به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری علت، روزنامه لس آنجلس تایمز در گزارشی به بررسی نقش ترکیه در قاچاق نفت از سوی داعش پرداخت.
 
در این گزارش آمده است: علت تداوم رشد فروش نفت از سوی داعش در عراق و سوریه با وجود ادامه حملات ائتلاف بین المللی به سرکردگی آمریکا، کمک ترکیه به داعش است. بخش عمده ای از نفت استخراج شده از مناطق تحت اشغال داعش در عراق و سوریه از سوی شرکت های خصوصی پالایش نفت که شهروندان غیرمرتبط با داعش مالک آن هستند، فروخته می شود. اکثر این افراد از ساکنان محلی هستند که به علت جنگ از زندگی عادی محروم شده و تحلیلگران گفته اند که آنها رمز موفقیت و ثبات تجارت داعش به شمار می روند. این غیرنظامیان فقط به پالایش نفت و انتقال آن اکتفا نمی کنند، بلکه خود بار خسارت های حملات ائتلاف غرب به سرکردگی واشنگتن علیه داعش را تحمل می کنند؛ بدون اینکه در ازای آن، چیزی از گروه های مسلح بگیرند.

در ادامه این گزارش با استناد به گفته کارشناسان آمده است: داعش بدون موافقت مسئولان ترکیه به هیچ وجه نمی توانست به قاچاق نفت به این گستردگی اقدام کند، به طوری که ” سلمان خلف ” — رئیس کمیسیون انرژی در کردستان سوریه  — معتقد است ترکیه تنها کشوری است که مرزهایش را به روی داعش باز گذاشته است. “موفق ربیعی” — مشاور سابق امور امنیت ملی عراق — نیز موضعی مشابه اتخاذ کرد و گفت: “هیچیک از گروه های شورشی اعم از داعش یا گروه های دیگر بدون حمایت کشورهای همسایه یا چشم پوشی آنان ازاقداماتشان نمی توانند بقا داشته باشند”. “عاصم جهاد ” — مشاور مطبوعاتی وزیر نفت عراق — نیز گفت: “داعش به تنهایی و بدون کمک طرف های دیگر نمی تواند ماموریت عظیم انتقال نفت را به انجام برساند.

نگارنده این گزارش می نویسد: بخش عمده ای از نفت به بازارهای خارجی نمی رسد و برای مصارف داخلی در مناطق تحت اشغال داعش مورد استفاده قرار می گیرد. کارشناسان میزان درآمد داعش از قاچاق و فروش نفت عراق و سوریه را بین دو میلیون تا سه میلیون دلار در روز تخمین زده اند، این درحالیست که ” سرگئی شویگو ” — وزیر دفاع روسیه – معنقد است از زمان شروع عملیات هوایی در سوریه این مبلغ به نیم میلیون کاهش یافته است.

نگارنده این گزارش در پایان به نقل از مشاور سابق امنیت ملی عراق نوشت: داعش در سال ۲۰۱۴ ، به ۸۰۰ میلیون دلار دست یافت؛ چرا که این گروه تروریستی، نفت سوریه و عراق را در بازار سیاه ترکیه با قیمت کمتر از نصف در مقایسه با قیمت های جهانی به فروش می رساند.

انتهای پیام/

برای آگاهی از آخرین اخبار و پیوستن به کانال تلگرامی پایگاه خبری علت اینجا کلیک کنید.