایرانی که کار کردم هم بهترین نتایج تاریخ آ‌ن تیم‌ها را کسب کردم.

شما اولین بازیکن کروات هستید که پس از استقلال این کشور از یوگسلاوی به خارج از کشور رفتید؟

من در دوران جنگ و سال ۱۹۹۲ از کرواسی رفتم. آن زمان همچنان فدراسیون فوتبال یوگسلاوی وجود داشت و هر بازیکنی از کشور خارج می‌شد می‌توانست از او درخواست غرامت کند. من به عنوان فردی کروات که تمام زندگی ام را همراه با خانواده در آنجا گذرانده ام، تصمیم نگرفتم از باشگاه ریه کا به لاس پالماس اسپانیا بروم بلکه بیش از ۲۵ روز صبر کردم یوفا فدراسیون فوتبال کرواسی را به رسمیت بشناسد و سپس به اسپانیا بروم. من اولین بازیکن کروات بودم که انتقال من به کشور دیگری انجام شد و حتی نزدیک بود در این موضوع ناکام بمانم. حتی یادم می‌آید در آن زمان برخی مردم اسپانیا تصور می‌کردند کرواسی در کشور روسیه است. به همین دلیل تصور می‌کنم نقش ورزش در اینکه کرواسی به عنوان یک کشور مستقل شناخته شود، بسیار مهم بوده است.

آیا لیگ کرواسی را پیگیری می‌کنید؟

باید اعتراف کنم به تازگی پیگیر بازی‌های لیگ کرواسی نبوده ام چرا که کار‌های زیادی انجام داده ام. فقط وقتی دربی‌ها و بازی‌های اروپایی انجام می‌شود یا ریه کا بازی دارد آن‌ها را دنبال می‌کنم. البته در لیگ قهرمانان اروپا هم دیدار‌های دینامو را دنبال کردم. گاهی اوقات زمان برای دیدن بازی‌ها وجود ندارد.

می‌دانید در فوتبال کرواسی چه اتفاق‌هایی می‌افتد؟

فوتبال کرواسی استعداد زیادی دارد اگر چه سرمایه گذاری زیادی در زیرساخت‌ها نداریم. اگرچه کرواسی کوچک است، اما کشوری فوتبالی داریم. فکر می‌کنم همه چیز باید در سطح بسیار بزرگتری باشد. خوب کار می‌کنیم و مربیان خوبی داریم. بازیکنان خوبی هستیم و کشوری هستیم که فوتبال در خون مردم آن است. مهمتر از همه، ما یک شخصیت قوی داریم که دوست دارم به ایرانی‌ها منتقل کنم. من دوست دارم این روحیه را به بازیکنان ایرانی منتقل کنم تا مانند کروات‌هایی که برای تیم ملی خود بازی می‌کنند، بازی کنند.

چه تفاوتی بین سبک بازی ایرانی‌ها با کروات وجود دارد. آیا ایرانی‌ها بازیکنان با کیفیتی هستند؟

بله ایرانی‌ها کیفیت دارند چرا که بهترین تیم ملی آسیا هستند و ۲ بار متوالی به جام جهانی صعود کرده اند. ایران وضعیت امیدوار کننده‌ای دارد و مردم این کشور عاشق فوتبال هستند. همین موضوع کار زیادی را می‌طلبد و کار‌های زیادی در تیم ملی ایران وجود دارد.

فکر می‌کنید با جدایی زوران مامیچ و آمدن نناد بژلیکا چه تغییری در وضعیت دینامو ایجاد می‌شود؟

مامیچ مربی اصلی تیم بود. من از وضعیت دینامو به اندازه کافی اطلاع ندارم و در امور داخلی این باشگاه دخالت نمی‌کنم. بژلیکا هم باتجربه و بسیار با انگیزه است. فکر می‌کنم ورودش به دینامو بسیار عالی است.

چه اتفاقی برای تیم ریه کا می‌افتد؟

من به عنوان یک مرد اهل ریه کا فقط از این موضوع که این باشگاه از مشکلات رنج می‌برد ناراحت شدم. اگرچه در سال‌های اخیر موفقیت‌های زیادی کسب کرده است بازیکنان ریجکا غفلت می‌کنند که به نظر من برای این باشگاه خوب نیست. برای یک باشگاه، به دلیل هویت، داشتن بازیکنان محلی مهم است.

ارتباط تان با زلاتکو دالیچ، سرمربی تیم ملی کرواسی چگونه است؟

مقابل دالیچ بازی کرده و او را به خوبی می‌شناسم، اما هیچ ارتباطی با زلاتکو ندارم و نمی‌توانم او را ببینم. البته بی شک از دالیچ و تیم ملی کشورم حمایت می‌کنم.

تیم ملی کرواسی را دنبال می‌کنید؟

ما کار‌های بزرگی انجام داده و از سطح یک تیم متوسط خارج شده ایم. این موضوع هم برای دولت کرواسی و هم برای شناخت بیشتر دنیا از کشور ما خوب بوده است.

به نظر شما آیا لوکا مودریچ امروز در فوتبال جهان از داور شوکر و زوانیمیر بوبان شناخته شده‌تر است؟

امروزه مودریچ یکی از سرشناس‌ترین چهره‌های کرواسی است. نیازی به صحبت درباره بازی او در رئال مادرید و تیم‌های بزرگ دیگر نیست. مودریچ به اعتبار ورزش کشورمان کمک می‌کند. همیشه می‌گویم کرواسی با استفاده از ورزش کار‌های زیادی انجام داده است.

آیا ایرانی‌ها ورزشگاهی ملی دارند؟

من طرفدار ورزشگاه ملی هستم، اما فدراسیون همیشه زمین تمرین، ورزشگاه‌هایی که هزینه خودشان را تأمین می‌کنند تهیه می‌کند. مشکلات زیادی در ایران وجود دارد و تمام باشگاه‌ها زیرساخت‌های ضعیفی دارند. بار‌ها به من گفته‌اند که سلام. دوباره به یک محل عجیب و غریب می‌روی. وقتی به ورزشگاه‌ها نگاه می‌کنید، این عجیب و غریب بودن را می‌بینید. با نگاه به ورزشگاه آزادی، ورزشگاهی قدیمی را می‌بینید. در ایران ورزشگاه‌های جدیدی در شهر‌هایی مانند اصفهان، مشهد و اهواز ساخته شده است که ورزشگاه‌های خیلی خوبی هستند.

نظرتان درباره استفاده از VAR برای قضاوت بازی‌های فوتبال چیست؟

من بار‌ها داوری‌های بدی را در زمان سرمربیگری ام در ریه کا تجربه کردم و امیدوارم با استفاده از VAR اشتباهات به حداقل برسد. هرچند با این سیستم برخی از ویژگی‌های ذاتی فوتبال از بین می‌رود. مثل اینکه وقتی گلی به ثمر می‌رسد و بازیکنان شادی می‌کنند لحظاتی بازی به دلیل بررسی صحنه گل متوقف می‌شود، اما از سوی دیگر تصمیم‌های بد، گل‌های ناعادلانه و امتیاز از دست دادن به دلیل اشتباه داوری از بین می‌رود.

در صورت دریافت پیشنهاد از یکی از تیم‌های هایدوک، ریه کا و دینامو زاگرب حاضر هستید برای مربیگری به کرواسی بازگردید؟

۲ بار مربی ریه کا بودم. اکنون خودم را در فوتبال کرواسی نمی‌بینم. شاید یک روز برگردم. البته با توجه به تجربه‌ای که کسب کرده‌ام خواستار یک موقعیت در ریه کا هستم. این باشگاه را دوست دارم و با آن بزرگ شده‌ام. مدتی دیگر خودم را در موقعیت جدیدی با ریه کا می‌بینم، اما آن روز هنوز خیلی دور است. انسان همیشه برای بهتر بودن تلاش می‌کند. خودم را با کسی مقایسه نمی‌کنم بلکه خودم را با گذشته ام مقایسه می‌کنم. هدف من این است هر روز بهتر از روز قبل باشم. بالاترین ارزش و کیفیت هر انسانی این است که تغییر کند. سعی می‌کنم خودم را تغییر دهم.