رزمایش نیروی هوایی ارتش

پایگاه خبری علت :امیر سرتیپ خلبان مسعود روزخوش دقایقی پیش در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اصفهان با اعلام این خبر اظهار داشت: پنجمین رزمایش فدائیان حریم ولایت در منطقه عملیاتی انارک اصفهان با موفقیت پایان یافت.

سخنگوی رزمایش فدائیان حریم ولایت ۵ بیان کرد: ما مرحله عملیاتی رزمایش را به پایان رساندیم  و به اهداف مورد نظر خود، دست پیدا کردیم. در این رزمایش نقاط قوت را پیدا کرده و نقاط ضعف آن دیده شد که باید در روزهای آینده روی آنها کار شود.

وی ادامه داد: البته مرحله پایانی رزمایش زمانی تمام می‌شود که تمام نیروهایی که گسترش پیدا کرده‌اند، به پایگا‌ه‌های مادر خود بازگردند و آن زمان می‌توانیم پایان رزمایش را اعلام کنیم.

سخنگوی رزمایش فدائیان حریم ولایت ۵ درباره دستاوردهای رزمایش بیان کرد: مسئله مدنظر ما این بود که هواپیماهای ما به سلامتی پرواز کنند و اهداف خودشان را مورد اصابت قرار دهند و نهایتاً به پایگاه اصفهان بازگردند که این موضوع در رزمایش حاصل شد.

وی با بیان اینکه آموزش جوانان در کنار اساتید خودشان نیز در طول رزمایش به انجام رسید، افزود: پیاده‌کردن نیرو در منطقه رزم، مبارزه با تک شیمیایی، چترریزی و بارریزی نیز در طول رزمایش حاصل شد و در یک جمع‌بندی کلی آنچه مدنظر ما بود و رضایت فرماندهان و ناظران ستادی، را به دست آوردیم.

به گزارش تسنیم، پنجمین رزمایش فدائیان حریم ولایت نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران از روز شنبه با رمز مقدس یا علی‌بن ابی‌طالب(ع) در منطقه عمومی اصفهان و با محوریت پایگاه هوایی شهید بابایی آغاز شد.

این رزمایش، پس از ۲ روز برگزاری، با اعلام رمز پایان رزمایش توسط امیر سرتیپ برخور، جانشین فرمانده نیروی هوایی ارتش به پایان رسید.

در این رزمایش دو روزه که با حضور تیزپروازان پایگاه های مختلف نیروی هوایی در اصفهان برگزار شد، تمرین‌های مختلفی از جمله آزمایش عملیاتی تسلیحات بهینه سازی شده، انهدام اهداف ثابت و متحرک با موشک‌های لیزری، درگیری هوا به هوا، آزمایش عملیاتی پهبادهای نهاجا، آزمایش موشک‌های بهینه سازی شده هوا به هوا، به‌کارگیری مهمات جنگی، تمرین عملیاتی بُرد بلند جنگنده‌ها، استفاده از بمب‌های هوشمند با موفقیت اجرا شد.

اجرای موفقیت‌آمیز عملیات شناسایی منطقه رزمایش، اجرای عملیات اختلال الکترونیکی و گشت مسلح هوایی، پرواز تاکتیکی پهبادها، انهدام پهبادهای هدف با موشک‌های هوا به هوا، انهدام زیرساخت‌های شبیه‌سازی شده با بمب‌های لیزری اپتیکی و آزمایش موفق بمب‌های هوشمند نقطه زن و رادار زن از دیگر بخش‌های رزمایش به شمار می‌رفت.

همچنین اجرای موفق پدافند غیرعامل در برابر حملات نیروهای مقابل، منحرف کردن موشک‌های حرارتی با اجرای عملیات فلرریزی، اجرای عملیات پشتیبانی با هواپیماهای ترابری نیمه سنگین، هلی‌برن موفق نیروهای واکنش سریع، اجرای عملیات آفندی و پدافندی متناسب با جنگ‌های نامتقارن و نیابتی، استفاده از سامانه‌های اخلالگر و ضد اخلال‌گر وغیره نیز در این رزمایش با موفقیت به اجرا در آمد.