طارمی روی کاکل مهاجمانگروه ورزشی علت – بررسی ها نشان می دهد موفق‌ترین تیم‌های لیگ پانزدهم در فاز هجومی استقلال، ذوب‌آهن‌ و پرسپولیس‌ هستند. تیم‌هایی با ۲۲، ۱۹ و ۱۸ گل زده.

بررسی عملکرد مهاجمان این تیم‌ها نیز نشان می‌دهد در استقلال و ذوب‌آهن‌ بار خط حمله میان دو، سه نفر تقسیم شده اما در پرسپولیس‌ طارمی که نباشد، شرایط جور دیگری خواهد شد.

بعد از تیم‌های یادشده نوبت به استقلال‌صنعتی، پدیده و تراکتورسازی می‌رسد که با ۱۴ گل زده رتبه چهارم بهترین خط آتش لیگ را به خود اختصاص دادند.

با تمام این اوصاف، در لیگی که ۱۳ هفته از عمر این فصلش می‌گذرد، به زحمت می‌توان – تعدادی قابل‌توجه- ستاره تاثیرگذار پیدا کرد.

* استقلال ۲۲
استقلال صدرنشین لیگ برتر طی ۱۳ هفته ۲۲ گل زده تا از این حیث هم سرآمد ۱۵ تیم دیگر باشد. زوج سجاد شهباززاده و جابر انصاری در خط حمله آبی‌ها ۷ گل به ثمر رسانده است.

جابر انصاری: هافبک – مهاجم ۲۸ ساله استقلال ۴ گل به سپاهان، پرسپولیس‌، فولاد و سایپا زده است. جابر مقابل استقلال اهواز (هفته چهارم)، گسترش (هفته ششم) ۲ پاس گل داد تا چهره موثری برای صدرنشین لیگ لقب بگیرد.

سجاد شهباززاده: بهترین گلزن استقلال در فصلی که گذشت، تاکنون ۳ گل وارد دروازه سیاه‌جامگان (۲) و گسترش کرده است. سجاد ۲ پنالتی هم مقابل نفت (هفته پنجم) و راه‌آهن (هفته هفتم) به دست آورده.

طارمی روی کاکل مهاجمان

هر ۱۴۷ دقیقه
برای استقلال، امید ابراهیمی در خط میانی ۵ گل به ثمر رسانده تا بهترین گلزن تیم مظلومی یک بازیکن از خط میانی باشد. البته بهنام برزای، آرش برهانی و پروپئیچ از فاز تهاجمی استقلال هم روی هم ۴ گل به ثمر رسانده‌اند. جالب اینکه زوج نسبتا موفق خط حمله آبی‌ها یعنی انصاری و شهباززاده روی هم ۱۹۲۱ دقیقه شانس بازی داشته تا به طور متوسط هر ۱۴۷ دقیقه یا گل بزند، یا پاس گل ارسال کند و یا پنالتی بگیرد.

* ذوب‌آهن‌ و سه تفنگدار ۴ گله
ذوب‌آهن‌ تیم سوم لیگ بعد از استقلال بهترین خط آتش رقابت‌ها را به خود اختصاص داده است. برای ذوبی‌ها اگرچه که مهدی رجب‌زاده باتجربه موفق به گلزنی نشده اما در مقابل مسعود حسن‌زاده و کاوه رضایی هرکدام ۸ گل به ثمر رسانده‌اند.

کاوه طی ۱۱ بازی و ۷۳۰ دقیقه تلاش ۴ گل به پرسپولیس‌، تراکتورسازی و راه‌آهن (۲) زد. مهاجم سابق سایپا ۲ پاس گل هم داد تا کنار مسعود حسن‌زاده ۴ گله از خوب‌های خط حمله نصف‌جهانی‌ها باشد.

در کنار این دو مرتضی تبریزی گوش و مهاجم جوان ذوب‌آهن‌ هم طی ۱۲ بازی ۴ گل زده است. میانگین سنی نفرات یادشده به زحمت روی عدد ۲۴ خواهد ایستاد. این سه روی هم ۱۷۷۶ دقیقه پیراهن ذوب‌آهن‌ را پوشیده‌اند تا هر ۱۴۸ دقیقه یک گل به اندوخته‌های تیم‌شان اضافه کنند.

* اگر طارمی نبود
شاید اگر نام مهدی طارمی از فاز هجومی پرسپولیس‌ خارج گرد، کارنامه‌ای قابل دفاع روی میز مقابل برانکو باقی نماند. سومین خط حمله لیگ متعلق به پرسپولیسی است که ۱۸ گل به ثمر رسانده است.

مهدی طارمی: ۱۱ بازی انجام داده در حالی که از ابتدای تمام دیدارهای یادشده درون زمین حضور داشته است. آقای گل فعلی لیگ برتر ۷ گل برای پرسپولیس‌ زده درحالی که طی ۹۹۰ دقیقه ۶ پنالتی از مدافعان رقیب گرفته است. مهدی در دیدار مقابل نفت (هفته ۱۳) هم یک پاس گل داد.

جری بنگتسون: این بازیکن هندوراسی فقط ۲۶۷ دقیقه شانس بازی پیدا کرده اما موفق شده ۳ گل به تراکتورسازی، ملوان و استقلال بزند.

علی علیپور: مهاجم ۲۰ ساله تیم برانکو طی ۵۱۷ دقیقه ۲ گل به پدیده و ملوان زده است. علیپور ۲ پاس گل هم در دیدار برابر سپاهان و ذوب‌آهن‌ ارسال کرد.

طارمی روی کاکل مهاجمان

هر ۸۸ دقیقه یک گل
طارمی، بنگتسون و علیپور در فصل جاری لیگ برتر روی هم ۱۷۷۴ دقیقه پیراهن پرسپولیس‌ را پوشیده‌اند. این سه برای ارتش سرخ برانکو طی ۱۳ هفته‌ای که از مسابقات گذشت – به طور متوسط- هر ۸۸ دقیقه یا گل زدند یا پاس گل دادند و یا اینکه پنالتی گرفتند. واضح است که درصد بیشتر عملکرد ثبت شده مذکور مربوط به مهدی طارمی است و قسمت‌های کم‌رنگ‌تر مرتبط با علیپور و بنگتسون.