اخبارویژهبین الملل

وزیر خارجه آلمان: در مذاکرات با ایران مثل جد نوح نبی شده بودم / اسرائیل همیشه از توافق انتقاد می کرده است؛ اینها قبلا می گفتند ایران ۳ ماه تا ساخت بمب فاصله دارد

در مذاکرات با ایران مثل جد نوح نبی شده بودم / اسرائیل همیشه از توافق انتقاد می کرده است؛ اینها قبلا می گفتند ایران 3 ماه تا ساخت بمب فاصله دارد

پایگاه خبری علت :وزیر امور خارجه آلمان گفت: برخلاف اسرائیل، بخش عظیمی از جامعه جهانی از توافق اتمی ایران حمایت کردند.

به گزارش «انتخاب»، فرانک والتر اشتاینمایر وزیر خارجه آلمان در گفتگویی با کانال دوم تلویزیون دولتی آلمان ، «سِت.دِ.اف» در خصوص توافقنامه هسته ای با ایران اظهار داشت: باید توافق هسته ای ایران را الگویی برای حل مسالمت آمیز سایر مناقشات در نظر آورد.

مجری بعنوان نخستین سئوال از وی پرسید: آلمان در این مذاکرات تقریبا نقش یک میانجی را بازی کرد. شما پس از این توافق گفتید که امضای این توافق برای شما نیز یک لحظه بزرگ بوده است. لطفا در اینباره بیشتر توضیح دهید.

اشتاینمایر در پاسخ گفت: من در این مذاکرات مثل «مِتوشالح» ( از شخصیتهای اساطیری سامی و جد نوح نبی که بیشترین عمر را در بین شخصیتهای عهد عتیق داشته است) شده بودم. چون ده سالی بود که با این مناقشه درگیر و نوعی ارتباط حسی با این مساله پیدا کرده بودم.

وی افزود: بعد از گذشت دوازده سال مذاکره ما به یاد می آوریم که همواره گذشته ای بی نتیجه را تجربه کرده ایم و بعد از گذشت سی و پنج سال از سکوت و خاموشی حاکم بر مناسبات ایران و آمریکا و طی شدن سال هایی که اوضاع ، پیوسته رو به وخامت بود و نیز خطر تهدیدآمیز تقابل نظامی سرانجام شرایط تغییر کرد و برای دیگران ، چشم اندازی در گشودن ارتباط با ایران ترسیم شد و این مساله ای خوب است و من نیز از آن بسیار خرسندم.

مجری در ادامه پرسید: اما به نظر می رسد که همه از این توافق خوشحال نیستند. به عنوان مثال نخست وزیر اسرائیل در حالی که همه از یک لحظه تاریخی در دستیابی به توافق هسته ای با ایران صحبت می کنند آن را اشتباهی تاریخی برای جهان خواند. نظر شما در این زمینه چیست؟

اشتاینمایر در پاسخ خاطر نشان کرد: معتقدم نباید اینطور وانمود کرد که این توافقنامه در نهایت به یک منازعه سیاسی بزرگ منتهی خواهد شد. من همواره به خاطر دارم که انتقادهای اساسی اسرائیل در گذشته نیز وجود داشته است. هیچ توافقی بهتر از توافقی که الان در اختیار داریم ، نبوده است. این برداشت را بخش عظیمی از جامعه جهانی نمایندگی می کنند.

وی افزود: ما نباید فراموش کنیم که اسرائیل در گذشته گفته است که ایران به دستیابی به بمب اتمی بسیار نزدیک شده است و حتی دو تا سه ماه با بمب فاصله دارد.

وزیر خارجه المان اضافه کرد: اگر ایران به تعهداتش عمل نکند ، این اختلاف نظرها باید بیشتر شود. به همین خاطر من معتقدم توافقی که ما در موردش به نتیجه رسیدیم می تواند سهم خود را به تامین امنیت بیشتر در کل منطقه خاورمیانه و همینطور برای اسرائیل ادا کند. در واقع این توافق ، قراردادی است که مساله دستیابی ایران به تسلیحات اتمی را بطور بلند مدت و مستدل منتفی می کند. این قرارداد همزمان یک برنامه صلح آمیز اتمی را برای ایران تبیین و در بلند مدت بر این برنامه ، شفافیت و نظارت اعمال می کند.

اشتاینمایر خاطرنشان کرد: به همین خاطر مذاکره کنندگان بر این باورند که این توافق ، توافقی خوب و پاسخگو است و ضمنا امنیت بیشتری را نیز موجب می شود.

مجری شبکه در ادامه گفت: آقای وزیر! اما تحلیلگران اسرائیلی می خواهند برتری ایرانی ها در منطقه بی ثبات (خاورمیانه) را از بین ببرند. این دغدغه البته در میان طیفی از کشورهای این منطقه نیز وجود دارد.

وزیر خارجه آلمان در پاسخ گفت: ما برای تدوین جزئیات این توافق تلاش زیادی کردیم تا این قرارداد برای کشورهای منطقه از جمله کشورهای عرب همسایه ایران و اسرائیل نیز به یک توافق دقیق تبدیل شود.

وی افزود: ما در این توافق بویژه تلاش کردیم تا ایران به تعهداتش پایبند باشد اما همزمان هشدار می دهیم که اوضاع امنیتی این منطقه نباید بر اساس چشم انداز هر کدام از کشورهای این منطقه ترسیم شود.

وزیر خارجه المان تصریح کرد: در واقع باید نگاه کلی به اوضاع این منطقه داشت. خاورمیانه ، منطقه ای است که سالها در هرج و مرج و آشوب غرق شده است اما این توافق، سینگال مخالفی به بی ثباتی این منطقه بود. بنابراین من می خواهم بگویم که توافقی که آنرا امضاء کردیم علیه پیشرفت آشوب در این منطقه است.

وی تصریح کرد: این سینگال مهمی است و من امیدوارم که این سینگال به مرحله تابش و پرتوافکنی نیز برسد.

اشتاین مایر ادامه داد: امیدوارم که پیروزی دیپلماسی بر نزاع و خشونت برتری پیدا کند و همینطور این جرات و جسارت بوجود آید تا در سایر مناقشات نیز امکان دستیابی به راه حلهای صلح آمیز فراهم آید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن