ریابکوف: دور کنونی مذاکرات در وین بیش از انتظار پیشرفت داشته / تحریم های ایران لغو می‌شود
پایگاه  خبری علت به نقل از خبری تحلیلی انتخاب سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه گفت ایران و شش مذاکره کننده بین المللی ( پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به اضافه آلمان ) موافقت کرده اند هیچگونه بازگشت خودکار تحریم های شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران در صورت نقض هرگونه تعهدات این کشور در چارچوب موافقتنامه ای هسته ای وجود نداشته باشد.

به گزارش «انتخاب»، وی افزود هدف اصلی از این کار حفظ حقوق قانونی شورای امنیت و از بین رفتن احتمال بازگشت خودکار تحریم ها است.

مذاکره کننده ارشد هسته ای روسیه با بیان این که دور کنونی مذاکرات ایران و ۱+۵ در وین بیش از انتظار پیشرفته داشته است، گفت: طرف های مذاکره کننده توافق کردند تحریم ها در مورد ایران با توجه به ارزیابی آژانس بین المللی انرژی اتمی لغو خواهد شد.

مذاکره کننده ارشد روس با بیان این که این وضعیت قابل پیش بینی بود و انتظار نداشتیم که مساله به آسانی حل شود، در مورد لغو تحریم تسلیحاتی ایران ادامه داد: ‘هنوز فرصت برای اقدام در این زمینه وجود دارد و به تلاش های خود برای حل این مساله ادامه خواهیم داد.’

سرپرست هیات روسیه در مذاکرات وین خاطرنشان کرد: در این دور از مذاکرات باید مساله پیوستن وزرای خارجه به مذاکرات حل و تاریخ و مکان این اجلاس تعیین شود.

معاون وزیرخارجه روسیه با اشاره به حل نشدن برخی مسایل مورد اختلاف ایران و ۱+۵ گفت: متاسفانه هنوز به مرحله ای نرسیده ایم که مجموعه ای از مسایل را برای تصمیم گیری به وزیران خارجه ایران و ۱+۵ ارائه کنیم.